6 veidi, kā viedās mājas nodrošinās bērna izklaidi, drošību un kontrolēs viņa aktivitātes mājoklī

6 veidi, kā viedās mājas nodrošinās bērna izklaidi, drošību un kontrolēs viņa aktivitātes mājoklī

03. Dec 2015, 13:31 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Vecāku prioritāte ir parūpēties par bērna drošību un labklājību ne tikai ārpus mājām, bet arī pašā mājoklī, līdz ar to vecāki cenšas to iekārtot maksimāli piemērotu bērna vajadzībām un drošībai. Kamēr bērniņš ir mazs un viņam ir vēlme iepazīt un izzināt visu mājoklī esošo, vecākiem regulāri ir jāpieskata, lai bērns neliktu pirkstus rozetēs vai netiktu klāt kādām elektroierīcēm. Tomēr nereti pietiek vien ar sekundi, kad vecāki novēršas un bērns jau ir rozetes tuvumā. Savukārt vēlāk pienāk pusaudžu vecums, kad bērni pārnāk mājās daudz agrāk nekā vecāki un mēdz „aizsēsties” pie datora vai televizora, taču vecāki to nevar novērst, kamēr neierodas mājās. Tieši tādēļ automatizēto ēku vadības sistēmu centra JUNG pārstāvniecības Austrumeiropā vadītājs Raimunds Skurdenis ir apkopojis vairākus lietderīgus veidus, kā viedās mājas var palīdzēt vecākiem rūpēs par bērnu. 

Bērnam drošas rozetes un slēdži

Viena no noderīgākajām viedo māju funkcijām ir spēja pasargāt bērnu no elektrības strāvas sitieniem, pateicoties speciāliem, drošiem slēdžiem un kontaktligzdām. Pirmkārt, mājoklī ir iespējams ierīkot tādas kontaktligzdas, kurām virskārtā ir papildu vāciņš, kas neļaus bērna pirkstiem nonākt rozetē. Otrkārt, vecākiem ir iespēja ierīkot mājoklī tādus slēdžus, kuros nav iespējams ielikt it neko citu kā tikai atbilstošu kontaktdakšu. Šie slēdži neļauj rozetes caurumos ievietot ne zīmuļus, ne dakšas, ne bērna pirkstiņus, līdz ar to tie ir lielisks palīgs vecākiem, rūpēs par bērna drošību.

Tāpat noderīga funkcija ir neliela apgaismojuma nodrošināšana vietās, kur pārvietojas mājokļa iemītnieks. Slēdžos un rozetēs ir iespējams ievietot lampiņas, kas darbojas ar kustību sensoriem. Tās iedegas brīdī, kad sensori sajūt kustību un soļus. Šāda slēdžu funkcija rada papildu miera sajūtu vecākiem, ka reizēs, kad bērns nakts vidū izdomā doties, piemēram, uz tualeti, viņš redzēs ceļu un pakāpienus, tādējādi novēršot paklupšanas iespēju.

20151203123217-39349.jpg

Pasargās no karstām ierīcēm

Vēl viena viedo māju priekšrocība ir tā, ka vecākiem ir iespējams noteikt, kuras elektroniskās sadzīves ierīces bērns var un kuras nevar izmantot un ieslēgt. Viedā sistēma ikvienu ģimenes locekli atpazīst pēc tam piešķirtā koda vai pirksta nospieduma, līdz ar to tā atpazīs bērnu un neļaus tam ieslēgt, piemēram, gludekli vai virtuves kombainu. Vecāki varēs būt pilnīgi droši, ka viņu prombūtnes laikā vai kaut vai brīdī, kad viņi paši atrodas citā istabā, bērns nevarēs sev nodarīt pāri ar kādu ierīci, norāda R. Skudrenis.

Bērnam nebūs iespējaS pavadīt visu dienu pie televizora vai datora

Tāpat viedo māju sistēmās ir iespējams ieprogrammēt televizora vai datora izslēgšanos pēc noteikta laika posma kopš tā iedarbināšanas. Šī funkcija noderēs tiem vecākiem, kuri no darba ierodas mājās daudz vēlāk nekā bērns no skolas. Vecāki šādos gadījumos nespēj kontrolēt – vai bērns pilda mājas darbus vai laiku pavada, skatoties televizoru un spēlējot spēlītes datorā, kas nebūt bērniem nav veselīgi. Tādēļ šī viedo māju funkcija nodrošinās to, ka bērnam gribot vai negribot būs jādomā kāda cita, daudz veselīgāka un noderīgāka aktivitāte, jo pēc sistēmā uzstādītā laika dators un televizors izslēgsies un tos ieslēgt atpakaļ varēs tikai tajā brīdī, ko vecāki būs norādījuši viedās mājas sistēmā.

Baktēriju neitralizēšana bērna veselības labad

R. Skurdenis: „Bērnu imunitāte ir daudz vājāka nekā pieaugušajiem, līdz ar to viņiem ir paaugstināts risks inficēties ar vīrusiem. Šī iemesla dēļ īpaši būtiski mājoklī ir rūpēties par higiēnu, regulāri mazgājot un dezinficējot istabas, kā arī mājoklī esošās mēbeles un ierīces. Tomēr nereti, tīrot mājokli, vecāki aizmirst par mazākajiem un neuzkrītošākajiem dizaina elementiem – slēdžiem un kontaktligzdām. Taču tieši tās mēdz būt visnetīrākās ierīces mājoklī, uz kurām vairojas un izplatās sliktās baktērijas. Tādēļ noderīgi mājokļos, kuros uzturas bērni, ir ierīkot antibakteriālus slēdžus, kas, pateicoties sudraba joniem, kam piemīt baktericīdas īpašības, apstādina baktēriju, vīrusu vai sēnīšu rašanos un pilnībā novērš inficēšanās risku."

20151203123247-66700.jpg

Nebūs jādusmojas uz bērnu neizslēgtas gaismas dēļ

Ikviens vecāks ir pazīstams ar situāciju, kad bērns aizmirst izslēgt gaismu istabā, no kuras ir izgājis, un šī situācija nemainās, lai arī cik reizes bērnam par to atgādinātu. Lai izvairītos no šādiem gadījumiem, noderīga mājoklī ir apgaismojuma automātiskā vadība. Kustību sensori ieslēdz gaismu, kad kāds ienāk telpā, un izslēdz, kad aiziet no tās. Līdz ar to vecāki var neuztraukties, ka lieki tiek tērēta elektrība, kas ir šīs funkcijas otrs pozitīvais aspekts, – apgaismojuma automātiskā vadība ietaupīs līdzekļus, jo gaisma degs tikai un vienīgi tajā brīdī un telpā, kurā atrodas cilvēks.

Multfilmu varoņi un bērna vārds uz slēdžiem

Papildus tam, ka vecāki mājokli iekārto maksimāli bērnam drošu, tāpat vienmēr vecākiem ir vēlme iekārtot bērnistabu tādu, lai tā raksturotu bērna intereses, būtu ērta un bērnu uzrunājoša – tātad, lai bērns vēlētos tur uzturēties. Patīkami sienas toņi ar aizraujošiem zīmējumiem vai mēbeles, kas ir veidotas kāda bērnam mīļa priekšmeta vai varoņa formā, ir mūsdienās ļoti iecienīts dizaina elements bērnistabās. Tomēr bērnistabas dizainu var veidot ne tikai zīmējums uz sienas vai, piemēram, mašīnas formas gulta. Mūsdienās bērnistabas interjerā pieskaņot katra vēlmēm ir iespējams arī gaismas slēdžus un kontaktligzdas, uz kurām grafiski var gan uzzīmēt bērna mīļāko multfilmu varoni, gan uzrakstīt viņa paša vārdu, gan arī attēlot jebko citu, ko vien bērna vai vecāka sirds kāro, radot oriģinālu dizainu, patīkamas emocijas, kā arī jautrību un vēlmi bērnam uzturēties savā istabā.