Vardarbīgo filmu ietekme uz bērnu

Vardarbīgo filmu ietekme uz bērnu

04. Aug 2011, 15:19 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Zināms, ka TV ietekmē bērnu, bet ko darīt, ja ģimenē vakaros skatās vardarbīgas filmas? Kā tas ietekmē bērnu? Konsultē psihiatrs Gunārs Trimda.

 

Jautājums:

Mums ir divas meitiņas, vienai 3,5gadi un otrai 2,5 gadi. Mans vīrs mēdz skatīties vardarbīgas filmas, nu kādas jau mums vakaros TV rāda. Kā lai paskaidroju vīram, ka šo filmu skatīšanās atstāj ietekmi uz bērnu, tā lai viņš mani sadzird?

 

1

Stāsta Gunārs Trimda,  psihiatrs Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā tālr.28603764:

 

 

Pieņemu, ka Jūs jau esat runājusi par to, bet vīrs to nespēj uztvert.

 

Acīmredzot Jūsu vīrs kādreiz ticis ļoti sāpināts, kā rezultātā ir krājušās dusmas. Iespējams, ka viņš vēl nav pieņēmis un iepazinis savu agresivitāti, tās izpausmes, tāpēc viņu tik ļoti viņu saista filmas ar vardarbīgu saturu.

 

Izskaidrojat savam vīram  TV ietekmi uz cilvēka psihi. Kopēju valodu atrast palīdzēs saruna ar ģimenes psihoterapeitu.

 

Bērni ir lieliska auditorijas daļa ,tajā skaitā arī dažādiem TV sponsoriem. Bērni ir viegli ietekmējami un tic visam. Viņi nav īpaši izvēlīgi, var skatīties arī visu pēc kārtas stundām ilgi. Rezultātā zūd kontakts ar realitāti, var rasties hronisks nogurums, hiperaktivitāte, depresīvas izpausmes, bezmiegs, baiļu sajūta, grūtības apgūt mācību vielu, galvassāpes, pavājinās imūnsistēmas darbība, palēninās vielmaiņas procesi, rodas slikta dūša, vemšana. Rezultātā aizkavējas bērna psihomotorā attīstība.

 

Par TV ietekmi viedokļi ir dažādi : pastāv uzskats, ka TV nespēj ietekmēt bērna personību, jo to veido vecāki un vienaudži., otra daļa speciālistu uzskata, ka TV skatīšanās palīdz izvairīties no agresīviem impulsiem sevī, vēl tiek uzskatīts, ka agresijas potenciāls tikai palielinās. Pēdējie pētījumi  tomēr atklāj to, ka agresijas vērošana veicina agresiju, noņem ”bremzes”, notiek identificēšanās ar redzēto. Īpaši kaitīgas ir dokumentālās vardarbības ainas. 2008.g.pētījums (Rand Corporation) parāda, ka tīņu grūtniecība ir cieši saistīta ar seksuāla rakstura filmu skatīšanos.

 

Skatoties TV tiek patērēts daudz enerģētisko resursu un jau pēc 15-20 minūtēm organisms nokļūst hipnotiskā transa stāvoklī, tā ir aizsargreakcija. Rezultātā samazinās uztveršanas un informācijas pārstrādes spējas, kā rezultātā skatītājs kļūst viegli ietekmējams. Arī 25.kadra manipulācijas efekts tika atklāts jau 1957.g.(D.Vaineki-psihologs ASV). Nereti vecāki izmanto TV kā aukli, jo tad mājās ir nosacīts klusums un miers.

 

ASV psihologi iesaka  TV vispār neskatīties līdz 2-3 gadu vecumam. No 3-5.g.v. maksimālais laiks l5- 30 min. dienā, 5-10.g.v. vecuma bērniem līdz 1 stundai dienā, pēc 10.g.v. līdz 2 stundām dienā. Attālumam līdz TV ir jābūt 3 m. Starojuma dēļ nav ieteicams televizoram atrasties bērnu istabā. Svarīgi ir vērot bērna reakciju TV skatīšanās laikā, komentēt redzamās ainas un darbības,  un pēcāk  izrunāties par iespaidiem. Ieteicami ir raidījumi ar izzinošu saturu, piemēram, Discovery kanāla tipa raidījumi.

 

Ģimenēs, kurās pastāvīgi skatās TV, pamazām notiek atsvešināšanās, viens otru vairs nevēlas uzklausīt un atbalstīt.

 

Secinājums tomēr ir viens-labāk aktīvi iepazīt pasauli, laiku pavadīt sarunājoties, spēlējoties, pastaigājoties, apmeklējot dažādus pulciņus, nekā pasīvi sēžot pie TV .