Psiholoģe Sanita Aišpure: pēršana neatrisina pilnīgi neko!

Psiholoģe Sanita Aišpure: pēršana neatrisina pilnīgi neko!

20. May 2011, 16:42 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Māmiņu Klubā pirms pāris dienām parādījās diskusija un dalīšanās pieredzē par pēršanu. Māmiņu Klubs aicina- respektēsim savus bērnus un nedarīsim tiem pāri! Par pēršanu kā audzināšanas paņēmienu komentāru sniedz klīniskais psihologs Sanita Aišpure.

1

Pēršana viennozīmīgi nav tā metode, kas kaut kādā veidā bērnam var palīdzēt. Vienīgais, ko bērns caur pēršanu var iemācīties ir tas, ka taisnība ir tam, kurš ir lielāks un stiprāks un bērns var sākt baidīties, kļūt neirotisks. Soda un disciplinēšanas jēga ir izskaidrot un likt bērnam saprast nodarījumu un to, kas ir izdarīts nepareizi. Tāpat disciplinēšana māca, kas notiks nākamajā reizē, kad šāds nodarījums tiks veikts.

 

Piemēram, katru reizi, kad lielais brālis vēlas iekniebt mazajam brālim, ne jau uzšaušana pa dupsi viņam kaut ko iemācīs. To var paveikt vienīgi ar izrunāšanos un izskaidrošanos.

 

Pēršana bērniem, kuri jau ikdienā ir jūtīgāki, ātrāk uztraucami, iekšējo nedrošības sajūtu tikai pastiprina un kādu dienu bērnam šo pārestības sajūtu gribēsies atdarīt un izlaist uz āru.

 

Viens no paņēmieniem, kas tiek pielietots, lai atturētu vecākus no pēršanas ir iedomāties, ka jūsu roka ir kāda pilnīgi sveša cilvēka roka. Paskatieties uz savu roku un vēlreiz to pārdomājiet! Vai vēlaties un vai jūs ļautu, lai jūsu bērnam pieskartos un iesistu svešs cilvēks?!

 

Pēršana ir veids, kā izlādēt savas dusmas, kas pēc pāris minūtēm ir jau rimušās un rodas nākamā sajūta- vainas sajūta un vecāki steidz bērnam atvainoties. Un tad bērns kļūst divtik apjucis- tikko mamma vai tētis bija dusmīgs un šāva pa dupsi vai pa ausi, bet nu jau mamma raud, izsplūst asarās un tiek lūgta piedošana! Bērns kļūst pavisam apjucis...

 

Ko tur varētu darīt? Katram vecumam ir savi niķi un neviens bērns bez niķiem nav izaudzis. Tieši tāpēc ir psihologi, dažādi kursi, kas izglīto jaunos vecākus un kur var uzzināt, ko darīt. Svarīgi ir saprast, kāpēc rodas niķi un kāds ir to rašanās cēlonis.

 

Niķi visbiežāk rodas tad, kad bērns vēlas piesaistīt uzmanību. Un tad uzreiz ir pretjautājums vecākiem- kāpēc bērns tik izmisīgi vēlas piesaistīt uzmanību? Kas ir paslīdējis garām? Kurā brīdī mamma vai tētis nepievērš pietiekami daudz uzmanības? Niķi visticamāk sāk rasties ap 2 gadu vecumu, kad sāk attīstīties bērna personība. Tas ir saistīts ar mazuļa personības attīstības ceļojumu. Grūtāk ir vecākiem, kuri nezina kā tikt galā un nu uzskata, ka bērns pa nakti ir samainīts pret citu bērnu. Niķi rodas, kad bērns ir noguris. Niķi rodas, kad bērnam ir pārāk daudz uzmanības, viņš tiek pārlieku daudz lutināts, zūd normālas robežas.. Katram no šiem iemesliem ir savs problēmu risināšanas ceļš.

 

Pēršana neatrisina pilnīgi neko! Ko jūs darīsiet, kad bērns kļūs lielāks? Jūs ņemsiet divas siksnas? 9 žagarus un slotu? Pēršana ir vecāku fiasko. Tajā brīdī, kad vecāki paceļ roku, tas liecina, ka viņu infomērības līmenis ir ļoti zems un sapratne par situāciju nav. Un pēršana ir vecāku kapitulācijas pazīme. Un, jā, bērns niķosies vēl vairāk. Siksna bērnam asociējas ar biedu, nedrošību un vecāku nemīlestību. 

 

Tieši tas pats ir ar žagaru, siksnas piesolīšanu: "Ja Tu būsi nepaklausīgs, dabūsi ar žagaru!" Tas iedveš bailes un, iepsējams, vēlmi atriebties pieaugot..

 

Neuztveriet bērnu kā mazu lelli, ko varat raustīt, biedēt, manipulēt, pazemot!

 

Bērns arī ir savs saprāts. Protams, attiecīgs savam attīstības posmam. Vienmēr jebkurai dzīvai būtnei ir dvēsele un sirds un tajā nekas nepazūd un viss tiek ierakstīts. Kad vecāki satiks savu pieaugušo bērnu, viņi redzēs, ka bērna sirdī ir kāda skramba...

 

Kristīne Damškalne, Māmiņu Klubs

taschinka taschinka 02. Aug 2010, 19:37

Domaju,ka nevar but vienmer pilnigi par vai pilnigi pret.ta nenotiek,ka viss ir ja vai ne,jabut ari dazreiz viduscelam.Bet diskusijas parasti ir tikai divas frontes,kas censas pieradit savu taisnibu un neviens nekad nepiekapjas un neapsver iespeju nobidities uz citu pusi.

02. Aug 2010, 18:08

Piekrūtu Heikez.
Nav bērns janoslāna līdz zilumiem, lai skaitītos, ka tu viņu fiziski iespaido. Kā jūs justos, ja jums katru reizi, kad kaut ko izdarāt nepareizi, kāds uzšautu pa dibenu, rokām, ausi vai pakausi? Vienkārši pagrieziet to situāciju otrādi... Un, protams, paliekam katra pie savas pārliecības😀

02. Aug 2010, 16:44

talysia pateikusi pareizi..... paskatoties uz "pareizajiem" bērniem, brīžiem slikti metas. Piemājas smilšukastē tādu "paraugu" ir pietiekoši- paldies, bet man tādus bērnus 100tu gadu nevajag.

Audzināšu savu bērnu tā, kā uzskatīšu par pareizu. Kad gudrā psiholoģija spēs sadarboties ar dzīves skarbo realitāti- tad varbūt tajā ieklausīšos. Šobrīd viennozīmīgi tas nedarbojas!!!!

02. Aug 2010, 16:17

inguce, es zinu vienu gadījumu, kad maza meitene cauršuva sev pirkstu ar šujmašīnu. Labi, ka galu galā šis negadījums neatstāja paliekošas sekas. Nedomāju, ka savlaicīgs pēriens būtu novērsis nelaimi, toties darba vietas sakopšana un šujmašīnas pārsega lietošana gan! Ja nav futlāra, uzšuj pārsegu - ja jau Tev ir profesionālā šujmašīna, tad Tu noteikti proti to uzkonstruēt. Un beidz dusmoties - mēs mēģinam Tev palīdzēt.

02. Aug 2010, 15:41

kā jebkurā jomā- ir prakse un ir teorija. Dvias pilnīgi dažādas lietas, kā lielākoties ir pierādījies. Lai to savienotu, ir jāpacīnās.

bez emocijām te nemaz nevar

02. Aug 2010, 15:24

supermamma- tā nav nekāda apsaukāšana. Nerodu citu nosaukumu tam, ja mājās viss ir tik ideāli perfekti, bērns uzvedas ideāli. Nu vnk SUPER!! Tiešām lai veicas arī turpmākajā dzīvē!

un kādi spilveni?? mūsu mājās taaadas lietas viennozīmīgi nav nekāds šķērslis.

Neļaušu es aiztikt TV, neļaušu aiztikt DVD, neļaušu zīmēt, kur ienāk prātā. Manā mājā tas vnk nenotiks.

Un nest no TV- var kaut 10000 reizes. TAS nedrabojas!!!!! Ja ir iespēja tikt klāt atkal, tad arī līdīs pie TV atkal.

02. Aug 2010, 15:17

sorry, bet parādi man "futlāri" 1.2x1x0.6m lielai un 85kg smagai šujmašīnai un tad vēl paņem un aiznes, kur bērns netiek. Un ja es to lietoju IKDIENĀ????

nevajag pārspīlēt ar regulāru iekaustīšanu un vēl nez ko. Māja man jau sen ir pārkārtota tādā veidā, cik tas ir iespējams.

Ar morāli man viss kārtībā

02. Aug 2010, 15:12

Es gan šos ieteikumus sapratu kā rosinājumu paraudzīties apkārt un padomāt, vai tiešām esam savās mājās visu uzlabojuši un padarījuši drošāku saviem bērniem tik lielā mērā, cik esam spējīgi. Nu, plauktiņš DVD atskaņotājam un bloķētāji rozetēm, mēbelēm un veļasmašīnām neliekas nekas tāds, kas pieejams tikai bagātajiem. Un šujmašīnu, ko te pieminēja kāda māmiņa, vienmēr var ielikt tās oriģinālajā futlārī vai pašūt tai bieza auduma pārsegu vai somu un glabāt to tur, kad netiek lietota. Tad tā mazāk piesaistīs bērna uzmanību un traumu risks samazināsies. Vai tad tiešām jāsit bērns par tādiem sīkumiem? Man liekas, morāli arī pašai mātei būtu vieglāk nedaudz pārkārtot māju nekā regulāri iekaustīt bērnu..

02. Aug 2010, 15:03

nevienu es negānu!

lai dzīvo supermammas, visu cieņu. Ja kāda tiešām visu bērna mūžu NE REIZI viņam neuzšaus pa pirkstiem vai pa pa da jebkurieni- nu kā tad lai to savādāk sauc- SUPERMAMMA!!

tāda neesmu un nebūšu. Esmu parasts mirstīgais. Nav man miljonu, lai iekārtotu bērnusuperdrošu vidi, bez nekā pie grīdas, viss tikai vismaz 1m virs zemes. Man ir parasts, normāls dzīvoklis.

iespēju robežās, runāju un daru ko varu. Neesmu bērnu nost kāvusi. Dzīvs, vesels, skrien un dara savas lietas.

taschinka taschinka 02. Aug 2010, 14:48

Visi berni nav vienadi un apstakli ar visiem ir dazadi,es zinu,ka vajag,es jau no pirmajasm dzives dienam esmu runajusi,stastijusi un nekad nav bijis ta ka vienu dienu lauju nakama ne.Vienmer ir bijis at ka ir robezas,ir lietas kas tiek lautas un ir lietas,ko nekad nelauju,bet tomer dazreiz ir ta ka nedzird,neklausas.
Un kapec iet runa par muljonariem? Tadel,ka seit tiek ieteikt,ka vajag iekartot ta lai viss butu drosi,visu novietot ta lai neatsniedz,bet tas ir reali tikai tad ja ir nauda iegadaties jaunas lietas,iekartot ta lai ir viss perfekti.
Un pagaidam ko esmu dzirdejusi no ieteikumiem,tas ir ka jaiegadajas specialas lietas berna drosibai,ka jasakarina viss gar sienam.
Man protams tas viss jau iet uz beigam,dels jau 2,10 gadus vec un sadzives lietas vairs nepless.Es vienkarsi stastiju,ka bija lidz sim.Tagad ja es runaju,stastu,jo dels ir paaudzies un daudz maz sak klausities un saprats ko no vina grib.

02. Aug 2010, 14:37

inguce & taschinka, kāpēc jūs gānaties par supermammām un milionāriem? Manuprāt, šeit, MK diskusijās jums tieši ir laba iespēja apjautāties māmiņām, kas savus bērnus nesit, kā rīkoties, ja mazulis neklausa un ar vaska krītiņiem zīmē mikimaušus uz LCD TV! Varbūt kādai būs kāds noderīgs padoms, kāda ideja, kā izvairīties no bērna iekaustīšanas brīžos, kad nevarat neko sarunāt mierīgā ceļā! Es pati gan domāju, ka bērnus nedrīkst pērt, iekaustīt, iepļaukāt - pat ne tā, ka neparādās zilumi.

taschinka taschinka 02. Aug 2010, 13:29

Es nebut nedomaju,ka persana ir laba lieta,bet tomer sad tad pa retam uzdot pa dupsi simbolikas pec,ja savadak nevar ir pielaujami.Es neticu,ka ir tadi gadijumi,ka nekad nekad nav nacies uzsist pa pirkstiem vai pa dupsi.Un sisanu pa pirkstiem es neatbalstu,jo pirkstini mazi un var traumet,bet pa dupsi var viegli iedot,lai nesap,bet lai saprot.

taschinka taschinka 02. Aug 2010, 13:27

Ir jau tadi idealie vecaki,kas nesaprot ka ta var,ka nevar visu noslept.Luk ta ari var,ka nav tadas iespejas.Un nevajag teikt,ka mums nav velesanas meklet risinajumus,ka mes tik meklejam atrunas.

02. Aug 2010, 13:25

un nemaz nedomāju iet uz kautkādu Ikea pa ntajiem desmitiem pirkt bloķētājus 😃 jau esošajiem izdota gana liela nauda.

pilnīgi piekrītu taschinkai!!

02. Aug 2010, 13:24

Mājās ir gana droša vide. Un kā jau taschinka minēja- jābūt miljonāram, lai tagad mainītu mēbles, visu kabinātu pie griestiem un sienām.... Žurnālgalds jau tagad norakstīts, gaidam, kad zudīs interese par to pavisam, tad jā, pirksim jaunu, jo šis ir sabojāts.
Vnk šis ir periods, kas jāpārdzīvo...
Runa ir par to, ka ar pusotru gadu vecu bērnu NAV REĀLAS iespējas kautko tiešām sarunāt. Jo viņš ies un darīs, jo viss ir jauns un interesants! Līdz gadam, kamēr brīvi nestaigāja, protams, bija vieglāk.

taschinka taschinka 02. Aug 2010, 13:23

nekad ar manu delu nav notikusas nelaimes,kaut maja nav superdrosa.Citi nemekle atrunas,bet vienkarsi nav naudas,lai iekartotu ta lai viss butu ideali,nevajag jau runat mulkibas.
Ja,varbut ir dala,kas negrib neko darit,bet ir ari dala,kas nevar atlauties sapirkt visadas super puper lietinas.

taschinka taschinka 02. Aug 2010, 13:03

Un datoram jau nav tikai klaviatura 😉 viens datorts jau sabojats satv,tagad tiku pie cita,labi ka jau dels paaudzies un pec viena datora saplesanas interese jau zudusi.
teiksu,ka lidz 2,6 gadiem bija grutak ar tadam lietam ko nedrikst aiztikt,bet tagad sakas citas palaidnibas,jo tas tacu ir berns bez tam neiztikt.
protams pa dupsi nedodu pie katra sikuma ko izdara,bet tomer galigi bez ta neiztiekam.liekas,ka augot lielakam mazak ir tada vajadziba,ceru ka pienaks diena kad vispar nebus sadas vajadzibas.
Un par to ka visu pielikt pie sienas 😃 smiekli nak,jo nevaru es visu sadzivi piekarinat pie grieztiem.
Ja man bija iepriekss nopirkts tv galdins,es tak nemetisu to ara un neskriesu pirkt plauktinus,nav sadas iespejas.Dzivoklis mums bija iekartots pirms berna dzimsanas un lai visas mebeles nomainitu jabut miljonariem.

02. Aug 2010, 12:42

un visu veidu bloķētājus jau sen māk attaisīt. Tā ka arī tie ir zaudējuši aktualitāti!

02. Aug 2010, 12:41

Nu jā, forši laikam, ka ir tādas supermammas 😃
zinu, ka tāda neesmu un nebūšu. NAV iespējas mājās nolikt pie sienas, pie griestiem visu, ko bērns TIEŠĀM nedrīkst aiztikt!!!
Man nav nekāds mazais dzīvoklis, bet nav arī 100 istabas, lai visu bērnunedrošo noslēptu. Dators, TV ar visiem piederumiem un mana ikdienas darbam nepieciešamā šujamšīna IR nepārvietojamas un nenoslēdzamas lietas.
Un galīgi nav tā, ka neveltu bērnam uzmanību. Visu dienu esam kopā, ejam laukā spēlēties, pa māju arī daram kopīgas lietas. BET atliek mirklīti novērsties, kā ir "čau"!! Uzreiz ir jādara kautkas, ko nedrīkst. Un nepietiek nest prom, novērst uzmanību vai runāt un skaidrot. Lai cik apbrīnojami daudz saprot pusotru gads vecs bērns, vārdu nedrīkst, TIEŠĀM NEDRĪKST viņš nav gatavs/negrib iekļaut pie sev saprotamām lietām.
Un jā, salīdzinoši- māsas meita bija tik mierīga tajā vecumā- neviens vads, plaukts vai kontakts viņu neinteresēja, kopš iemācījās pārvietoties. Sēdēja un kautko savā nodabā spēlējās. Mans bērns to vnk nedara.Viņš mašīnā ilgāk par h nav spējīgs nosēdēt- kā haizivij visu laiku jākustas, jādarbojas.
Ta ko man- nošauties, jo netieku galā? Un gudras psihologu lietas manu bērnu lēnāku un mazāk aktīvu diemžēl nepadarīs!

taschinka taschinka 02. Aug 2010, 11:42

Viegli teik ja ir vieta kur visu savietot.ja tv stav pie sienas kur tad DVD.kur dekoders???kur vadi???un datorgals man ar ar iestumjamu klaviaturas plauktinu,bet no ta jega nekada,jo stuma klat kreslu un lien ta vai ta visur.
Ja,ja ir maja tad var viena istaba bernam,kur viss atbilstosi vinam ,vecaku istaba nevar iet utt,bet ne visi ta var.

1 2