Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai: Katru mēnesi ātrie atved 40 applaucētu bērnu

Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai: Katru mēnesi ātrie atved 40 applaucētu bērnu

23. Sep 2012, 15:01 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Applaucējumi un apdegumi ir biežākās traumas, ko bērni gūst mājās savu tuvinieku klātbūtnē, liecina Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienesta un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas dati. 

 

Visbiežāk cieš bērni līdz trim gadiem, kad mazuļa veselība un drošība ir pilnībā atkarīga no pieaugušo uzmanības un rūpēm. Taču tieši šīs traumas būtu visvieglāk novēršamas, ja pieaugušie pamanītu bīstamās situācijas, vēl pirms nelaime notikusi. Šonedēļ Valsts bērnu tiesību centrs un NMP dienests rīko plašu sabiedrības informēšanas akciju par bērnu applaucēšanās un apdegumu riskiem, aicinot pasargāt bērnus no traumām.

 

«Šogad 11 mēnešos ātrās palīdzības brigādes steigušās izsaukumos pie vairāk nekā 400 bērniem līdz triju gadu vecumam, kuri lielākoties guvuši apdegumus vai applaucējušies ar vecāku tikko pagatavoto kafiju, tēju un zupu. Diemžēl apdegumu traumas ir ne tikai ilgstoši un sarežģīti ārstējamas un atstāj rētas uz mūžu, bet daudzos gadījumos mediķiem arī ir jācīnās par bērna izdzīvošanu,» norāda NMP dienesta direktors Armands Ploriņš. Apdegumu slimnieku skaits, kuri ārstējas Bērnu slimnīcā, saglabājas augsts, vidēji tie ir ap 260 bērnu gadā. 83 procenti no visiem mūsu mazajiem pacientiem apdegumus guvuši, applaucējoties ar karstu šķidrumu. «Lielāko daļu apdegumu bērni gūst tieši mājās, un pieaugušie ir tie, kas bērnus var pasargāt no applaucēšanās un apdegumiem,» uzsver Bērnu slimnīcas ķirurgs Džeimss Rozītis.

 

Ne velti akcija tiek sākta pirms Ziemassvētkiem. Tieši svētkos vienmēr pieaug gadījumu skaits, kad bērni gūst traumas. Šogad informatīvajā akcijā tiek uzsvērta arī pirmās palīdzības nozīme apdegumu ārstēšanā. 

NMP dienesta brigādes ārsts Roberts Fūrmanis atgādina: «Ja bērns tomēr ir uzrāvis sev virsū karsto kafijas krūzi vai citādi guvis mājās apdegumu, pirmā un vienīgā lieta, kas vecākiem jāatceras, – nekavējoties jādzesē apdeguma vieta zem vēsa, tekoša ūdens. Pats galvenais ir pārtraukt karstuma ietekmi uz bērna ādu un dziļākajiem audiem, lai mazinātu apdeguma smagās sekas. Pareizi un laikā sniegta pirmā palīdzība mazinās bērna ciešanas un vēlāk ļaus veiksmīgāk ārstēt apdegumu.»

 

Māmiņu klubs šogad izveidojis piecus izglītojošus videomateriālus par tipiskākajām situācijām, kādās bērni applaucējas un gūst apdegumus, kā arī pirmās palīdzības padomiem. Informatīvajā akcijā šogad iesaistījies arī lielveikalu tīkls Maksima, savos veikalos izplatot informatīvus materiālus, kā rīkoties, ja notikusi nelaime.

Inga Paparde

Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai