Bērnu slimnīcas mediķi aicina svētkos rīkoties apdomīgi un neatstāt bērnu bez uzraudzības!

Bērnu slimnīcas mediķi aicina svētkos rīkoties apdomīgi un neatstāt bērnu bez uzraudzības!

09. Sep 2010, 10:21 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Tuvojoties Ziemassvētkiem un gadumijai, kā arī skolēnu brīvdienām, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ārsti aicina vecākus īpašu uzmanību pievērst savu atvašu pieskatīšanai un svētku organizēšanai.

 

Mediķi aicina iedzīvotājus sagaidīt un aizvadīt svētkus, domājot gan par bērnu, gan par apkārtējo veselību. Īpaši apdomīgi vajadzētu rīkoties ar pirotehniku, svecēm un šampanieša pudeļu korķiem, lai izvairītos no apdegumiem, savainotiem pirkstiem un smagām acu traumām. Apkopotā informācija BKUS atspoguļo situāciju galvenokārt Rīgas un tās tuvākās apkārtnes pacientiem, taču, ņemot vērā, ka BKUS ir vienīgā specializētā bērnu slimnīca valstī pēc iegūtajiem datiem iespējams raksturot situāciju valstī.

 

Īpaši apdomīgi jārīkojas ar pirotehniku, skaidrojot bērniem iespējamos riskus kas saistīti ar negaidīti pēkšņu spridzekļu aizdegšanos un iespējamām traumām, atstājot neizdzēšamas sekas uz visu atlikušo mūžu. Visiem pieaugušajiem lūgums atturēt bērnus no patstāvīgas pirotehnisko līdzekļu iegādes un lietošanas. Visvairāk acu traumas gūst bērni pēc 14 gadiem un pirotehniku un šampanieša korķu gūtās traumas bērniem sastāda 6% un 3% no Latvijā gūtajām acu traumām.

 

Svētku uguņošana nereti rada paniku mūsu mājdzīvniekiem un viņu uzvedība mēdz būt neprognozējama, tāpēc tos uz brīdi ieteicams uzturēt slēgtās telpās lai novērstu iespējamas traumas bērniem. BKUS mediķi palīdzību 2008. gadā ir snieguši 524 bērniem, kuri cietuši no dzīvnieku kodumiem, no kuriem stacionēti 288 bērni.

 

Mediķi iesaka arī samērīgi lietot Ziemassvētku saldumus, kuri nereti bērniem rada alerģijas un gremošanas traucējumus, kā arī uzmanīties no karstiem šķidrumiem. Īpašu uzmanību vajadzētu pievērst mazgadīgu bērnu darbībām virtuvē, palīdzot gatavot ēdienus pie karstas plīts, cepot piparkūkas kopā ar vecākiem. Bērnu slimnīcas medicīnas direktors Andis Lācis: „Aicinu visus vecākus, kuri gatavojas kopā ar saviem mazgadīgajiem bērniem svinēt Ziemassvētku nakti vai sagaidīt Jaunā gada zvanu skaņas pusnaktī, atturēties no stiprāku dzērienu lietošanas līdz brīdim, kamēr mazie nav nolikti gulēt. Priecīgus svētkus Jums un tiem, par kuriem rūpējaties! ”

 

Apdegumu slimnieku skaits, kuri ārstējas BKUS, saglabājas augsts ap 250 bērniem gadā. Vislielākais apdegumu skaits ir vecuma grupā no jaundzimušā līdz 2 gadu vecumam un galvenie ir termiskie aģenti ( 83%) karsti šķidrumi – ēdiens, dzēriens un ūdens.

 

Statistika - 2008. gadā BKUS Neatliekamās palīdzības dienesta mediķi snieguši palīdzību 19847 bērniem, kuri guvuši dažāda rakstura traumas, 2007. gadā 20280 bērniem. Apkopojot, 2009. gada pirmos sešus mēnešus redzams, ka traumas guvuši 10095 bērni. Gribam vērst uzmanību, ka lielāko traumu skaitu bērni gan 2007.gadā (40%), gan 2008. gadā ( 42%) guvuši tieši mājās, tad seko brīva daba un transporta zona.