Bērna attīstības posmi no 1 līdz 3 gadu vecumam

Bērna attīstības posmi no 1 līdz 3 gadu vecumam

01. Dec 2011, 11:45 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Droši vien katra mamma zina, kā jāattīstās ar krūti barotam bērnam, cik mēnešos viņam ir jātur galviņa pašam, un cik mēnešos pašam jāsēž. Situācija mainās, kad bērns sasniedz 1 gada vecumu. Tāpēc, ka tikai nedaudz vecāku var atbildēt uz jautājumu: „Kad bērnam būtu jāprot jau braukt ar velosipēdu vai arī, kad būtu jāprot aizsiet kurpju auklas?”. Šajā rakstiņā atradīsiet dažas atbildes uz saviem jautājumiem.

Vecākiem jāsaprot un jāatceras, ka katra bērna attīstība notiek individuāli un Jūsu mazuļa prasmes un iemaņas var atšķirties no vispārpieņemtām normām. Ja vien Jūsu bērns neatpaliek no kādas iemaņas par vairākiem mēnešiem, vai arī atpaliek par vairākām iemaņām uzreiz, Jūsu uztraukumam pamata nav. Bērni, kas dzimuši pirms noteiktā laika, var mazliet atpalikt no bērniem, kas dzimuši laikā. Kā likums, ap 2 gadu vecumu šī starpība izlīdzinās. Bet, ja tomēr Jūsu mazais atpaliek par vairākiem punktiem, un viņam ir arī citi simptomi, kas Jūs satrauc: viņš reti smaida, ir ļoti kaprīzs, ļoti maz runā, maz izdara jebkādas skaņas, vecākiem jāpievērš tam uzmanība un jāvēršas pie ārsta.

 Gada vecumā (12- 14 mēneši) bērns parasti:

 

· Staigā, vai spēj noiet 2-3 soļus bez pieturēšanās.
· Labi un stabili stāv.
· Liek priekšmetus kastītē
· Kubiņus liek vienu uz otra
· Reaģē uz vienkāršiem lūgumiem bez žestiem, piemēram, „Iedod!”.
· Bez „mamma” un „tētis” saka vēl vārdiņus, kā minimums 1-6.Mācības: jau šajā agrajā vecumā mazajam var mācīt dažus burtus, ciparus, krāsas un formas. Nedomājiet, ka tas ir par agri. Pat, ja pilnīga izpratne par šīm lietām būs nedaudz vēlāk, šī informācija tik un tā saglabāsies bērna smadzenēs. Protams, mācībām jābūt neuzspiestām, tām jānotiek spēles formā, ar bildīšu, dzejoļu vai rotaļlietu palīdzību.

 

Pusotra gada  (16-18 mēn.) vecumā bērns:
 

· Labi staigā un skrien.
· Patīk kāpt pa kāpnēm.
· Dzer no krūzes.
· Mēģina patstāvīgi ēst ar karoti.

· Norāda uz pieaugušo nosauktiem priekšmetiem.
· Saprot nedaudzas vienkāršas frāzes.
· Prot parādīt, kur rotaļlietai ir mute, deguns, acis.
· Švīkājas ar zīmuli.
· Paceļ pieliecoties rotaļlietu, nes to no vienas vietas uz citu.
· Ar žestu vai skaņu palīdzību izrāda mīlestību, apmierinātību, kā arī satraukumu.
· Priekšroku dod sev mīļām rotaļlietām.
· Saka vismaz 15 vārdu.Knupis: Ja Jūs joprojām mazajam dodat knupi, labāk to vispār ir vairs nedot. Atradināt ir vēlams līdz pusotram gadam. Bērniem, kas knupi zīž līdz 3-4 gadiem, var būt pat runas traucējumi.
 

Pirmie pienākumi: šajā vecumā mazajam ierādiet tīrību un kārtību – aiz sevis savākt mantiņas, likt veļu grozā, kas paredzēta netīrai veļai vai arī atnest salvetes pie pusdienu galda. Un pat, ja sākumā viņam būs vajadzīga Jūsu palīdzība, Jūs būsit pārsteigti, cik ātri viņš iemācīsies visu darīt patstāvīgi. Iespēju robežās (ņemot vērā bērna vecumu) ik pa laikam iepazīstiniet viņu ar vēl kādiem pienākumiem, piemēram,: apliet puķes, notīrīt galdiņu aiz sevis, ja uz tā izlijis ūdens, klāt savu gultiņu, un netīros (plastmasas) traukus atnest līdz izlietnei.
 

Pirmais zobārsta apmeklējums: Pirmais bērna gājiens pie zobārsta jāveic apmēram 6 mēnešus pēc pirmo zobu parādīšanās. Tālāk jau zobārsts ir jāapmeklē apmēram reizi pusgadā, ja bērnam ir problēmas ar zobiem – pleķi uz tiem, vai nepareizs sakodiens, tas jāapmeklē jo īpaši.

Pirmais velosipēds: Ja ir tāda iespēja, nopērciet to jau tagad. Un pat, ja māka mīt pedāļus nāks vēlāk, bērns var ar prieku ar to braukt uz priekšu-un atpakaļ, atsperoties ar kājām pret zemi, vai arī izbaudot braucienu, kamēr Jūs stumjat velosipēdu.

 

2 gadu vecumā bērns:
 

 

· Labi skrien un iet. 
· Ceļ tornīšus no 4-6 kubiem.
· Met un ar kāju ripina bumbu.
· „Baro” ar karotīti rotaļlietas (lelles, lāčus utt.)
· Patstāvīgi prot uzkāpt pa trepēm un arī nokāpt pa tām.

· Zina savu vārdu un runā par sevi trešajā personā, saucot savu vārdu.
· Prot uz sevi parādīt degunu, muti, acis, ausis.
· Skatās ar prieku bildes grāmatās.
· Var mācēt patstāvīgi noģērbt dažus apģērba gabalus.
· Saka 15-20 vārdus  (pilnīgi normāli ir, ja bērns saka daudz vairāk, vai arī mazāk).
· Savā runā iekļauj arī sakāmo, kas sastāv no 2 vārdiem.
· Sāk kontrolēt urīnpūsli un kuņģi.


Pirmais mākslas darbs: Divu gadu vecumā bērnam ir uzlabojusies acu-roku koordinācija. Tāpēc šajā vecumā mazie labprāt zīmē, krāso, darbojas ar kubiem, veido attēlus no vienkāršiem puzles gabaliņiem vai kubiem.
 

Pieaugušo gulta: Divu gadu vecumā bērnu var  pārvietot no redeļu gultiņas uz lielo gultu. Šajā vecumā daudzi bērni izmēģina tikt ārā no redeļu gultas, pārsviežot kāju pāri malai, un, protams, paši ar blīkšķi nokrīt pēc tam zemē.


Pirmais četrkājainais draugs: Neiesaka parasti ņemt mājdzīvniekus, kamēr bērnam nav vismaz 2 gadi (cita lieta, ja tie mājās dzīvojuši jau pirms bērna nākšanas pasaulē). Šajā vecumā bērns var ar interesi piemēram, sekot zivtiņām akvārijā, nenodarot tām nekādu ļaunumu. Ar tādiem dzīvnieciņiem kā kaķis un suns labāk pagaidīt, kamēr mazais iemācīsies būt uzmanīgs un saprotošs, kas notiek apmēram 3-4 gadu vecumā.

 


Trīs gadu vecumā:
 

 

· Kāpjot pa kāpnēm, prot pārmaiņus likt kājas.
· Prot apģērbties un noģērbties patstāvīgi (dažreiz veiksmīgāk, citreiz ne)
· Brauc ar trīsriteni.
· Saprot un izpilda arī kombinētus lūgumus, kas sastāv no 2 daļām („Pacel lāpstiņu un noliec to spainītī!”).
· Veido frāzes no 4-5 vārdiem.
· Izmanto savā runā vietniekvārdus – es, tu utt.
· Lielāko daļu vārdus izrunā skaidri un saprotami.
· Labi saprot uz viņu vērstu runu (runas sarežģītības saprāta robežās).
· Grāmatiņā prot parādīt vismaz 4 pazīstamus priekšmetus.
· Zina nosaukt vismaz 6 ķermeņa daļas.
· Spēlējas un kontaktējas arī ar citiem bērniem.
· Prot rīkoties ar podiņu (mazi negadījumi gan vēl ir pilnībā iespējami).Trīs gadu vecumā jūtami uzlabojas mazuļa runas iemaņas. Vērsiet lielāku uzmanību dzejolīšiem, dziesmiņām, lasiet bērnam vairāk grāmatiņu, uzmanīgi apskatot un izrunājot attēlos redzamo.

 

Nepārstājiet ar bērniem darboties!

 

Lai veicas!

Māmiņu Klubs

taschinka taschinka 31. Jan 2011, 11:38

vairinna
kā sāks iet bērnu dārzā,tad arī ātri visu iemācīsies.Man dēls runāja tā,ka citiem bija grūtāk saprast,bet viena mēneša laikā bērnu dārzā iemācījās labi runā,ka arī citi vinu saprot.

30. Jan 2011, 19:39

baigi dīvaini,ka jāmāk parādīt ausis,degunu,utt tikai 2 gadu vecumā. es domāju,ka jāzina daudz ātrāk😃

taschinka taschinka 30. Jan 2011, 14:54

Mans dēls aptuveni arī tā attīstījās,auga,tik visu mazliet ātrāk nekā šeit minēts.