Ar izstādi BKUS "Saulaino dienu bibliotēkā" sāksies "Slingošanas nedēļa 2011"

Ar izstādi BKUS "Saulaino dienu bibliotēkā" sāksies "Slingošanas nedēļa 2011"

26. Jul 2012, 12:03 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Piektdien, 7.oktobrī, no plkst.10.00 līdz 12.00 Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS)"Saulaino dienu bibliotēkā" notiks kalendāra "12 svarīgākie iemesli bērna nēsāšanai lakatā jeb slingā"  oriģinālo ilustrāciju izstādes atklāšanas svētki, kas ievadīs Starptautiskās Slingošanas nedēļas pasākumus Latvijā.

 

2012.gada kalendārs klajā nāks oktobrī, tā idejas un ilustrāciju autore ir masiere, ārsta palīdze, sertificēta bērna pārnēsājamā lakata siešanas un kinestētiskā handlinga konsultante Aija Apsīte - trīs bērnu māmiņa un viena no slingošanas aizsācējām Latvijā.

 

Kalendārs iecerēts kā vēstnesis veselīgai, drošai un harmoniskai mazuļa un vecāku kopā būšanai, kas vecākiem ik mēnesi atgādinās par kādu no svarīgākajiem iemesliem universālā bērna nēsāšanas palīga - lakata jeb slinga - izmantošanai. Kalendāra ilustrācijas un ikmēneša vēstījumu papildinās arī trīs bērnu mammas, bērnu ārstes un psihoterapeites Guntas Andžānes gatavotie mazuļa sajūtu komentāri.

 

Strādājot par masieri, Aija Apsīte novērojusi, ka dažādas fiziskās un psihoemocionālās problēmas nereti ir saistītas ar mazuļa nedrošu, nedabīgu nēsāšanu un aprūpi. Tādēļ viss viņas darbs vērsts, lai palīdzētu vecākiem izprast nēsāšanas nozīmi bērna attīstībā.

 

"Mūsdienās vecākiem ir grūti noticēt savai intuīcijai un ļauties tai. Tas, ko senatnē (un daudzās valstīs joprojām) vecāki dara intuitīvi un pareizi, mums ir jāapgūst no jauna. Tomēr tehnikas iemācīšanās neko nedod, ja nav sajūtas, ka tas ir jādara, un nav skaidrs, kāpēc tā ir jādara," skaidro Aija Apsīte. Radot kalendāru "12 svarīgākie iemesli bērna nēsāšanai lakatā jeb slingā" viņa vēlas vecākos modināt un atraisīt šo nebijušo sajūtu un vairot pārliecību.

 

Gunta Andžāne pauž, ka tieši Bērnu nēsāšanas skolas nodarbībās, vērojot mazuļus, ieskautus slingā, sargājošas mīlestības un sapratnes apskāvienā, viņai bijusi brīnumaina iespēja ieraudzīt saskaņu un laimi.

 

"Daudz pūļu un laika ir jāiegulda attiecību veidošanā ar bērniem mūža garumā, taču gauži īss ir tas laiks, kad mazulis ir nēsājamā vecumā. 

 

Glāsti, pieskārieni, mīlošs acu skats, mierīga elpa, ritmiski sirdspuksti un ķermeņa siltums, spēja sajust bērna dotos signālus un sirsnīga atsaucība uz tiem mazulī rada drošības sajūtu. Šī individuālā, katram īpašā pieķeršanās uzvedības pieredze konkrēti un tieši ietekmē cilvēka vēlāko dzīvi ģimenē un pēc tam sabiedrībā," atzīst bērnu ārste un psihoterapeite.

 

Aicinām mediju pārstāvjus piedalīties kalendāra "12 svarīgākie iemesli bērna nēsāšanai lakatā jeb slingā" oriģinālo ilustrāciju izstādes atklāšanā! Tajā piedalīsies kalendāra autores Aija Apsīte un Gunta Andžāne, Bērnu nēsāšanas skolas un portāla "Manislingi.lv" īpašniece Evita Žvagiņa-Jākobsone, ārste-neonatoloģe Dina Sviridova, kā arī Slingu skolas bērnu nēsāšanas konsultantes, kas iepazīstinās slimnīcas jaundzimušo pacientu māmiņas ar saudzīgu un maigu mazuļa nēsāšanu lakatā.

 

Portāls "Manislingi.lv" pasākumā dāvinās BKUS īpašos ķengurošanas lakatus priekšlaikus dzimušo mazuļu ķengurošanas metodes nodrošināšanai, lai jaundzimušajiem sniegtu māmiņas tuvumu. Savukārt kalendāra izdošanas atbalstītājs SIA "Bernadeta" mazuļiem dāvās mazu dāvaniņu no dabīgo ķermeņa kopšanas līdzekļu firmas "Weleda".

 

Ar izstādes atklāšanu Latvijā sāksies Starptautiskās Slingošanas nedēļas pasākumi, kas ilgs līdz 16.oktobrim. Ceļojošā izstāde BKUS "Saulaino dienu bibliotēkā" būs apskatāma līdz 14.oktobrim, un pēc tam līdz pat gada nogalei būs apskatāma arī citviet Latvijā.

 

Starptautiskā Slingošanas nedēļa jau vairākus gadus norisinās visā pasaulē. Latvijā jau trešo gadu to organizē Bērnu nēsāšanas skola (www.slinguskola.lv) un informatīvs portāls, sertificētu bērnu pārnēsājamo lakatu izplatītājs www.manislingi.lv. Šogad tās galvenā tēma ir "Iespēju pasaule".

 

Arī Latvijā vecāki kopā ar mazuļiem ļausies brīnišķīgajām iespējām, ko sniedz bērna nēsāšana lakats - kopīgās pastaigās, pieredzes apmaiņā, slingu un aksesuāru tirdziņā un citās nodarbēs. Tāpat norisināsies izglītojošas lekcijas par bērna nēsāšanu un praktiskas nodarbības lakata siešanā. Nedēļas gaitā ikviena māmiņa ar mazuli slingā aicināta īstenot kādu no rīkotāju iecerētajām aktivitātēm konkrētai dienai - pagatavot ko gardu savai ģimenei, piepildīt kādu no iepriekš sev liegtām vēlmēm - iespējams, apmeklējot kādu sabiedrisku pasākumu -, veltīt visu dienu tikai kopā būšanai ar bērnu, aizmirstot par citām ikdienas rūpēm, kā arī dodoties pastaigā ar mazuli lakatā, nevis ratiņos.

 

Latvijā drošu un ērtu mazuļa nēsāšanu vecākiem no 2005.gada palīdz apgūt bērna pārnēsājamā lakata konsultantes Aija Apsīte un Evita Žvagiņa-Jākobsone. Abas savas zināšanas ir ieguvušas Vācijā "Die Trageschule ®" un pērn Latvijā izveidoja Slingu skolu, kurā notiek lekcijas topošajiem un jaunajiem vecākiem, kā arī sagatavo bērna nēsāšanas konsultantus.