Zīdīšana un barošana ar pudelīti – sekmīgas kombinētās barošanas noslēpums

Zīdīšana un barošana ar pudelīti – sekmīgas kombinētās barošanas noslēpums

01. Dec 2023, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Barot mazuli ar krūti vai pudelīti? Katrai māmiņai ir iespēja izvēlēties vienu no šīm metodēm vai arī abas apvienot – to sauc par kombinēto barošanu. Kombinētā barošana ir lielisks veids, kā nodrošināt, lai mazulis vienmēr būtu paēdis vērtīgo, uzturvielām bagāto mātes pienu – dzerot to no krūts vai iepriekš atslauktu no pudelītes.­

Atbalstoša partnera pozitīvā ietekme uz zīdīšanu

2020. gada Covid-19 mājsēdes laikā Svonzi Universitāte veica pētījumu, kurā piedalījās 1200 māmiņu, kas baroja bērnu ar krūti pandēmijas apstākļos. Skaitļi liecina, ka 40 % šo māmiņu atzinušas mājsēdes pozitīvo ietekmi uz viņu zīdīšanas pieredzi un viens no galvenajiem iemesliem bija atbalstošs partneris.

 

5 veidi, kā partneris var atbalstīt māmiņu un zīdāmo bērnu

1. Kvalitatīvs kopā pavadītais laiks saikne starp māmiņu un mazuli sākas grūtniecības laikā, savukārt starp partneri un mazuli tā parasti attīstās pēc dzemdībām. Dodot iespēju partnerim barot mazuli ar pudelīti, radīsies iespēja attīstīt individuālu vecāku saikni, turklāt māmiņa šo brīdi varēs veltīt sev.

2. Rotējoši pienākumi sākot ar nakti, autiņbiksīšu maiņu vai to, ka partneris atnes mazuli barošanai, viņa fiziskā klātbūtne palīdzēs māmiņai justies atbalstītai.

3. Uztura vajadzības zīdīšanas periods var no māmiņas prasīt daudz spēka –  gan fiziska, gan garīga. Tikai zīdīšana vien var sadedzināt līdz 500 kalorijām dienā. Tās laikā var lūgt partnerim atnest uzkodu vai glāzi ūdens – vienkārša un laipna rīcība var nozīmēt daudz!

4. Atklātība – jāaizmirst aizspriedumi, kas saistīti ar zīdīšanu, jo tā ir viena no dabiskākajām lietām uz pasaules. Sarunas par šo tēmu sniegs iespēju citiem dalīties savos padomos un ieteikumos, kas var noderēt arī jaunajiem vecākiem.

5. Nākamais labākais variants? Piena sūknis un pudelīte brīžiem, kad vēlaties veltīt laiku sev, esat ceļā vai mazuļa barošanu veic kāds cits ģimenes loceklis vai partneris. Ja ir vēlme izmantot pudelīti vien dažās barošanas reizēs, var izmēģināt tādu, kas atbalsta kombinētu barošanu – barošanu ar krūti un barošanu no pudeles.

Tieši tā, kā to paredzējusi daba

Lai mazulis saņemtu pienu no mātes krūts, zīžot tam jāizmanto apmēram četrdesmit muskuļi. Mazulis izmanto mēli, žokli un lūpas. Pētījumi rāda, ka dzerot zīdaiņi veic gandrīz peristaltiskas (viļņveidīgas) kustības ar mēli, lai rīšanas nolūkā aizvadītu pienu no mutes priekšpuses uz rīkles aizmuguri. Barošana ar krūti notiek pēc piedāvājuma un pieprasījuma principa, savukārt pudeles knupītis parasti nodrošina vienmērīgu, vieglu piena plūsmu bez lielas piepūles. Šī iemesla dēļ daži uzskata, ka pudelīte mēģina apmānīt dabu vai pat padara izslāpušo mazuli mazliet slinku.

Kas īpašs Philips Avent Natural Response pudelītē? Tehnoloģija!

Tehnoloģiskās inovācijas pudelīšu jomā attīstās tik strauji, ka droši var teikt – uztraukums par to, ka mazulis pieradīs pie pudelītes un vairs nepieņems krūti, pamazām zaudējis savu aktualitāti. Piemēram, Philips Avent Natural pudelītei ar Natural Response knupi ir īpašs dizains, kas ne vien atveido krūšu dabisko izskatu un sajūtu, bet arī funkcionāli imitē to darbību. Krūts formas dizains un inovatīvais knupja atvērums, no kura izplūst piens, atbalsta mazuļa dabisko barošanas ritmu, tieši tāpat, kā dzerot no krūts – mazulis var dzert un apstāties, lai norītu un brīvi ieelpotu. Piens izplūst no īpaši mīkstā, elastīgā knupja tikai tad, kad mazulis aktīvi dzer, ar mēli saspiežot pudeles knupja atvērumu, gluži kā tas notiek ar krūtsgalu zīdīšanas laikā. Šādi apvienot zīdīšanu un barošanu no pudelītes kļūst krietni vieglāk.

Natural Response pudelīte ir paredzēta, lai vecākiem un mazulim palīdzētu maksimāli atvieglot barošanu ar pudelīti, kad tas ir nepieciešams. Pudelīte nav paredzēta, lai aizstātu zīdīšanu vai atturētu no tās, kas viennozīmīgi ir labākais veids mazuļa barošanai.

Mazina kolikas un diskomfortu

Visās Philips Avent pudelītēs ir pretkoliku ventilis, kas no knupja izvada lieko gaisu, lai tas nenonāktu mazuļa vēderā, tā mazinot koliku un diskomforta risku. Papildus tam Philips Avent Natural Response pudelītes pieejamas ar AirFree vārstu. Tas nodrošina, ka knupis ir pilns ar pienu pat tad, ja pudelīti tur horizontāli, mazulim dzerot dabiskā, vertikālā stāvoklī. Gaiss paliek pudelītē un nenonāk mazuļa vēderā, kas palīdz samazināt koliku, gāzu un atviļņa veidošanos.

Ja plāno savam mazulim dot pudelīti, atceries:

  • Regulāri treniņi sniedz rezultātu. Pudelīti var sākt ieviest aptuveni no sešu nedēļu vecuma, kad māmiņa un mazulis jau ir izveidojuši labu zīdīšanas rutīnu. Ieteicams sākt ar nelielu piena daudzumu pudelītē starp regulārajām barošanas reizēm. Tas būs lielisks laiks treniņam, jo mazulis nebūs tik izsalcis.
  • Turēt mazuli un pudelīti. Iesakām turēt mazuli klēpī daļēji vertikālā stāvoklī. Šādā pozīcijā varēsi izveidot labu acu kontaktu, lai starp vecāku un mazuli rastos uzticības un pārliecības sajūta. Jānoliek pudelīte tā, lai knupja daļa piepildītos ar pienu, pirms to uzmanīgi ievieto mazuļa mutē, – tas ļaus izvairīties no gaisa burbulīšu norīšanas, kas var izraisīt gāzes un diskomfortu.
  • Mainīt puses. Barojot ar pudelīti, ieteicams mainīt turēšanas pozīciju no vienas puses uz otru. Tas jādara tad, kad mazulis ir izdzēris pusi no pudelītes, pēc atraugas.
  • Barošanas pozīcija no paduses. Barošanas pozīcija no paduses (underarm hold) ir piemērota, ja ir vēlme mazulim iemācīt pareizi satvert krūti. Īpaši, ja māmiņa ir dzemdējusi ar ķeizargriezienu vai ir dvīņi. Novietojiet spilvenu klēpī, lai mazulis atrastos augstāk, un ar plaukstu atbalstiet mazuļa galviņu.
  • Īstā knupja plūsmu. Ir svarīgi, lai pudeles knupja atvēruma izmērs būtu piemērots mazulim. Var izvēlēties lēnas, vidējas vai ātras plūsmas knupi. Jaundzimušajam parasti ir nepieciešama maiga, lēna plūsma, taču katra bērna barošanas vajadzības atšķiras jebkurā vecumā. Mēģini novērot mazuļa sniegtos signālus, lai saprastu, kurš pudeles knupītis ir vispiemērotākais.

Ja rodas grūtības vai ir kādi jautājumi, iesakām konsultēties ar veselības aprūpes speciālistu.