Veidojam ar krūti barojošas māmiņas ēdienkarti

Veidojam ar krūti barojošas māmiņas ēdienkarti

20. Oct 2017, 21:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Pēc bērniņa piedzimšanas, ne tikai mazulītim ir nepieciešams laiks, lai saprastu,  kur viņš ir nokļuvis, arī māmiņai ir jāatgūst dzemdībās zaudētā enerģija, tāpēc viens no galvenajiem noteikumiem, lai jaunajai māmiņai pietiktu spēka rūpēties par bēbīti, ir veselīgs un sabalansēts uzturs. Par barojošas māmiņas ēdienkartes izveidi stāsta uztura speciāliste Inese Siksna.

“Māmiņas parasti grēko, uzskatot, ka pēc iespējas ātrāk jāatgūst fiziskā forma un līdz ar pietiekami daudz neēd,” novērojumos dalās Inese Siksna. “Ja māmiņa maz ēd un baro mazuli ar krūti, nav iespējams nodrošināt zīdainītim visu nepieciešamo uzturvielu uzņemšanu.”

Ja skaita kaloriju ziņā, tad, barojot mazuli ar krūti, drīkst uzņemt papildus 500 kilokalorijas normālam uzturam, kas ir bijis lietots pirms tam, lai nodrošinātu piena veidošanos un papildus enerģiju mazulim.

Var ēst visu

Sen ir pagājuši tie laiki,kad  uzskatīja, ka māmiņai sava ēdienkarte jāierobežo līdz minimumam, jo šādi patiesi var zaudēt pienu krūtīs. Tam piekrīt arī uztura speciāliste: “Ja mamma un mazulis ir veseli un jūtas ļoti labi, tad mamma var ēst pilnīgi visu, protams, saprātīgās devās. Vienmēr ir runa par porcijām, piemēram, piens ir veselīgs, bet no piena vien mēs nevaram pārtikt un pārmērīga piena lietošana mūsu veselību nekādā veidā  neveicinās.

Ja runā par vēderiņa pūšanos, tad māmiņai nevajadzētu ēst ēdienus, kas uzpūš vēderu, jo visticamāk, ka arī mazuļa puncim šie ēdieni varētu izrādīties par smagu.

“Pirmajos mēnešos nevajadzētu ēdienkartē iekļaut kāpostus, pākšaugus, ķiplokus vai sīpolus vai ļoti asas garšvielas,kas tipiski rada vēdera pūšanos un kolikas,” iesaka Inese Siksna.

Ja mazulim tomēr parādās kāda alerģiska izpausme no tā, ko māmiņa ir ēdusi, vēlams veidot sava uztura dienasgrāmatu, tad būs vieglāk atrast pārtikas produktus, kas varētu būt pie vainas.

Vēlme pēc ātrās enerģijas- saldumi

Daudzas māmiņas noteikti piekritīs, ka pēc bērniņa piedzimšanas ir ļoti liela kāre pēc saldumiem – roka tā vien stiepjas pēc kāda cepumiņa vai šokolādes.

Uztura speciāliste skaidro,kāpēc tik bieži kārojas tieši saldumus: “Parasti kāre pēc saldumiem liecina par to, ka trūkst enerģijas. Šokolāde ir viens no vieglākajiem veidiem, kā ātri dabūt enerģiju. Tā kā mammai jābaro mazulis, šī te prasība pēc enerģijas ir izteiktāka kā parastos apstākļos.

Lai gan panašķēties drīkst ikviena jaunā māmiņa, šokolāde mākslīgi rada laimes sajūtu un ar laiku organisms kļūst slinks un pats šo laimes sajūtu vairs nerada. Līdzīgi ir ar bērniem- līdz 3 gadu vecumam neiesaka šokolādi bērnam dot vispār tieši šīs mākslīgi radītās sajūtas dēļ- ir bērni, kuri kļūst atkarīgi no šokolādes un bērns nespēj nomierināties bez saldumiem.

Mazināt kāri pēc saldumiem var, lietojot uzturā produktus, kas ir mazāk saldi, piemēram, žāvētas sukādes, augļi.

Pietiekams šķidruma daudzums

Ja māmiņa baro savu mazulīti ar krūti, ir ļoti svarīgi uzņemt pietiekami daudz šķidruma - minimums ir 2 litri dienā.

“Zupas ir labs produkts tajā ziņā, ka tas dod gan sāta sajūtu, gan šķidrumu, tāpēc nav visu laiku jādzer tēja, bet var aizstāt ar zupu- tā ir barojoša, viegli uzņemama un nerada smago sajūtu vēderā,” iesaka uztura speciāliste. "Zupu variācijas var būt dažādas- ja mammai uztraukums par lieko svaru, tad zupa ir viens no veidiem, kā radīt sajūtu, ka esi paēdis un neapēst pārāk lielu porciju."

Lai mēs varētu teikt, ka ēdam veselīgi, mūsu ēdienkartē jābūt nedaudz no visa - augļiem, dārzeņiem, graudaugiem, piena produktiem, gaļai, arī zivīm. Un jālūko, lai mūsu organismam pietiktu vitamīni, jo mazuļa zīdīšanas laikā bērniņš patērē mūsu vitamīnu rezerves.

Kristīne Damškalne, www.maminuklubs.lv