Pērn no pneimokoku infekcijas miris pilnībā vakcinēts bērns; aicina steidzami mainīt vakcīnu

Pērn no pneimokoku infekcijas miris pilnībā vakcinēts bērns; aicina steidzami mainīt vakcīnu

13. Mar 2023, 14:11 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Imunizācijas valsts padome (IVP) pieprasa steidzami mainīt pneimokoku vakcīnu, jo pašlaik Latvijā plaši izmantotā vakcīna pret pneimokoku nepietiekami sargā bērnus un pieaugušos. Turklāt pērn, saslimstot ar šo infekciju, miris pilnībā vakcinēts bērns, informēja IVP locekle Inga Akmentiņa-Smildziņa.

Pneimokoku vakcīna Latvijas vakcinācijas kalendārā ir iekļauta kopš 2010.gada, jo pneimokoku infekcijai ir augsti saslimstības un mirstības rādītāji, turklāt slimība ir ne vien grūti atpazīstama, bet arī ārstējama.

Pēdējos gados tiek izmantota 10-valentā vakcīna, tomēr IVP jau vairākkārt ir aicinājusi Veselības ministriju sadarbībā ar Nacionālo veselības dienestu steidzami mainīt pašlaik lietoto vakcīnu uz tādu pneimokoku infekcijas vakcīnu, kas nodrošina plašāku aizsardzību.

"Steidzami ir jāmaina pašlaik Latvijā lietotā 10-valentā vakcīna pret pneimokoku infekciju (PCV), kas iekļauta pašreizējā Latvijas vakcinācijas kalendārā! Esošā vakcīna nesniedz maksimāli pieejamo aizsardzību pret pneimokoku infekciju, rezultātā pneimokoku dēļ šobrīd smagi slimo un pat mirst gan vakcinēti bērni, gan pensijas vecuma cilvēki, kas ir galvenās pneimokoku infekcijas apdraudētās sabiedrības grupas," IVP sēdē uzsvēra tās vadītāja, profesore Dace Zavadska.

Jautājuma izskatīšanu IVP steidzamībai virza tāpēc, ka SPKC dati liecina:

šobrīd Latvijā strauji izplatās tādi pneimokoku serotipi, pret kuriem 10-valentā vakcīna nesniedz aizsardzību.

Miris pilnībā vakcinēts bērns

Sēdē tika skatīti neseni invazīvās pneimokoku infekcijas izraisītie saslimstības un mirstības rādītāji. 2022.gada sākumā viens Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) hospitalizēts pacients, kam konstatēta invazīvā pneimokoku infekcija, zaudēja dzīvību. Tas notika tieši 3. serotipa izraisītas IPS dēļ.

Bērns bija vakcinēts pret pneimokoku infekciju, taču ar 10-valento vakcīnu, kas nenodrošina aizsardzību pret 3. serotipu.

Otrajā gadījumā pilnībā vakcinētam pacientam ilgstoši bija jāuzturas intensīvās terapijas nodaļā, kur bērns tika mākslīgi elpināts, vēlāk pārvests uz stacionāra pulmonoloģijas nodaļu. Arī šajā gadījumā notikušais piedzīvots pierādītas pneimokoku 3. serotipa izraisītas smagas pneimonijas un bakteriālas sepses dēļ.

"Mēs nometam zemē naudu, jo iepriekšējā vakcīna ar steigu netiek mainīta pret jauno, kas bērnus pasargā no daudz vairākiem pneimokoku serotipiem," IVP sēdē uzsvēra tās locekle, profesore Anita Villeruša.

Aktualizēts kopš 2018.gada 

Lai gan informācija par vakcinēta bērna nāvi nebija izskanējušas publiski, profesore Zavadska ziņu portālam LSM.lv skaidroja, ka par šo problēmu ir runāts gan ar Veselības ministriju, gan ar tādām iestādēm kā Slimību profilakses un kontroles centrs un Nacionālais veselības dienests jau no 2018.gada. Turklāt SPKC apkopotie dati par saslimušajiem un mirušajiem pērn bija pēdējais piliens – kopš 2012.gada gandrīz trešdaļu invazīvās pneimokoku saslimšanas (IPS) gadījumu ir ierosinājuši tieši 19A un 3. serotips, pret kuriem pašlaik plaši lietotā vakcīna aizsardzību nenodrošina. Un šo infekcijas serotipu ir grūti ārstēt, jo tas nejūtīgi pret lielāko daļu antibiotiku.

Zavadska arī uzsvēra, ka pieejamie dati par saslimstību ar pneimokoku infekciju ir tikai aisberga redzamā daļa, jo šo infekciju ir grūti noķert un pierādīt ar analīžu palīdzību. Turklāt oficiālie dati nāk tikai no universitātes klīnikām. Tāpēc kopumā gadījumu noteikti ir lielāks, atzina profesore.

Tāpat no pneimokoku infekcijas mirst arī vecākās paaudzes cilvēki.

Zavadska skaidroja, ka pasaules līmenī ir pierādīts efekts – visaptveroša bērnu vakcinācija sargā arī seniorus.

Arī Covid-19 pandēmija atstājusi zināmu iespaidu – pieaug saslimstība ar citām infekcijā, tostarp pneimokokiem. Droši vien tagad būs gaidāms vairāk gadījumu nekā līdz šim.

Imunizācijas valsts padomes vadītāja arī uzsvēra, ka pasaulē ir pieejamas efektīvākas vakcīnas. Aprēķinu par izmaksām vakcīnas maiņai padomei gan nav.

Aicina steidzami mainīt vakcīnas

"Mēs nometam zemē naudu, jo iepriekšējā vakcīna ar steigu netiek mainīta pret jauno, kas bērnus pasargā no daudz vairākiem pneimokoku serotipiem," IVP sēdē uzsvēra tās locekle, profesore Anita Villeruša.

IVP sēdē tika akcentēts, ka no pneimokoku infekcijas mirst arī vecākās paaudzes cilvēki – pilnībā vakcinēti, taču ar vakcīnu, kas nepasargā no šobrīd izplatītajiem serotipiem.

Imunizācijas padome februārī tikās ar veselības ministri Līgu Meņģelsoni (deleģēta no "Apvienotā saraksta"), lai skaidrotu situāciju un nepieciešamību veikt vakcīnas steidzamu nomaiņu. Skaidrots, ka Latvijā ar pašreizējo PCV imunizācijas kalendārā lietoto vakcīnu netiek sniegta pilnvērtīga iespējamā aizsardzība pret jebkura veida pneimokoku infekcijas formām.

Tāpēc būtiski pēc iespējas savlaicīgāk nodrošināt bērnus ar plašāka serotipu spektra aizsardzības PCV vakcīnām, lai novērstu pneimokoku ierosināto infekciju izraisītas smagas komplikācijas un pat nāves risku, kas pierādīti sniegtu arī sekundāru ietekmi uz pneimokoku infekcijas izplatību un saslimšanas gadījumiem pieaugušo populācijā, jo īpaši senioru vidū, norādīts IVP paziņojumā.

"Ar esošo vakcīnu mēs nenovēršam to, ko mēs varam novērst! Tas nav pieļaujami un godīgi pret sabiedrību, īpaši bērniem," norādīja Zavadska.

 

Avots: LSM.lv