Pārbaudīti ieteikumi saldam jaundzimušā miedziņam

Pārbaudīti ieteikumi saldam jaundzimušā miedziņam

23. Jan 2023, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Šķiet tik tikko mazais aizvēra acis un Tu izlavījies no istabas, lai viņu netraucētu, bet mazais jau atkal ir pamodies! Ieskaties pārbaudītos ieteikumos jaundzimušā miedziņam! Konsultē psiholoģe Diāna Zande.

Šķiet, lielākā mācība, ko māmiņas iemācās, kad ģimenē ienāk mazulis, ir tas, ka nekas nav paredzams. Pat pie visrūpīgāk izstrādātā dienas režīma gadīsies, ka mazulis tajā dienā būs neomā un viss būs jāpalaiž pašplūsmā, jo, galu galā, viņi taču ir bērni! Samazināts apgaismojums telpā ir tikai viens no ieteikumiem, kas varētu palīdzēt mazulītim nogulēt ilgāk. Ieskaties izdzīvošanas stratēģijās, kas varētu palīdzēt, kad šķiet, ka vairs neatceries, kāds ir naktsmiers.

Izvairies no acu kontakta

Protams, pirmajās dzīves nedēļās un mēnešos gribas būt ar mazulīti kopā ik minūti, ik stundu, bet kādā brīdī tas sāk kļūt nogurdinoši un, ja mazulis nemitīgi meklē acu kontaktu un vecāki tam atbild, došanās pie naktsmiera var ieilgt. Noteikti nevajadzētu meklēt acu kontaktu laikā, kad mēģini iemidzināt mazuli, īpaši tad, ja mazulis dodas gulēt uz nakti, jo acu kontakts ar māmiņu var tikt pielīdzināts enerģijas uzlādētājam un miegs šajā laikā bērnam nepavisam nebūs prātā. Acu kontakts un fiziskais kontakts ir ieteicams dienā, lai bēbītis zina, ka nu ir laiks palikt nomodā, turklāt šāda saskarsme ar mazuli veicina smadzeņu attīstību un saiknes veidošanos ar māmiņu.

Regulē istabas temperatūru

Droši vien esi pamanījusi, ka labāk vari izgulēties, ja istabā ir vēsāks. Un arī attiecībā uz bēbīšiem šajā jautājumā nav atšķirības - dienas laikā istabas temperatūrai vajadzētu būt siltākai, bet naktī vēsākai - aptuveni 18 līdz 20 °C. Ja nav iespējams regulēt gaisa temperatūru istabā, ieteicams turēt pavērtu logu uz vēdināšanas režīmu, parūpējoties, ka mazulis guļ tālāk no loga un istabā nekļūst pārāk auksti.

Guļamistabā lieto apgaismojumu ar regulējamu spilgtumu

Gaisma ir viens no veidiem, kas regulē bērna un arī pieaugušā diennakts ritmu un organisma iekšējo pulksteni, tāpēc no rīta jāatver aizkari un istabā jāielaiž saules gaisma, bet uz gulētiešanas laiku aizkari jāaizver un vakaros nepieciešamības gadījumā jālieto blāvāks apgaismojums kā dienas laikā.

Izvairies no pilnīga klusuma mājās

Bēbītim noteikti nevajag dzīvot kā kastē, kur nav skaņu, jo, jau esot māmiņas puncī, skaņas, ko bērniņš dzirdēja 24 diennaktī septiņas dienas nedēļā bija divtik skaļas kā putekļu sūcēja skaņas, tāpēc mazuļiem patīk un ir vajadzīgas arī ritmiskas skaņas, tāpēc pat tad, kad mazulis guļ, nebaidies mazgāt veļu, klausīties radio vai darīt citus ikdienišķus darbus, kuros varētu būt kādas skaņas.

Ēdināšanā pieturies pie brīva režīma

Ja mazulis tiek zīdīts ar krūts pienu, tad noteikti var palaist brīvāk režīma grožus un jo īpaši vakaros ļaut mazulim padzīvoties biežāk pie krūts, ja bēbītis tā prasa. Ir māmiņas, kuras pamana, ka uz vakarpusi pieniņa kļūst mazāk, tāpēc mazuļiem, lai piepildītu puncīšus uz nakti, iespējams, vajadzīgas biežākas ēdienreizes.

Šūpo mazuli uz rokām

Speciālisti iesaka nepieradināt mazuli aizmigt uz rokām, tomēr šūpošana mierināšanas nolūkos var palīdzēt bērnam justies drošākam un līdz ar to tas var ietekmēt mazuļa miedziņa kvalitāti.

Nakts laikā izlaid atraudziņu

Daudzi ar krūti baroti mazuļi nakts laikā ēd lēnāk nekā dienas laikā, tāpēc ir mazāka iespējamība, ka puncī tiks liekais gaiss, līdz ar to atraudziņas sagaidīšana nav nepieciešama, ja mazulis ar savu uzvedību neparāda citādāk.

Iesaisti partneri nakts barošanās

Kad māmiņai nepieciešams atpūsties un viņa jūtas pārgurusi, noteikti var iesaistīt partneri nakts barošanā. Jautāsi, kā? Dienas laikā atslauc pieniņu un uzkrāj pudelītē, lai naktī, kad ir barošanas laiks, partneris pieceļas un pabaro mazulīti. Dalot pienākumus arī nakts laikā, jūs abi iegūsiet garākas miega stundas.

Neaizmirsti par ikvakara rituāliem

Pētījumi ir pierādījuši, ka ikvakara rituāli un masāžiņa pirms gulētiešanas palīdz mazulim iemigt ātrāk un gulēt ciešākā miedziņā.

Elpo mierīgi

Zināms, ka mazulis sajūt māmiņas noskaņojumu, tāpēc arī naktī elpo mierīgi, sūtot bēbītim signālus, ka jābūt mierīgam.

Iekārto ērtu "ligzdiņu"

Jaundzimušajiem ir svarīgi justies kā ligzdiņā, jo jau māmiņas puncī viņu no visām pusēm ieskāva puncis, tāpēc arī pirmajos mēnešos lieti noderēs pakaviņš, kuru var izkārtot ap bēbīti.

Eksperts

Diāna Zande

Kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite, psiholoģe
Diāna Zande Vecāku skolā