Krila eļļas nepieciešamība bērna uzturā, sākot jau ar piedzimšanas brīdi

Krila eļļas nepieciešamība bērna uzturā, sākot jau ar piedzimšanas brīdi

15. Nov 2018, 03:56 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Pirmais dzīves gads ir ārkārtīgi nozīmīgs mazuļa attīstībā un šajā laikā un labākais, ko savam mazulim varam dot, ir mūsu mīlestība un mammas piens. Tas sastāv no dažādām mazuļa attīstībai nepieciešamām vielām, kuru skaitā ir arī omega 3 taukskābes. Cik daudz mēs zinām par to, kā mūsu uzturs ietekmē mazulīša attīstību un vai tas ir pietiekams, lai nodrošinātu mazuļa organismu ar visu nepieciešamo.

“Pat ja māmiņas uzturs ir ļoti pieticīgs, organisms pieniņam nepieciešamo saražos no esošajām organisma rezervēm un mazulis no tā necietīs, bet tādas svarīgas uzturvielas kā taukskābes, sevišķi dokozaheksaēnskābe – ļoti atkarīgs no māmiņas uztura paradumiem,”  Māmiņu Online lekcijā atklāja Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) doktorantūras studente Līva Aumeistere, kura šobrīd strādā pie pētījuma, lai noskaidrotu kā māmiņas ēšanas paradumi ietekmē krūts piena sastāvu.

Dokozaheksaēnskābe, jeb DHS ir svarīga nepiesātinātā taukskābe, kas galvenokārt atrodama galvas smadzeņu garozā, ir atmiņu veicinoša, kā arī uzlabo kognitīvās funkcijas un palīdz saglabāt arī garīgo līdzsvaru.  

 

“Ja mazulis pirmajos dzīves mēnešos un gados ir uzņēmis vairāk Omega 3 taukskābes, tad turpmākajos dzīves gados viņš uzrāda arī augstākus IQ rezultātus”, atsaucoties uz ārvalstu pētījumiem, par taukskābju nozīmi ilgtermiņā stāsta Līva un atklāj, ka viņas veiktajā pētījumā pierādījās tas, ka māmiņas uzturā iekļautās taukskābes, parādās arī mammas pienā, ko attiecīgi saņem mazulis.

Mammas piens ir ļoti variabls – tas var mainīties dienas, nedēļu un mēnešu ietvaros, attiecīgi pielāgojoties mazuļa vajadzībām. Ja vien māmiņa apzinīgi ievēro veselīgus uztura pamatprincipus, viņa nodrošinās arī mazuli ar visu tam nepieciešamo.

Ir uzturvielas, kuras pietiekošā daudzumā māmiņa var uzņemt ar uztura palīdzību, tomēr Omega 3 taukskābes, īpaši dokozaheksaēnskābe, var veidoties organismā, bet viņas daudzums ir ļoti mazs. Ja šīs taukskābes netiek uzņemtas papildus, tad arī pieniņā šīs taukskābes nenonāk un mazulītis to neuzņem.

Līva min zivju lietošanu kā nozīmīgu ieguvumu māmiņas uzturā, tomēr atsaucoties gan uz sava pētījuma rezultātiem gan Slimību Profilakses un kontroles centra datiem atzīst, ka zivju lietošana uzturā ir ļoti nepietiekama. Puse no pētījuma dalībniecēm atzinušas, ka zivis uzturā lieto ļoti reti vai nelieto vispār.

Lai uzņemtu nepieciešamo daudzumu, zivis uzturā ir jālieto  – 1 līdz 2x nedēļā, kur viena porcija ir  150 līdz 300 grami.

 

Labāks taukskābju avots, protams būs treknās zivis – lasis un forele, bet te būtiski atcerēties, ka grūtniecības un zīdīšanas laikā ir saraksts ar zivīm, kuras lietot uzturā nav ieteicams, dēļ piesārņotajiem ūdeņiem, sevišķi Baltijas jūrā, tāpēc ir jābūt uzmanīgiem, lai neuzņemtu arī kaitīgās vielas, kas var ietekmēt gan topošas māmiņas, gan mazulīša veselību.

Ja māmiņa uzturā nelieto zivis, tad garās – poli nepiesātinātas taukskābes netiek uzņemtas vispār, attiecīgi, tās nodot mazulītim nav iespējams.

Līva stāsta, ka ir nepieciešamība uzņemt šīs taukskābes ar uztura bagātinātāju palīdzību un kā atklāj LYL love your life pāŗstāve Munise Lamberte uztura bagātinātājs ir uztura papildviela, kuru mēs uzņemam papildus, ja nav iespējams kādu nepieciešamu uzturvielu pietiekoši uzņemt ar uztura palīdzību vai organisms to saražo nepietiekošā daudzumā.

“Omega 3 taukskābes ir neaizvietojamās taukskābes, kas organismā neuzkrājas, tomēr sabiedrībā trūkstot izpratnes par to, cik šīs uzturvielas ir nozīmīgas,” par nepieciešamo uzturvielu daudzumu veselam un augošam organismam, stāsta Munise.

Lai organismu nodrošinātu ar nepieciešamajām taukskābēm, ir iespēja tās uzņemt ar krila eļļu.

 

Krila eļļa ir viens no vispilnīgākajiem omega 3 avotiem dabā, jo augstā koncentrācijā satur ārkārtīgi vērtīgās omega 3 taukskābes – eikozapentaēnskābi (EPS) un dokozaheksaēnskābi (DHS), kā arī dabisko antioksidantu astaksantīnu.

Krila eļļai ir unikāla molekulārā struktūra jūras fosfolipīdu formā. Tā palīdz organisma šūnām uzņemt omega 3 taukskābes daudzkārt efektīvāk nekā citi omega 3 nesēji. Krila eļļa plašāku atzinību pasaulē ieguva no 2005. līdz 2008. gadam, un kopš tā brīža tiek izmantota, jo ir vislabākais, efektīvākais un bioloģiski pieejamākais omega 3 avots.

Krili -  mazi vēžveidīgie, garnelēm līdzīgas, sīkas jūras radības, kas lielos daudzumos sastopamas vistīrākajos pasaules ūdeņos Antarktikā. Krils ir vērtīgs, īpašs un no zivīm atšķirīgs ar to, ka satur jūras fosfolipīdus, omega 3 taukskābes un antioksidantu astaksantīnu, ko krili iegūst, barojoties ar sarkanajām aļģēm. Krili ir lielākā biomasa pasaulē, tāpēc nav jābažījas, ka to kādā dienā varētu aptrūkties. 

KRILA EĻĻAS PRIEKŠROCĪBAS SALĪDZINĀJUMĀ AR ZIVJU EĻĻU

  • 100% tīrs produkts. Krilus (Euphausia superba) iegūst tīrākajos pasaules ūdeņos, līdz ar to LYL krila eļļa ir pilnīgi tīra no radioaktīviem un citiem ķīmiskiem, t. sk. smago metālu, piemaisījumiem. Krils ir viens no vismazākajiem organismiem dabā. Savas mazās masas un īsā mūža dēļ tas nepaspēj uzņemt nekādu piesārņojumu. Turpretim zivīs, no kurām arī iegūst omega 3 taukskābes, augstākā vai zemākā koncentrācijā ir atrodams dzīvsudrabs un citi smago metālu piesārņojumi.
  • Dabas dāvana cilvēcei. Krili ir lielākā biomasa pasaulē, un krila eļļas ieguvei tos nav nepieciešams audzēt nebrīvē audzētavās. Līdz pat nozvejošanas brīdim tie aug sev ierastajā vidē un pārtiek galvenokārt no fitoplanktona, no kura uzņem unikālās omega 3 taukskābes un astaksantīnu.
  • Praktiski izslēgta produkta bojāšanās iespēja. Pateicoties augstajai astaksantīna (dabiskā antioksidanta) koncentrācijai LYL krila eļļa produktos, izslēgta produkta oksidēšanās jeb bojāšanās, kuras rezultātā trauslās omega 3 taukskābes zaudē savu pozitīvo bioloģisko aktivitāti. Krila eļļas svaiguma rādītāji pārspēj jebkuru zivju eļļu; atkarībā no astaksantīna koncentrācijas – pat vairāk nekā 100 reižu.
  • Nav pēcgaršas. Pēc krila eļļas lietošanas nav atraugu un nepatīkamas pēcgaršas, jo krila eļļa nekavējoties sajaucas ar kuņģa saturu, nevis peld pa virsu kā zivju eļļa.
  • Maksimāls labums. Krila eļļas sastāvā esošās omega 3 taukskābes organismā tiek izmantotas par 98%, turpretim zivju eļļā esošās taukskābes atšķirīgās struktūras dēļ šūnām pieejamas stipri mazākā koncentrācijā un vairāk tendētas veidot tauku rezerves organismā un rezerves enerģijai.

Zīmols LYL love your life® piedāvā augstvērtīgu un ekoloģiski tīru krila eļļu no Antarktiskajiem kriliem (Euphausia superba).  

LYL love your life® pamatuzdevums ir gādāt par Latvijas iedzīvotāju veselību, dodot iespēju papildināt mūsu platuma grādos organismam tik nepieciešamās uzturvielas vai pat novērst to trūkumu.