Lai ģimenēm veidotu pēc iespējas draudzīgāku un pozitīvāku dzemdību pieredzi arī ķeizargrieziena operācijas laikā, Dzemdību namā aprobēta ķeizargrieziena metode, kurā sieviete asistē bērniņa izņemšanu, un kur āda-āda kontakts mātei ar mazuli tiek nodrošināts pirmajās minūtēs pēc piedzimšanas.
Operācijas laikā tiek ievēroti visi aseptikas nosacījumi - māte pirms operācijas mazgā un sterilizē rokas, uzvelk sterilus cimdus. Infūzijas katetrs un citas nepieciešamās medicīnas ierīces tiek ievietotas tā, lai rokām nodrošinātu mobilitāti. Svarīga ir arī vienreizlietojamā operāciju apģērba izvēle – Dzemdību nama mediķi par piemērotāko atzinuši kimono veida piegriezuma kreklu, kas atvieglo āda-āda kontakta nodrošināšanu un bērniņa pielikšanu pie krūts.
Pirmo stundu pēc mazuļa nākšanas pasaulē mēdz dēvēt par “zelta stundu, kad mazulīša labākai adaptācijai pasaulē un emocionālās saiknes nostiprināšanai starp bērnu un māti, izšķiroša ir tūlītēja zīdīšanas uzsākšana. Īstenojot ķeizargrieziena operāciju ar jauno metodi, māmiņa mazuli var uzsākt zīdīt jau pirmajās minūtēs pēc bērna piedzimšanas, kamēr mediķi vēl turpina darbu, pabeidzot operāciju - sagaidot placentas piedzimšanu caur operācijas brūci un aizšujot dzemdi, vēdera dobumu un ādu.
Tāpat kā dabiskās jeb fizioloģiskās ģimenes dzemdībās, arī plānota ķeizargrieziena operācijas laikā, māmiņai būtisku emocionālu atbalstu var sniegt sievietei tuvs cilvēks.
Foto: Rīgas dzemdību nams