Bērna redzes attīstība: no dzimšanas līdz vienam gadam

Bērna redzes attīstība: no dzimšanas līdz vienam gadam

25. Feb 2018, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Pirms aptuveni 40 gadiem liela daļa vecāku joprojām uzskatīja, ka viņu jaundzimušais mazulis ir piedzimis neredzīgs un apkārtējo pasauli pagaidām neredz. „Tā tomēr nav!”, norāda „Outlet Optika” vadošā optometriste Dace Drupa, turpinot stāstīt par to, kā redz nupat dzimis mazulis. Par bērna redzes attīstību no dzimšanas līdz viena gada vecumam konsultē Dace Drupa, vadošā optometriste optikas salonā “Outlet Optika”.

Cik labi redz jaundzimušais?

Ap 20.grūtniecības nedēļu mazuļa acs ābols ir pilnībā noformējies, taču jāatzīst, ka bērnam piedzimstot, viņa redzes orgāna funkcijas nav pilnībā attīstītas, jo tām ir jāpilnveidojas pakāpeniski. Pirmajās dzīves dienās bērns ar skatu nefiksē apkārtējos priekšmetus un viņa acu kustības ir nekoordinētas, taču, lai gan redze vēl ir vāja, bērnā ir uzkrājies noteikts priekšstats par pasauli un viņa gaidīšanas prieku. Tā, piemēram, nedēļu veca mazuļa redze ierasti ir tikai 0,4-2% asa! Savukārt, sasniedzot sešu līdz septiņu gadu vecumu, bērna redzei ir jābūt pilnīgai jeb 90-100% asai, kad bērns redz gandrīz tāpat kā pieaugušais. Tātad, var teikt, ka tikai ap septiņu gadu vecumu mazā cilvēka redze ir pilnībā nostabilizējusies.

Interesanti fakti par jaundzimušo acīm

            Interesanti, ka:

-          priekšlaicīgi dzimušiem bērniem ir īpaši izteikta tuvredzība, taču ar laiku tā normalizējas;

-          jaundzimušie raud bez asarām. Šo parādību vecāki novēro bērna pirmajā dzīves mēnesī un bieži jautā- vai tā var būt, ka mazulis raud bez asarām? Iemesls tam ir gluži vienkāršs- asaru dziedzeris ikvienam sāk funkcionēt ap otro dzīves mēnesi!

-          jaundzimušais mazulis acis mirkšķina ļoti reti, taču pēc trešā dzīves mēneša bērna acu mirkšķināšana normalizējas.

Redze attīstās: soli pa solim no pirmās nedēļas līdz 1 gadam

Pirmajās 2-3 dzīves nedēļās mazulis reaģē, ieraugot spilgtus objektus, un pagriež acis uz to pusi, taču šo objektu kustībai spēj izsekot pavisam neilgu laiku. 1. - 2. dzīves mēnesī zīdainītis ar abām acīm spēj fiksēt kustīgu priekšmetu un labprāt uztur acu kontaktu ar līdzcilvēkiem. Trešajā līdz sestajā mēnesī mazulim labpatīk aplūkot savas rokas un viņam attīstās „ķeršanas” reflekss. Bērns tiecas satvert rotaļlietu, ļauj tai krist un ripot... Kļūstot vecāks, bērns spēj noturēt uzmanību jau nedaudz ilgāk. Kad sasniegts 7-10 mēnešu vecums, mazulis prot atšķirt un atpazīt dažādus priekšmetus, savukārt, sasniedzot 10-12 mēnešu vecumu, spēj atšķirt cilvēkus, labprāt uzlūko dažādas bildes, un pavisam noteikti viņam patīk visdažādākie priekšmeti un to pārvietošana.

Vecāki, palīdziet mazulim trenēt savu redzi!

Vecākiem ir jāmāca bērnam ne vien dzīves gudrības un jāmudina atklāt viņa talanti, bet ir jāpalīdz attīstīt arī redze! Jautāsiet- bet kā to paveikt? Jau no mazotnes ir jāmāca saprast, kas ir tas, ko bērns redz. Ir ļoti būtiski runāt ar bērnu, paskaidrojot viņam redzēto. Redzes funkciju attīstību labvēlīgi ietekmē pareiza redzes stimulēšana, piemēram, izmantojiet dažādu krāsu un formu rotaļlietas, un raksturojiet viņam tās!

Kā būt pārliecinātam par to, vai ar mazuļa redzi viss ir kārtībā?

Pirmo reizi bērna acis tiek aplūkotas jau dzemdību zālē – tikko piedzimstot. Mediķi pārbauda, vai actiņas ir attīstījušās atbilstoši dzimšanas brīdim. Savukārt pirmā lielā redzes pārbaude bērnam notiek gada vecumā, taču, ja Jums rodas aizdomas par to, ka mazulim ir problēmas ar redzi, noteikti jāapmeklē redzes speciālists ātrāk! Pirmajā pārbaudē konstatējot, ka ar bērna redzi viss ir kārtībā, uz nākamo pārbaudi speciālists aicinās, tiklīdz bērns sasniegs trīs gadu vecumu, pēc tam- sešu gadu vecumā. Turklāt, der atcerēties, ka regulāras redzes pārbaudes var novērst negatīvas sekas nākotnē!