Superbēbis: Dzemdību plāns

06. Feb 2023, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Līdz brīdim, kad pasaulē nāks Superbēbītis, atlicis vien mēnesis, tāpēc ir īstais brīdis, lai atrastu savu vecmāti un sagatavotu dzemdību plānu. Superbēbīša māmiņa iztaujā Māmiņu Kluba Vecāku skolas lektori, vecmāti Lieni Draugu, lai uzzinātu, kāpēc ir nepieciešams dzemdību plāns un ko tajā rakstīt.

Dzemdību plāns ir mūsu dzemdību scenārijs, kurā aprakstām visas dzemdību fāzes sākot no brīža, kad esam vēl mājās, līdz pat izstumšanas posmam. “Manuprāt, dzemdību plāns ir ļoti nepieciešams, jo katrai sievietei vēlmes dzemdībās ir atšķirīgas,” uzsver vecmāte Liene Drauga. Viņa norāda, ka dzemdību plānā jāapraksta arī to, ko sagaida no vīra un vecmātes, iekļaujot arī informāciju par to, ko negribētu, lai dzemdību laikā dara. “Ja sievietei ir jau atkārtotas dzemdības, viņa atceras, kā bija, tāpēc zina, ko negribēja vai, tieši otrādi, kas pietrūka. Šīs lietas ir svarīgi pārrunāt un uzrakstīt dzemdību plānā,” saka vecmāte, norādot, ka tajā jāiekļauj arī tas, ko pati topošā māmiņa var ietekmēt, piemēram, izvēlētā dzemdību iestāde, vai slēgt līgumu ar vecmāti.

Vecmāte skaidro, ka dzemdību plāna ideja ir iziet cauri visiem dzemdību posmiem, pierakstot, kā katru no tiem iziet pēc iespējami labākā scenārija. Vienlaikus viņa mudina topošās māmiņas uzrakstīt arī B un C scenārijus, lai būtu tiem gatava, jo dzemdībās mēdz notikt arī neparedzētas lietas un, piemēram, var nākties veikt ķeizargriezienu.

Gadījumā, ja ģimenē jau ir bērni, vēl viens svarīgs punkts, kuru apdomāt, ir tas, kam atstāt pieskatīšanai vecākos bērnus, kamēr brauksiet uz dzemdību iestādi. “Ir jāapdomā, cik ātri kāds pie jums var atbraukt, lai mammai par šo jautājumu nebūtu jāsatraucas,” uzsver L. Drauga. Viņa gan atzīst, ka ir bijušas situācijas, kad vecāki, saprotot, ka dzemdības attīstās strauji un neviens nevar pagūt atbraukt, lai paliktu kopā ar vecākajiem bērniem, ņem atvases līdzi uz dzemdību iestādi, uz kurieni jau tām pakaļ atbrauc kāds no radiniekiem vai draugiem.

Kitija, gaidot pasaulē ierodamies savu otro bērniņu, atzīst, ka pirmajām dzemdībām sagatavoties bijis vieglāk. “Tagad ir ne tikai bailes par dzemdībām un to, kā viss notiks, bet svarīga ir arī menedžēšana, lai būtu, kam atstāt vecāko bērnu,” stāsta Superbēbīša māmiņa. Viņa atzīst, ka ģimenē jau ir izsvērti vairāki plāni, kā rīkoties atkarībā no diennakts laika, kad sākas dzemdības.

Ko rakstīt dzemdību plānā?

  • Dzemdību iestādes izvēle
  • Veids, kā nokļūt līdz dzemdību iestādei
  • Līgums ar vecmāti
  • Partnera pienākumi dzemdību laikā
  • Salīdzināt ar iepriekšējām dzemdībām
  • Atsāpināšanas metodes
  • Dzemdību veids

 

Eksperts