Sieviešu saslimstība pieaug – vienai no 10 ir cukura diabēts

Sieviešu saslimstība pieaug – vienai no 10 ir cukura diabēts

30. Nov 2017, 00:10 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Šogad novembris pasaulē tika aizvadīts ar lozungu “Sieviete un diabēts”, kas aktualizē sieviešu zināšanas par diabētu, tā riskiem un izaicinājumiem, īpaši grūtniecības laikā. 2016. gadā Latvijā tika reģistrēti 88 945 cukura diabēta pacienti, no kuriem 57,4% ir sievietes. Šajā skaitā gan neiekļaujas sievietes ar gestācijas diabētu. Lai pievērstu Latvijas sabiedrības uzmanību diabēta saslimšanas riskiem un tā ārstēšanai, “Euroaptieka” jau trešo gadu īsteno sociālu projektu “Diabēta skola”, kura ietvaros tiek runāts par šo slimību, kopā ar ārstiem un pacientiem meklēti kā piemērotākie risinājumi diabēta ārstēšanai, tā arī metodes, lai ikdienā atvieglotu slimības norisi. 

Šī gada "Diabēta skola" konferences "Sieviete un diabēts" lektore Dr. Ingrīda Circene, galvenā ārste ginekoloģijā MFD Veselības grupā sniedz skaidrojumus par gestācijas diabētu.

Viens no diabēta saslimšanas veidiem, par ko sabiedrībā runā salīdzinoši maz, ir gestācijas jeb tā sauktais grūtnieču diabēts – glikozes tolerances traucējumi, kas pirmo reizi tiek konstatēts grūtniecības laikā. Tie ir jebkuras pakāpes un izteiktības cukura vielmaiņas traucējumi, ko konstatē grūtniecības laikā, visbiežāk grūtniecības 24. – 28. nedēļas laikā. Parasti pēc dzemdībām šis diabēts izzūd, tomēr mēdz būt gadījumi, kad grūtniecības laikā sievietei sāk izpausties kāds no diabēta tipiem.

Gan pasaulē, gan Latvijā ir tendence pieaugt gestācijas diabētam. 2016. gadā gestācijas diabēts sasniedzis 3%, savukārt īstais cukura diabēts grūtniecēm bijis vien 0.5% gadījumos.

Pasaules Veselības Organizācijas rekomendācijas balstītas uz rūpīgu riska faktoru izvērtēšanu un skrīningu grūtniecēm. Ļoti svarīga ir ginekologa un grūtnieces saruna – tiek uzdoti mērķtiecīgi jautājumi par iepriekš veiktām analīzēm, ēšanas paradumiem, fiziskām aktivitātēm, ģimenes anamnēzi. Jānosaka grūtnieces ķermeņa masas indekss. Kā riska faktors tiek vērtēts ĶMI (ķermeņa masas indekss), kas zemāks par 25kg/kvm.

25. - 26. grūtniecības nedēļās tiek noteikts orālais glikozes tolerances tests, ja ĶMI > 25 kg/kvm un ir kādi no papildus riska faktoriem – zema fiziska aktivitāte (mazāk kā 9 - 10 000 soļu dienā), pirmās pakāpes  radiniekiem cukura diabēts, pacientei anamnēzē gestācijas cukura diabēts vai bērna dzimšanas svars ir mazāks kā 4 kg, arteriālā hipertenzija > 140/ 90 mmHg vai antihipertensīvā terapija, dislipidēmija, PCO sindroms, iepriekš konstatēta robežhiperlipidēmija, anamnēzē sirds asinsvadu slimības, jaunāka par 35 gadiem, smēķēšana, neskaidra augļa bojāeja iepriekšējo grūtniecību laikā, augļa makrosomijas attīstība pašreizējās grūtniecības laikā – to nosaka 21. grūtniecības nedēļā, veicot ultrasonogrāfiju un mērot augļa izmērus.

Ja sievietei cukura diabēts diagnosticēts jau pirms grūtniecības, tad pirms grūtniecības plānošanas ir būtiski apmeklēt endokrinologu, izvērtēt veselības stāvokli, cukura līmeņa normalizēšanai lietojamos medikamentus, devas un cukura līmeņa kontroli. Plānojot grūtniecību, iesaka pārtraukt lietot perorālos cukura diabēta ārstēšanas medikamentus un pāriet uz insulīna lietošanu. Par šiem  jautājumiem noteikti būtu jākonsultējas ar endokrinologu. Būtiski arī novērtēt asinsspiediena rādījumus un konsultēties ar oftalmologu.

Grūtniecība jāplāno laikā, kad ir maksimāli kompensēts cukura līmenis asinīs, jo grūtniecība ir liela papildus slodze organismam un var radīt sarežģījumus grūtniecības norisei. Tādi var būt biežākas urīnceļu infekcijas, paaugstināts asinsspiediens un nieru funkciju traucējumi, arī priekšlaicīga grūtniecības pārtraukšanās.

Ja ir konstatēts gestācijas diabēts, tad tiek noteikta diētterapija, adekvāta fiziskā slodze (10 000 soļu dienā un vingrošana) un glikēmijas paškontrole. Vingrošanas intensitāti izvērtē pēc tā, vai vingrojot var dziedāt (zema), runāt (vidēja) vai vajag pauzi pirms sāk runāt (augsta). Iesaka arī pastaigas, nūjošanu, peldēšanu – fiziskas aktivitātes visu muskuļu grupu noslodzei. Vajadzētu izvairīties no krišanas iespējām un vingrojumiem uz muguras, kas var radīt asinsrites traucējumus.

Diēta jābūt līdzsvarotai un pilnvērtīgai, nodrošinot cukura līmeni asinīs normas robežās. Dienā jāuzņem 1600 - 1800 kcal, ko veido 35-45% ogļhidrātu, 20 - 25% olbaltumvielu un 35 - 40% tauku. Ja nav iespējams nodrošināt normālu cukura līmeni asinīs, jāuzsāk insulīna terapija. Ja lieto insulīnu, tad obligāti jāveic arī cukura līmeņa kontrole pēc dzemdībām (4 reizes), pēc tam 6 – 12 nedēļas pēc dzemdībām un kontrole pie ģimenes ārsta un endokrinologa. 

Gestācijas diabēta riska faktori

 • Sievietes ar ķermeņa masas indeksu 30 kg/m2 un vairāk
 • Sievietes vecumā pēc 35 gadiem
 • 2. tipa cukura diabēts pirmās pakāpes radiniekiem
 • Dvīņu, trīņu utt. grūtniecība
 • Medicīniskā apaugļošana
 • Grūtnieču cukura diabēts iepriekšējā grūtniecībā
 • Pārmērīga ķermeņa svara palielināšanās iepriekšējā grūtniecībā
 • Iepriekšējā grūtniecībā bērna ķermeņa svars 4,5 kg un vairāk
 • Sarežģījumi iepriekšējā grūtniecībā (piemēram, aborts, priekšlaicīgas dzemdības, nenoskaidrotu iemeslu dēļ bērns piedzimis nedzīvs)
 • Policistisko olnīcu sindroms
 • Preeklampsija

Gestācijas diabēta ārstēšanai iesaka:

 • Veselīgs dzīvesveids, uzturs un fiziskās aktivitātes ir kritiski nepieciešami pasākumi;
 • Veidojot savu ikdienas ēdienkarti, svarīgi samazināt pārtikas produktus, kas satur daudz ogļhidrātus. Konsultējoties ar speciālistiem izveidot pielāgotu ēšanas un fizisko aktivitāšu plānu;
 • Izvēlēties šķiedrvielām bagātus produktus;
 • Ieteicams katru dienu rast laiku 3 – 4 ēdienreizēm, kā arī parūpēties, lai uzturā būtu B grupas vitamīni, A un C vitamīns, kā arī cinks un hroms;
 • Vismaz 30 minūšu jebkādas fiziskās aktivitātes katru dienu;
 • Ja cukura līmeni neizdodas normalizēt ar uzturu un fiziskajām aktivitātēm, tad jāuzsāk pretdiabētisko medikamentu lietošanu pēc endokrinologa apmeklējuma;
 • Pēc dzemdībām noteikti jāatkārto cukura slodzes tests