Pašsajūta pēc dzemdībām

Pašsajūta pēc dzemdībām

27. Jun 2013, 07:01 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Bērniņa dzimšana ir svarīgs notikums, un katra mamma to izdzīvo pa savam. Tu vari justies gan laimīga un spēka pilna, gan arī fiziski un morāli nogurusi, tāpat vari justies arī vīlusies, un ir pat iespējamība ieslīgt depresijā. Ja tev bijuši plīsumi, vai veikts iegriezums, tevi var satraukt papildus arī sāpes, ko jūti nokārtošanās laikā. Tu drīksti justies arī nogurusi. Bet, lai kā tu justos, atceries, ka organismam ir jāļauj atjaunoties pēc šī sarežģītā, fizioloģiskā procesa. Ķeizargrieziens ir nopietna operācija, tāpēc sevi pēc tā ir jāsaudzē, jāļauj spēkiem atjaunoties, un tad arī tu pati jutīsies visai drīz labi. 

Konsultē ginekologs Sandra Tamane.

Kā mainīsies mans ķermenis?

Deviņi mēneši, kuru laikā tu zem sirds nesi savu bērniņu, ir bijuši pārmaiņu pilni. Tagad, pēc šīm pārmaiņām, tavam organisma ir jāatgūstas. Pēc dzemdībām tev būs asiņošana, kas ir normāla parādība gan dabīgu dzemdību gadījumā, gan arī, ja tev ir ķeizargrieziens. Sākumā asiņošana būs sarkanīga, pēc tam izdalījumi būs brūnā krāsā un vēlāk jau gaiši dzelteni. Pirmās deviņas dienas pēc dzemdībām izdalījumi būs samērā spēcīgi, pēc tam to būs mazāk un maksimāli pēc 6 nedēļām to vairs nebūs. Jo vairāk atpūtīsies, jo mazāk sāpīgi būs izdalījumi.

Pakāpeniski tava dzemde ieņems savus agrākos izmērus. Tāpat arī tavs viduklis pamazām atgriezīsies agrākajā formā. Dzemdes saraušanos jutīsi kā vājas kontrakcijas.

Tādas jutīsi arī krūts ēdināšanas laikā, gluži vienkārši krūts ēdināšanas laikā  organismā veidojas hormons - oksitocīns, kas provocē dzemdes saraušanos.

Lai ātrāk atgrieztos iepriekšējā formā, tad, kad ārsts to ļaus, vari uzsākt vingrošanu.

Sāpes urinēšanas laikā pāries, tāpat arī šuvju vietas visai ātri sadzīs. Tās var sadzīt gan dažu dienu laikā, gan arī - dažās nedēļās. Iegriezumu gadījumā būs gan jāpaciešas ilgāk.

Pēc dzemdībām krūtis būs mīkstas, jo pirmās dienas tajās tiks ražots neliels pirmpiena daudzums. Bet vēlāk, ja vien mazuli bieži liksi pie krūts, tās būs piena pilnas.  Jutīsi piena pieplūdumu, un krūtis tad var kļūt lielākas, pat apsārtušas, pietūkušas, sāpīgākas, Tāpat arī krūšu gali sākumā būs ļoti jūtīgi, un pirmās 10-20 barošanas sekundes katru reizi vari just diskomfortu. Bet atceries - jo biežāk bērniņu liksi pie krūts, jo ātrāk pāries nepatīkamās sajūtas. Lūdz palīdzību arī medicīnas personālam, lai pārliecinātos par to, vai pareizi mazuli liec pie krūts. Ja sāpes krūtīs nepāriet, arī tad obligāti jāvēršas pēc palīdzības. Bet - satraukumam nav pamata, visas raizes ar pacietību un gribasspēku ir novēršamas.

Citas ietas, kas var sagādāt raizes:

  • tevi var mocīt hemoroīdi, bet - ar ārsta konsultāciju, ieteikumiem, vari likt tiem pazust.
  • uz krūtīm, vēdera, gurniem var būt redzamas strijas, īpaši, ja grūtniecības laikā strauji pieņēmies svarā.
  • tev var būt tūska uz kājām apmēram nedēļu pēc dzemdībām, jo organisms sāk izvadīt lieko šķidrumu
  • tev var sākt izkirst mati, jo grūtniecības laikā hormonu ietekmē tie kļūst biezāki, zīdaināki, bet pēc šo hormonu atkāpšanās, mati dabīgi izkrīt, bet neuztraucies - tie izkrīt pieļaujamā daudzumā un matu tev būs tikpat, tādi paši kādi tie bija pirms grūtniecības.
  • ja tev bija ķeizargrieziens, var nākties samierināties ar sāpēm vēdera lejasdaļā. Sākumā būs grūtāk kustēties, pārvietoties. Pēc tam viss pāries, un, ar nosacījumu, ka būsi aktīva, ātri atvadīsies arī no sāpēm, ļaujot organismam atjaunoties.
  • tiklīdz pazemināsies progesterona līmenis tavā organismā, uzreiz paaugstināsies gludās muskulatūras tonuss visā tavā ķermenī.

Cik ilgā laikā iespējams notievēt?

Pirmajās dienās pēc dzemdībām tu strauji zaudēsi svaru, jo no organisma ar sviedriem un urinēšanas palīdzību izdalīsies liekais šķidrums, kas uzkrājies tavā organismā pēdējos grūtniecības mēnešos. Svara zaudēšana noritēs arī samazinātā asins apjoma dēļ un arī dzemdes saraušanās procesā. Bet pēc tam, kad šie procesi būs noregulējušies, svara zaudēšanas ātrums samazināsies.

Nepārdzīvo, ja tev neizdosies pēc dzemdībām uzreiz atgriezties agrākajā formā. Diemžēl, viss nenotiek uzreiz. Tavs organisms ir izdzīvojis gan grūtniecības priekus, gan grūto dzemdību procesu, un tam ir vajadzīgs laiks, lai atjaunotos. Tauku slānis var saglabāties kādu laiku, jo tas uzkrāj enerģiju, kas nepieciešama barojot bērniņu ar krūti.

Nepārdzīvo dēļ svara problēmām. Neaizmirsti, ka deviņus mēnešus zem sirds nesi bērniņu, un pilnīgi dabīgi, ka arī atjaunošanās process tavam organismam prasīs laiku. Veselīgs uzturs, īpaši kopā ar fizisku slodzi, palīdzēs tev atbrīvoties no liekā svara. Ar laiku atgūsi savu agrāko ķermeni!

Kā tu jutīsies pirmajos mēnešos pēc dzemdībām?

Pēc 6-7 nedēļām tev jādodas pie ginekologa uz apskati. Ārsts pastāstīs tev par tavu fizisko stāvokli, apskatīs tevi, lai pārliecinātos par to, ka viss kārtībā. Ja ir kādas sūdzības, piemēram, sāpes šuvju vietās, nepatīkamas sajūtas intīmās tuvības laikā, neciet klusējot, pastāsti par to ārstam.

Vismaz 3 mēnešus pēc dzemdībām, ja ārsts ļauj, vari sākt vingrot saudzīgā režīmā, lai savestu kārtībā savu vēderiņu.

Krūts ēdināšanu ārsti iesaka līdz divu gadu vecumam, bet, kā minimums, tā būtu ieteicama vismaz pirmajā mazuļa dzīves pusgadā, galu galā, viņam jāsaņem visas pilnvērtīgai attīstībai nepieciešamās vielas. Ar krūts ēdināšanas beigšanos, arī tavas krūtis atgūs praktiski to pašu formu un izmēru, kāds tām bija pirms grūtniecības. Liela izmēra krūtis gan var kļūt mazliet nokarenākas, un arī maza izmēra krūtis var vairs nebūt tik stingras kā agrāk. Bet te pie vainas ir tieši grūtniecības laika pārmaiņas tavā organismā, nevis krūts ēdināšana.

Pēc dzemdībām tu kļūsi sievišķīgāka, un tev ar to jālepojas, jo pateicoties grūtniecībai un dzemdībām tev ir mazulis!

Māmiņu Klubs

Eksperts

Sandra Tamane

ginekoloģe, dzemdību speciāliste
Sandra Tamane Vecāku skolā
27. Jun 2013, 17:54

eg3107,
pārsmējos par tavu melno humoru 😃
cik tev ilgi pagājis kopš dzemdībām?
kilogramus nometīsi un strijas paliks pavisam gaišas, tā kā viss būs čiki 😀

beta
forši! 😀 👍

27. Jun 2013, 16:46

un jā, par to, ka kļūst sievišķīgāka, piekrītu gan! tikai tas nenāk uzreiz..tas nāk tad, kad beidz justies kā lupata 😃 😃 😃

27. Jun 2013, 16:45 taurinmeitene

ne jau visām tā ir.
tas no dauz kā atkarīgs- kāda pati esi- vai emocionāla, vai mierīga, kā hormoni pārkārtojas, vai tev ir vai nv šuves pēc dzemdībām utt. u.tjpr. 😃
citas jūtas dikti labi, citas- kā es, minianna un eg3107 😃

27. Jun 2013, 16:43

minianna,
pārsmējos par to, ka jūties kā lupata 😃 jo īstenībā tu gluži labi noraksturoji manas sajūtas pēc dzemdībām- jutos, it kā man butu pārbraucis ceļa rullis 😃 😃 😃
tā ļoti labi fiziski sāku justies apmēram 6 mēnešus pēc mazās piedzimšanas.
ceru, ka ar otru bēbuci būs vieglāk 😀