Kas ir rēzus faktoru nesaderība mātei un bērnam?

Kas ir rēzus faktoru nesaderība mātei un bērnam?

10. Nov 2019, 14:43 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Ja māmiņai rēzus faktors ir negatīvs, bet mazulim - pozitīvs, var rasties problēmas.

Kas ir rēzus nesaderība?

Pirmkārt, tā ir slimība, kuras dēļ grūtniecības laikā rodas nesaderība starp mātes un bērna asinīm. Tu jau droši vien zini, ka katram cilvēkam ir sava asinsgrupa un savs rēzus faktors, kas ir ģenētiski iedzimts! Ja no abiem vecākiem dominē pozitīvais faktors, nekādu problēmu nebūs, taču tās var rasties tādā gadījumā, ja māmiņai rēzus faktors ir negatīvs, bet mazulim tas ir pozitīvs!

Rēzus faktors ir ģenētiski iedzimts - mazulim asins grupa un rēzus faktors var būt vai nu tāds pats kā mammai, vai kā tētim, vai arī kombinācija no abu vecāku asins grupām. Pozitīvā rēzus faktora gēns ir dominantais (noteicošais), un gadījumā, ja vienam no vecākiem ir pozitīvs un otram negatīvs rēzus faktors, tad pozitīvais ņems „virsroku” pār negatīvo. Tāpēc, ja topošā māmiņa grūtniecības laikā uzzina, ka viņai ir negatīvais rēzus faktors, jāsāk uzmanīties!

Kāpēc par rēzus faktoru nesaderību būtu jāuztraucas?

Bērns saņem vienu gēnu no mātes un vienu no tēva, atkarībā no tā tad arī veidojas viņa asins grupa un rēzus faktors.

Problēmas ar rēzus faktoru rodas tikai tajā gadījumā, ja mātei rēzus faktors ir negatīvs, bet mazulim tas ir pozitīvs!

Mātes imūnā sistēma mazuļa rēzus pozitīvās asinis atpazīst kā svešķermeni un sāk ražot specifiskas antivielas pret tām, līdzīgi kā tas ir gadījumā, kad organisms cīnās ar infekcijas slimībām. Mātes asinīs izveidotās antivielas saglabājās visu mūžu, arī nākamo grūtniecību laikā!

Lai arī tas nav bieži novērojams, taču līdzīga nesaderība var izveidoties arī starp dažādām asins grupām.

Novērots, ka pirmās grūtniecības laikā rēzus faktoru nesaderība nekādas problēmas nerada. Problēmas var rasties pie atkārtotas grūtniecības, kad mātes organismā jau ir izveidojušās antivielas pret Rh pozitīvo faktoru, kas atrodas uz mazuļa asins šūnām. Tā kā antivielas iznīcina mazuļa sarkanās asins šūnas - eritrocītus, bērnam var rasties anēmija, kas var savukārt radīt citas komplikācijas, kā piemēram, dzelti un orgānu palielināšanos.

Kāpēc slikti mazulim?

Galvenās komplikācijas, kas var rasties jaundzimušajam rēzus nesaderības gadījumā:

o Anēmija - kas dažos gadījumos var izpausties ļoti smagi ar aknu un liesas palielināšanos

o Dzelte

o Hydrops fetalis - rodas gadījumos, kad mazuļa organisms nespēj tikt galā ar anēmiju, kā rezultātā rodas sirds nepietiekamība un rodas tūska (šķidruma uzkrāšanās) augļa audos un orgānos, visbiežāk šādi bērni piedzimst nedzīvi.

Pēc piedzimšanas asins sarkano šūnu sabrukšanas var turpināties, kas savukārt var izsaukt sekojošas problēmas:

o Smaga dzelte - šādos gadījumos, mazuļa aknas nevar pārstrādāt vienu no elementiem - bilirubīnu, kas veidojas eritrocītu sabrukšanas rezultātā. Bērna aknas ir palielinātas un ir smaga anēmija.

o Kernikterus - rodas gadījumos, kad dzelte ir ļoti smaga un bilirubīns, kas lielos daudzumos ir izveidojies no sabrukušajām asins šūnām, toksiski sāk iedarboties uz smadzenēm, izraisot krampjus, smadzeņu bojājumu, kurlumu un pat nāvi.

Kā noteikt rēzus nesaderību?

Mātei grūtniecības laikā un pēc dzemdībām nav nekādu fizisku pazīmju, ka ir radusies rēzus nesaderības slimība, taču simptomi var parādīties viņas rēzus pozitīvajam mazulim, ja ir attīstījušās specifiskās antivielas. Taču jāatceras, ka katras grūtniecības laikā šie simptomi var izpausties atšķirīgi.

Ļoti svarīgi pēc iespējas ātrāk grūtniecības laikā noteikt rēzus nesaderību!

Būs nepieciešamas sekojošas analīzes:

· Rh pozitīvo antivielu titra noteikšana mātes asinīs;

· Ultraskaņas izmeklējumi - ļauj diagnosticēt, vai auglim nav palielināti orgāni vai papildus šķidruma uzkrāšanās;

· Amniocentēze - bilirubīna līmeņa noteikšana amnija šķidrumā. Amniocentēzi veic, lai noteiktu hromasomālas vai ģenētiskās slimības.

· Augļa asins parauga analīze - asins paraugu ņem no augļa nabas saites ultraskaņas kontrolē. Ar šo metodi nosaka antivielas. Bilirubīna un anēmijas līmeni augļa organismā. (

Ko darīt?

Neuztraucies! Rēzus konflikts ir viegli novēršams. Nosakot antivielu titru mātes asinīs var pārliecināties, vai mātes asinīs cirkulē nevēlamās antivielas. Ja tas tā ir, mātei tiek dots rēzus imunoglobulīns, kas var novērst antivielu ietekmi uz gaidāmā bērna organismu.

Dažām sievietēm pirmā imonoglobulīna devu tiek nozīmēta jau ap 28 grūtniecības nedēļu, un otrā deva tiek dota 48-72 stundu laikā pēc dzemdībām (vislabāk pirmo 2 h laikā pēc dzemdībām).

Jāatceras, ka anti Rēzus imonoglobulīns ir jāievada arī pēc aborta un spontānā aborta vai pārtrauktas grūtniecības!