Kāpēc slēgt dzemdību līgumu ar ārstu vai vecmāti?

Kāpēc slēgt dzemdību līgumu ar ārstu vai vecmāti?

24. Sep 2020, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Skaidrojumu sniedz Dzemdību nodaļas personāls Jūrmalas slimnīcā, kas Latvijā ir viena no iecienītākajām vietām, kur ģimenei sagaidīt savu atvasīti.

Dzemdības ir sarežģīts fizioloģisks un psihoemocionāls process. Lai tās noritētu veiksmīgi, liela nozīme ir mātes psiholoģiskajai sagatavotībai un drošības sajūtai. Īpaši svarīgi tas ir pirmajās dzemdībās. Ir labi, ja tādā reizē varēs paļauties uz zināmu, profesionāli labi sagatavotu ārstu vai vecmāti, kas dzemdībās visu laiku būs līdzās, palīdzēs, uzmundrinās un vadīs procesu.

Drošības sajūtu sniedz tuvas personas, visbiežāk – vīra, atrašanās līdzās. Taču tas vairāk ir emocionāls atbalsts. Ārsts un vecmāte ir tie, kas uzrauga un vada dzemdību norisi un aktīvi līdzdarbojas.

Laikus noslēdzot līgumu ar ārstu vai vecmāti, sieviete uz dzemdībām ieradīsies pārliecināta par to, ka viss noritēs veiksmīgi, jo viņu sagaidīs cilvēks, ar kuru viņa jau iepriekš būs iepazinusies un kurš zinās, kā atbalstīt tieši viņu. Jau grūtniecības laikā slimnīcas personāls būs palīdzējis sievietei izraudzīties cilvēku, ar kuru viņai ir vislabākā psihoemocionālā saskaņa un atbilstošs temperaments, lai grūtajā brīdī varētu sniegt maksimālo iespējamo komfortu.

Dzemdību līgums garantē izraudzītā ārsta vai vecmātes klātbūtni visā dzemdību laikā - no brīža, kad sieviete ierodas Dzemdību nodaļā, līdz pat bērniņa piedzimšanai neatkarīgi no diennakts laika un dzemdību ilguma. Ja līguma nav, var gadīties, ka, dzemdībām ieilgstot, personāla darba maiņa beidzas un šo, jau it kā iepazīto mediķu vietā nāk jauni, nepazīstami, kas var radīt papildu stresu jau tā satrauktajai dzemdētājai. Turklāt ikdienā personālam savu uzmanību nākas sadalīt, lai atbalstītu un palīdzētu visām nodaļā esošajām sievietēm un kādai var šķist, ka viņai uzmanības ticis par maz.

Ja sieviete baidās, ja viņa nav emocionāli pārāk stipra vai arī nevienam no māmiņai tuvajiem cilvēkiem nav iespēju būt līdzās, kad dienasgaismu ieraudzīs mazulis, tad iepriekš panāktā vienošanās ar personālu, kas pieņems dzemdības, būs īpaši nozīmīga.

Arī tad, ja sievietei jau ir pazīstams ārsts vai vecmāte, ir vēlama iepriekšēja oficiāla vienošanās, lai gūtu pārliecību, ka īstajā brīdī jūs sagaidīs un atbalstīs tieši viņi.

Drošību par to, ka izraudzītais ārsts vai vecmāte pilnībā fokusēsies tikai uz jums un ne uz brīdi nepaliksiet viena ar savām sāpēm, neziņu un bailēm, garantē dzemdību līgums.

Jūrmalas slimnīcā daudzas sievietes izmanto šo iespēju, un šīs slimnīcas Dzemdību nodaļā ik gadus nāk pasaulē vairāk nekā 1500 mazuļu, kuru māmiņas dzemdēt Jūrmalā ierodas ne tikai no Jūrmalas un Rīgas, bet arī no ļoti daudzām citām Latvijas vietām, kā arī no ārvalstīm.