Grūtniecības kalendārs: 30.-36. grūtniecības nedēļa

24. Nov 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Nedēļu pēc nedēļas turpinām sekot līdzi grūtniecības attīstībai, skaidrojot kā katrā no gaidību periodiem jūtas māmiņa un kā attīstās mazulis. Ginekoloģe Alise Vigule stāsta, kas raksturīgs grūtniecības 30. – 36. nedēļai.

Gaidību 30. – 36. nedēļā mazulis turpina strauji augt. “Mazulim jau ir attīstījušās visas piecas maņas, viņš dzird gan savu māmiņu, gan tēti, brāļus un māsas, tāpēc ieteicams ar mazuli sarunāties, dziedāt viņam dziesmiņas,” mudina Alise Vigule. Viņa norāda, ka šajā grūtniecības posmā mazulis strauji pieņemas svarā, jo viņam ir attīstījušies muskuļi, zemādas tauku slānis, mazulis kļuvis kustīgāks, tāpat arī bērniņam ir aktīvas elpošanas kustības, kuru laikā viņš ieelpo augļūdeņus. Tādējādi mazulis trenējas dzīvei ārpus mammas punča. “Šajā laika periodā bērniņš arī žagojas, taču par to nevajadzētu satraukties, jo tā ir mazuļa labsajūtas pazīme,” uzsver ginekoloģe Alise Vigule, piebilstot, ka bērniņa žagošanos mamma izjūt kā ritmiskas, pulsējošas kustības, kas var atkārtoties pat vairākas reizes dienā.

Šajā grūtniecības periodā māmiņas vēders strauji palielinās apjomā, tāpēc dažām mammām var rasties sajūta, ka nepieciešams atbalsts mugurai. “Tāpēc ir vērts pārrunāt ar savu ginekologu jautājumu par grūtnieču jostas nēsāšanu,” stāsta Alise Vigule.

Topošā māmiņa 30. – 36. grūtniecības nedēļā var izjust niezi. Vairumā gadījumu tas saistīts ar hormonālām pārmaiņām organismā, taču nedrīkstētu aizmirst, ka tā var būt arī alerģiska izpausme vai citu saslimšanu pazīme, tāpēc, ja izjūti niezi, jākonsultējas ar savu aprūpējošo ginekologu. Alise Vigule norāda, ka šajā gaidību laikā topošā māmiņa var saskarties arī ar aizcietējumiem: “Tas saistīts ar to, ka augošais bērniņš un dzemde nospiež zarnu traktu, kustības tajā vairs nav tik aktīvas, tāpēc jāseko līdzi savam uzturam. Tajā jābūt pietiekami daudz šķiedrvielām, ir jādzer ūdens un nedrīkst aizmirst arī par fiziskajām aktivitātēm.”

Ja topošā māmiņa jau iepriekš uzsākusi lietot kompleksos vitamīnus, to jāturpina darīt arī šajā gaidību periodā, taču jākonsultējas ar savu ārstu, jo, iespējams, nepieciešams palielināt vitamīnu devu vai arī tiem jāpievieno B grupas vitamīni, kalcijs, magnijs vai citu grupu vitamīnus, kurus māmiņa līdz ar mazuļa augšanu patērē vairāk.