Vecāku ABC: Vakcinācijas kalendārs

02. Apr 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Cik svarīgi ir sekot līdzi bērna vakcinēšanas kalendāram? Kādas potes mazajam jāsaņem pirmā dzīves gada laikā? Vaicājam pēc padoma Ģimenes klīnikas ģimenes ārstei Zandai Mundeciemai.

Vakcinācijas kalendārs ir jautājums, ko svarīgi ievērot paralēli mazuļa profilaktiskajām apskatēm. Pirmo profilaktisko vakcīnu (tuberkolozes) bērniņi saņem jau dzemdību iestādē, savukārt turpmākās vakcīnas – pie ģimenes ārsta, dodoties uz profilaktiskajām apskatēm. “Divu mēnešu vecumā bērns saņem kombinēto vakcīnu (difterija, stinguma krampji, garais klepus, poliomielīts, B hepatīts) un pneimokoku infekcijas vakcīnu. Tāpat arī 2 mēnešu vecumā mazulis perorāli saņem rota vīrusa vakcīnu,” stāsta ģimenes ārste Zana Mundeciema.

Atkārtotas vakcīnas mazulis saņem arī 4 un 6 mēnešu vecumā, bet, kad bērniņš ir sasniedzis gada vecumu, viņu var vakcinēt arī pret gripu un ērču encefalītu.

Lai gan vakcīna pilnībā nepasargā no saslimšanas, taču ļoti ievērojami samazina saslimšanas simptomus. Ģimenes klīnikas ģimenes ārste Zanda Mundeciema uzsver: “Būtiskākais ir atcerēties, ka ar vakcināciju pasargājam sevi un apkārtējos no smagiem saslimšanas simptomiem un nelabvēlīgām sekām.”