Svarīgākais par mazuļa zīdīšanu

Svarīgākais par mazuļa zīdīšanu

11. Nov 2019, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Jaunā māmiņa, ja sagaidīts pirmais mazulis, var būt pilna neziņas par bērniņa barošanu – sākotnēji jāiepazīst mazulis, jāatrod labākās zīdīšanas pozas un jāizprot jaundzimušā ēšanas paradumi. Bez tā visa satraukumu rada arī piemērota ēdienkarte pašai māmiņai, lai vecinātu piena vairošanos.

Mazuļa zīdīšana

Dakteres Ilona Kampara un Jeļizaveta Murzina norāda, ka tad, ja zīdīšanas process norit bez sarežģījumiem, tajā nav jāveic nekādas izmaiņas, bet, ja māmiņa jūt, ka veidojas piena stāze jeb sastrēgums krūtīs, speciālisti situācijas atvieglošanai iesaka:

  • Mainīt zīdīšanas pozu, lai mazulis tiktu pie piena no visiem krūts segmentiem, jeb daļām;
  • Ūdens peldes zem dušas;
  • vēsu kāpostu lapu kompreses, kas mazina tūsku. 

Gadījumā, ja ir aizdomas par krūts dziedzeru iekaisumu, obligāti jākonsultējas ar savu ginekologu, ģimenes ārstu vai ķirurgu.

Uztura speciāliste Guna Bīlande atzīmē: "Svarīgākais ir likt mazo pie krūts un barot, jo tas palīdzēs veicināt piena sekrēciju, lai aptuveni pēc 3-4 dienām mammai būtu jau īstais piens. Pašā sākumā nereti šķiet, ka piena nav vai tā ir ļoti maz, turklāt mazulis pie krūts snauduļo un tad iestājas panika.”

Mazulis sākumā ēd patiešām ilgi, pat 30-45 minūtes, tāpēc vienmēr mammām speciāliste iesaka pirms barošanas “noekipēties” ar visu nepieciešamo – novietot netālu dzeramo, kādu uzkodu, ja vajadzīgs, arī telefonu u.c. Mazulim augot, pakāpeniski samazināsies gan zīdīšanas ilgums, gan biežums.

Mammām noteikti nevajadzētu kautrēties lūgt palīdzību – ir pieejamas zīdīšanas konsultācijas, kuras pieejamas arī Māmiņu Klubā, ir PET mammas, vecmātes, dūlas, uztura speciālisti un citi palīgi, kas var sniegt vērtīgus padomus, it īpaši tad, ja piedzimis pirmais bērniņš un daudzas lietas ir neskaidras.

Pievērs uzmanību pareizai zīdīšanas tehnikai

Svarīgākais, uzsākot zīdīšanu, ir pārliecināties, vai zīdīšanas tehnika ir pareiza – vai mazulis pareizi satver krūts galu. Kā norāda speciālisti, primārā uzmanība jāpievērš tehnikai, savukārt zīdīšanas poza jau ir sekundāra. 

Zīdot mazuli, noteikti izmēģini dažādas zīdīšanas pozas, jo tikai tā var saprast, vai mammai un mazulim katrā no tām ir ērti. Ikviena mamma vienmēr atradīs sev un mazulim ērtāko pozu. 

Piedzimstot mazulim, māmiņa lielākoties pirmajā vietā izvirza bērniņa labsajūtu, par sevi aizmirstot. Taču ir svarīgi atcerēties arī par sevi, pirmkārt jau, - regulāri padzerties. Zīdot mazuli, mammai dienā regulārajam ikdienas šķidruma daudzumam ir nepieciešams papildus uzņemt aptuveni 500 - 700 ml ūdens. Vienkāršs veids, kā šo apjomu izdzert, ir ik reizi pirms vai pēc tam, kad tiek zīdīts mazulis padzerties glāzi ūdens.

Kādu piena pumpi izvēlēties?

Iegādājoties visu nepieciešamo mazuļa pūriņam, māmiņas nereti aizdomājas par piena pumpja iegādi - vai tāds ir nepieciešams, ja ir - kādu izvēlēties? Šos jautājumus uzdevām VCA poliklīnikas Ginekoloģijas dienesta vadītājai Karlīnai Elksnei, kā arī dakterēm Ilonai Kamparai un Jeļizavetai Murzinai. 

"Pirmajās dienās pēc dzemdībām veidojas tas saucamais pirmspiens, ko mazulis zīž pats. Katrā gadījumā, pirmspienu var atslaukt pati māmiņa, bet, ja pumpis tomēr ir nepieciešams, viennozīmīgas atbildes par pumpja izvēli nav: vienai labāk derēs mehāniskais, citai elektroniskais," apstiprina ārstes.

Savukārt VCA poliklīnikas Ginekoloģijas dienesta vadītāja Karlīna Elksne atzīst: "Piena pumpji noteikti nav ne pirmās, no otrās kategorijas nepieciešamības lieta, gatavojoties bērniņa ienākšanai ģimenē. Vairumam māmiņu tie vispār nav nepieciešami. Ja nepieciešamība tomēr rodas, iesaku vispirms aptaujāt draudzenes un paziņas - varbūt kāda var aizdot savu? Ja ne lietošanai, tad vismaz, lai izmēģinātu, vai konkrētais modelis ir piemērots un ērti lietojams."

Ja tomēr esiet nolēmuši pumpi pirkt, noteikti aplūkojiet lietoto preču interneta vietnes. "Šis ieteikums attiecas uz visām ar bērnkopību saistītajām lietām. Mūsu bērni mums būs pateicīgi krietni vairāk par to, ka atstāsim viņiem mazāk piedrazotu planētu, nekā par to, ka pāris mēnešus (labākajā gadījumā) lietošanā esošā manta būs pirkta par dārgāku naudu un pilnā iesaiņojumā," uzsver K. Elksne.