Kā sagatavoties zīdīšanai un kā tikt galā ar izplatītākajām zīdīšanas problēmām?

Kā sagatavoties zīdīšanai un kā tikt galā ar izplatītākajām zīdīšanas problēmām?

07. Aug 2024, 18:19 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Katru gadu no 1. līdz 7. augustam svinam Pasaules Zīdīšanas Nedēļu un tās ietvaros arī šogad Philips Avent vēlas vērst uzmanību zīdīšanas nozīmei un palīdzēt māmiņām sagatavoties šim svarīgajam periodam. Ir skaidrs, ka zīdīšanai ilgtermiņā ir ļoti daudz ieguvumu, taču var rasties sajūta, ka tikpat daudz kas ir jāapgūst. Ikvienas jaunās māmiņas zīdīšanas pieredze būs unikāla, jo nav otras tādas mammas un mazuļa savienības kā jums, tomēr jāņem vērā, ka ir dažādi sagatavošanās pasākumi, ko ir iespējams veikt, lai zīdīšana noritētu pēc iespējas veiksmīgāk.

Zīdīšanas ilgtermiņa ieguvumi ir zemāks kuņģa un zarnu trakta slimību, aptaukošanās, alerģiju, bērnu vēža un diabēta risks, kā arī tiek uzlabota mazuļa imūnsistēma. Lai to nodrošinātu, ir svarīgi, ka uzņemat pietiekami daudz uzturvielu, ko visefektīvāk panākt ar sabalansēta uztura palīdzību. Ja to nav iespējams nodrošināt, jākonsultējas ar savu veselības aprūpes speciālistu par piemērotiem perinatālajiem vitamīniem, ko papildus uzņemt zīdīšanas laikā.

Atbalsta komandas atrašana

Pastāv vairāki šķēršļi, ar ko sievietes var saskarties zīdīšanas laikā. Lai pārvarētu šos šķēršļus, ir svarīgi būt informētai un atšķirt faktus no izdomājumiem. Pirmsdzemdību nodarbībās detalizēti ir jāapskata zīdīšanas jautājumi un jāapzina tuvākās zīdīšanas atbalsta vietas. Zīdīšanas atbalstam ir dažādas formas un apjoms – laktācijas konsultanti un vecmātes, kā arī jūsu partneris:

Veselības aprūpes speciālists – izmantojiet regulārās pirmsdzemdību pārbaudes, lai uzdotu visus jautājumus par pārmaiņām, kādas piedzīvojat. Un atcerieties, ka muļķīgu jautājumu nav. Piemēram, veiciet krūšu pārbaudi, lai redzētu, kā tās attīstās un vai nav redzamas kādas problēmas.

Pirmsdzemdību nodarbības – pirmsdzemdību kursi ir pieejami gan klātienē, gan tiešsaistē, ļaujot izvēlēties jums visērtāko risinājumu. Ir izveidotas arī dažādas grupas sociālajos tīklos, kurās topošie vecāki var uzdot jautājumus un dalīties pieredzē.

Zīdīšanas konsultants – zīdīšanas konsultants ir persona, kas specializējas zīdīšanas jautājumos. Tas var būt ārsts, medmāsa, vecmāte vai cits veselības aprūpes speciālists, kurš var palīdzēt jums atrast piemērotākās zīdīšanas pozas, izveidot barošanas plānu, kā arī konsultēs piena plūsmas aizturēšanas vai atbrīvošanas jautājumos.

Citi jaunie vecāki – runājiet ar draugiem, ģimenes locekļiem un citiem jaunajiem vecākiem. Viņi ir daļa no atbalsta tīkla un var palīdzēt arī jums sagatavoties tam, kas jūs sagaida.

Klāt zīdīšanas laiks!

Lai zīdīšana noritētu vēl veiksmīgāk, ir svarīgi tai sagatavoties. Pēc atbalsta komandas atrašanas un sagatavošanās zīdīšanai sākas svarīgais zīdīšanas posms. Ja ir iespēja, ļaujiet izpausties mazuļa dabiskajiem zīšanas instinktiem, pavadot pirmo stundu (sauktu arī par zelta stundu) kopā, iepazīstot vienam otru un izjūtot pirmos pieskārienus. Viens no labākajiem veidiem, kā panākt, lai zīdīšana ir sekmīga, ir nodrošināt sev komfortu un mieru. Vispirms varat iekārtot sev vietu dīvānā, gultā vai atpūtas krēslā, izvietojot spilvenus, lai varētu ērti atbalstīties. Pēc dzemdībām atgriežoties mājās, varat pieiet radoši un ieviest savus zīdīšanas paņēmienus, pieskaņojot sev tīkamu gaismu, nomierinošu mūziku vai radot citus patīkamus apstākļus. Turiet zīdaini tuvu sev, nenoliecieties uz priekšu, bet gan paceliet zīdaini tuvu pie savām krūtīm. Bērna mutei jāatrodas iepretim krūtsgalam, galviņai pavirzītai uz priekšu, pleciem un gurniem vienā līnijā. Varat arī maigi paberzēt krūtsgalu pret zīdaiņa deguntiņu un muti, mudinot vieglāk satvert krūti. Atbalstiet krūtis – ar vienu roku atbalstot jaundzimušo, ar otru roku balstot krūti no apakšas. Mācoties zīdīt bērnu, dažas mātes labāk vēlas, lai rokas būtu brīvas, tādā gadījumā atbalstam var izmantot saritinātu dvieli. Ja pamanāt, ka zīdainis nav pareizi satvēris krūtsgalu vai satvēriens ir sāpīgs, saudzīgi pielieciet pirkstu pie zīdaiņa mutes, kad tā ir atvērta, noņemiet bērnu no krūts un pēc tam mēģiniet vēlreiz. Bērna noņemšana no krūts, ja viņš nesatver krūtsgalu pareizi, palīdzēs novērst krūtsgalu bojājumus. Ļaujiet bērnam ēst, kad vien viņš to vēlas. Pirmajos mēnešos bērni ēd vidēji 8‒12 reizes diennaktī. Veidojoties regulāram ritmam, iespējams novērot, ka barošanas biežums un ilgums samazinās. Atraudziņas palīdzēs bērnam atbrīvoties no liekā gaisa, ko viņš norijis barošanas laikā. Dažas māmiņas sagaida bērna atraudziņu, pirms piedāvā bērnam otru krūti, savukārt citas izvēlas sagaidīt bērna atraudziņu barošanas beigās. Lai palīdzētu tam notikt, turiet bērnu piespiestu pie sava pleca un maigi paberzējiet viņa muguriņu vai nosēdiniet bērnu klēpī, nedaudz saliekušos uz priekšu. Turiet vienu roku, balstot zem bērna zoda, un ar otru maigi paberzējiet viņa muguriņu.

Izplatītākās zīdīšanas problēmas

Ir māmiņas, kurām zīdīšana nesagādā nekādas raizes, savukārt citas šajā laikā sastopas ar dažādām problēmām, piemēram, jutīgiem krūšu galiem, piena sēnīti vai mastītu. Tomēr atcerieties, ka lielākā daļa šķēršļu ir īslaicīgi un, saņemot pienācīgu atbalstu, pārvarami. Tikai aptuveni 1 % māmiņu nespēj zīdīt bērnu fizisku iemeslu dēļ, tāpēc, ja sastopaties ar grūtībām, vissvarīgākais ir meklēt palīdzību pie medicīnas pakalpojumu sniedzēja, lai noteiktu problēmu un saņemtu nepieciešamo atbalstu.

Dažām sievietēm ir ļoti jutīgi krūšu gali, un, tā kā pirms zīdīšanas tie piebriest, var gadīties, ka izjūtat neērtības. Šīm sāpēm ir pagaidu raksturs, un zīdīšanas gaitā tās pārsvarā pazūd. Ir māmiņas, kurām krūšu galu jutīgumu var izraisīt arī sāpīga piena izplūde (brīdis, kad sāk plūst piens) vai arī nepareiza krūtsgala satveršana, tādēļ jāmēģina bērnu pie krūts pielikt atkārtoti un jāvēro, vai tas palīdz. Apsārtuši, jutīgi un niezoši krūšu gali var liecināt par piena sēnīti. Ja ir aizdomas, ka šī varētu būt īstā problēma, tad nevilcinieties sazināties ar medicīnas speciālistu. Ja piena ir vairāk, nekā bērns spēj izdzert, iespējama laktostāze jeb piena kanālu nosprostošanās. Jutīgas, cietas un karstas krūtis var norādīt uz nosprostotiem piena kanāliem. Šis stāvoklis var būt ļoti sāpīgs, bet to var ārstēt mājās – pēc iespējas vairāk atpūšoties, zīdot no nosprostojuma skartās puses, lai atbrīvotu sacietējumu, un sildot skarto krūts apvidu. Ja 48 stundu laikā pēc nosprostojuma sākuma sāpes nerimstas, sazinieties ar medicīnas pakalpojumu sniedzēju. Mastīts – to var izraisīt bakteriāla infekcija vai nepietiekama krūts iztukšošana. Tā ir sāpīga saslimšana, un, pieskaroties mastīta skartām krūtīm, var sajust, ka tās ir cietas un karstas, izskatās sarkanas un iekaisušas, tostarp zīdīšanas laikā var rasties dedzinoša sajūta. Mastītam bieži vien ir raksturīgi gripai līdzīgi simptomi, tādēļ, ja rodas bažas par šo saslimšanu, sazinieties ar medicīnas speciālistu, jo infekcijas uzveikšanai dažreiz nepieciešamas arī antibiotikas. Īsa zemmēles saitīte – tā ir ļoti īsa ādas saitīte, kas mutes dobuma pamatni savieno ar mēles apakšpusi. Ja rodas bažas, ka zīdainim ir īsa zemmēles saitīte vai radušās nepārtrauktas zīdīšanas problēmas, sazinieties ar medicīnas speciālistu, lai noteiktu diagnozi un ārstēšanu. Visbiežāk īsa zemmēles saitīte izraisa krūšu gala jutīgumu, pazeminātu piena pieplūdumu un lēnu svara pieaugumu.

Daudzām jaunajām māmiņām pirmajās nedēļās vai mēnešos pēc bērna piedzimšanas šķiet, ka piena nav pietiekami daudz. Tomēr, ja mazulis pastāvīgi pieņemas svarā, nav iemesla uztraukties, bet, ja ar šādu problēmu ir jāsaskaras, ir vairāki veidi, kā to risināt, piemēram, pienu atslaukt ar roku vai piena sūkņa palīdzību, mazuli barot biežāk vai ja mazulis tiek barots kombinēti (gan ar pudelīti, gan krūti), jācenšas ievērot ne vairāk kā trīs līdz četru stundu pauzi starp piena atslaukšanu vai barošanu, lai nodrošinātu pilnvērtīgu piena veidošanās procesu. Ir iespējams arī veidot piena banku. Priekš piena bankas ir ieteicams atslaukt pienu pāris dienas iepriekš. Tādā veidā saldētavā tiks izveidoti nelieli piena krājumi, dodot mammai laiku sev, lai iepraktizētos, kā arī tas ļaus mazulim apgūt dzeršanu no pudelītes, ja tas ir nepieciešams. Lai arī zīdīšana ir dabisks process, ne vienmēr tam ir jānotiek tikai dabiskā veidā. Līdz ar to, ja zīdīšanas posma sākumā saskaraties ar problēmām, nebaidieties meklēt palīdzību, sazinoties ar savu medicīnas speciālistu un neaizmirstiet par rūpēm par sevi. Rūpes par sevi ir galvenais faktors, kas nodrošinātu pilnvērtīgu piena veidošanās procesu. Pārliecinieties, ka labi ēdat, dodat iespēju sev atpūsties un dzerat ūdeni.

Zīdīšanas pieredzes

Ikvienas māmiņas zīdīšanas pieredze ir dažāda – citām šī pieredze var būt pozitīva, bet citām, iespējams, ir nācies saskarties ar dažādu problēmu pārvarēšanu. TV personība, pasākumu vadītāja un mamma Kristīne Stakena stāsta, ka bildē Leo ir 10 dienas, bet pēc 10 dienām Leo būs jau gads. “Kas bija pa vidu starp šo bildi un šo brīdi? Viss! Visskaistākie mirkļi bija tie, kad Leo zīdīju. Par tiem apraudos vēl tagad, jo tā man pietrūkst. Būtu gribējusi to darīt vēl tagad. Mūsu zīdīšanas stāsts nebija kā pasakās. Tas noslēdzās pavisam, kad Leo bija nedaudz vairāk nekā seši mēneši. Vēl tagad skaidri atceros to brīdi, kad Leo pabaroju jeb vienkārši Leo čučēja pie krūts – viņš paskatījās ar savām brūnajām ačtelēm, un es raudāju, un mēs abi zinājām, ka viss. Kopš tā brīža ne reizi viņš arī krūti neprasīja, pieņēma pudelīti kā vienīgo barības uzņemšanas veidu, bet es turpināju justies ne tāda – sāpināta, nepietiekama. Tas viss ir normāli, tas ir skaidrs. Es biju sevi arī nodzinusi ar visām metodēm, sarunām, mēģinājumiem. Faktiski jau sanāca, ka Leo mierināja mani, ņemot krūti, kurā noslēgumā bija vien dažas piles un tās man vienalga likās ļoti svarīgas viņam. Mums abiem. Tāds ir mans zīdīšanas stāsts – brīnumainākā sajūta dzīvē aizvadītajā gadā.”

Sagatavojis Philips Avent sadarbībā ar veselības aprūpes speciālistiem.