Kā rīkoties, ja bēbītim ir iesnas?

05. Dec 2024, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Klāt periods, kad bērni daudz vairāk slimo. Tas ir īpaši izaicinoši tieši mazajiem. Kā atvieglot aizliktos deguntiņus?

Zīdaiņiem dzīves pirmajos mēnešos bieži ir tā dēvētās fizioloģiskās iesnas, kad deguntiņa gļotāda pielāgojas jaunajiem dzīves apstākļiem ārpus mammas punča. Iesnas var izraisīt arī saaukstēšanās, tās var piemeklēt zobu nākšanas laikā, kad pasliktinās imunitāte, savukārt apkures sezonā iesnas var veicināt sauss gaiss mājoklī.

Ģimenes ārste Zanda Mundeciema stāsta, ka būtu jāseko līdzi tam, lai bērns caur degunu varētu elpot apmierinoši, proti, spētu paelpot caur degunu pat tad, ja degunā ir sekrēts, jo līdz 3-4 gadu vecumam bērns riskē ar to, ka deguna veselības dēļ var iekaist arī ausis. Tāpēc jārūpējas par mazāko deguntiņu elpošanu. “Ja to veiksmīgi nodrošināsim, nepieciešamīgas gadījumā tīrot, skalojot un mazinot tūsku, varēsim izvairīties no tālākām sekām un komplikācijām,” skaidro ģimenes ārste.

Mazākajiem bērniem degunu vislabāk tīrīt ar fizioloģisko šķīdumu vai speciāliem aspiratoriem. Papildu tam, iesnu gadījumā mazulim varam palīdzēt ar pozicionēšanu gulēšanas un ēšanas laikā, bērnu viegli piepaceļot vertikālā stāvoklī. “Ja bērns guļ horizontālā stāvoklī, sekrēts saglabājas degunā un zīdainim var būt grūti,” teic ģimenes ārste Zanda Mundeciema, piebilstot, ka gadījumā, ja sekrēts degunā ir masīvs, to ieteicams atsūkt.

Ja bērnam ir tikai iesnas un nav temperatūras, var droši doties pastaigās, jo svaigs gaiss uzlabos elpošanu.