Jauna grāmata bērniem par mākslīgo intelektu “Sveika, Rūbij! Robots iet skolā”

Jauna grāmata bērniem par mākslīgo intelektu “Sveika, Rūbij! Robots iet skolā”

26. Sep 2019, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

“Sveika, Rūbij! Robots iet skolā” ir ceturtā pasaulē plaši pazīstamās somu programmētājas un stāstnieces Lindas Liukasas (Linda Liukas) grāmata bērniem un ir turpinājums aizraujošam stāstam par to, kas ir programmēšana, kā darbojas tehnoloģijas, datori un internets un kas ir droša interneta lietošana. Šajā grāmatā autore runā par izaicinājumiem, kas saistīti ar mākslīgo intelektu, un piedāvā izzināt vienu no mākslīgā intelekta jomām – mašīnmācīšanos.

“Mākslīgais intelekts attīstās strauji! Vai pēc dažiem gadiem tas līdzināsies sunim, spokam, draugam, uzticamam palīgam, nenogurstošam darbarūķim vai kam citam? Es nezinu. Taču mans padoms mazajām balerīnām, topošajiem biologiem un citiem nākotnes veidotājiem ir droši un optimistiski raudzīties rītdienas mākslīgā intelekta pasaulē. Lai jūsu sabiedrotie ir zinātkāre, praktiskums un drosme!” novēl grāmatas autore Linda Liukasa.   

Grāmata veidota tā, lai bērns darbotos kopā ar kādu pieaugušo. Grāmatas stāsta daļā uzzināsiet, kā Robotam veicās, kad stāsta varones Rūbija un Džūlija to izlēma paņemt līdzi uz skolu. Grāmatā iekļautie uzdevumi būs noderīgs palīgs pirmsskolas un sākumskolas skolotājiem, lai dažādotu mācību stundu materiālus. Grāmatā sniegti terminu skaidrojumi. Papildu uzdevumi ir publicēti vietnē www.helloruby.com/lv.

Grāmatas no sērijas “Sveika, Rūbij!” novērtē ne tikai skolotāji, bet arī vecāki un atzīst, ka tās sniedz iespēju radoši un izzinoši pavadīt laiku kopā ar ģimeni, iesaistīt bērnus sarunās par tādu aktuālu tematu kā tehnoloģijas un arī izprast cilvēku lomu to radīšanā.

Grāmata paredzēta bērniem no 5 gadu vecuma. Tās ilustrācijas ir veidojusi pati autore. Grāmatu latviešu valodā izdevusi biedrība “DROŠI un KOŠI”. No angļu valodas tulkojusi Aija Biezaite. Grāmatas izdošanu latviešu valodā atbalstījuši SIA “Tieto Latvia”, AS “EMERGN” un VISMA grupas uzņēmumi Latvijā.  

“Grāmatu sērija “Sveika, Rūbij!” jau pašiem mazākajiem bērniem izzinošā veidā ar spēles elementiem ļauj saprast, cik datoru, interneta un mākslīgā intelekta pasaule var būt aizraujoša un iekļaujoša. Mēs informāciju tehnoloģiju uzņēmumā “Tieto” esam pārliecināti, ka daudzi no jaunās grāmatiņas lasītājiem ir mūsu nākotnes kolēģi! Un, iespējams, tieši pateicoties aizraujošajām Rūbijas grāmatām. Ir patiess prieks, ka varam atbalstīt grāmatas “Sveika, Rūbij! Robots iet skolā” nonākšanu pie latviešu bērniem,” saka “Tieto Latvia” valdes priekšsēdētāja Valērija Vārna. 

“Sveika, Rūbij!” sērijas grāmatas nopērkamas izdevniecības mājaslapā www.drosikosi.com, kā arī grāmatnīcās Jānis Roze, Globuss, Mazā cilts un citās visā Latvijā.

Linda Liukasa ir programmētāja, stāstniece un ilustratore
no Helsinkiem Somijā. Viņas pirmā grāmata sērijā “Sveika, Rūbij!” – “Programmēšanas piedzīvojumi” – iznāca 2015. gadā. Otrā grāmata, “Ceļojums datora iekšienē”, tika izdota 2017. gadā. Trešā sērijas grāmata “Ekspedīcija internetā” tika izdota 2018. gadā. Šīs sērijas grāmatas līdz šim ir tulkotas vairāk nekā 25 valodās. “Sveika, Rūbij!” rotaļīgā mācīšanās filozofija ieguvusi Ķīnas lielāko dizaina balvu DIA Gold, augstāko novērtējumu konkursā “Rakuten Technology & Innovation”, Somijas Kultūras balvu, un 2016. gadā Linda Liukasa tika iekļauta starp 20 Ziemeļeiropas inovatīvākajiem biznesa līderiem (Thinkers 20: The Brightest Business Minds of Northern Europe 2016). Lindai ir ievērojama loma datorzinātņu apmācības jomā. Viņas TED konferences runai ar nosaukumu “Brīnišķīgs veids, kā bērniem mācīt datorzinības” ir vairāk nekā 1,8 miljoni skatījumu.

Pēc autores domām, programmēšana ir viena no 21. gadsimta pamatprasmēm un vajadzība pārzināt programmēšanas ābeci ir nenovēršama. Linda ir dibinājusi globālo projektu Rails Girls, kura ietvaros jaunām sievietēm visā pasaulē tiek mācīti programmēšanas pamati. Dažu gadu laikā brīvprātīgo vadītās meistardarbnīcās vairāk nekā 250 pilsētās programmēšanas pamatus apguvušas vairāk par 10 tūkstošiem sieviešu. Linda LIukasa ir strādājusi Ņujorkas Codecademy – programmēšanas izglītības uzņēmumā, kas lepojas ar miljoniem lietotāju visā pasaulē.