Bērnu slimnīcā rota vīrusa pote par puscenu

Bērnu slimnīcā rota vīrusa pote par puscenu

04. Apr 2013, 00:03 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Rota vīrusa vakcīna ir iekļauta Valsts kompensējamo zāļu sarakstā, kas nozīmē, ka turpmāk vecākiem nepieciešams segt tikai pusi no vakcīnas cenas, maksājot par katru no divām vakcīnām vairs 19,75 latu. Sākot ar marta mēnesi šo vakcīnu iespējams saņemt arī Bērnu slimnīcā (Rīga, Vienības gatve 45).

Atšķirībā no daudzām citām vakcīnām, rotavīrusa vakcīna ir jālieto iekšķīgi – mutē jāiepilina pilieni, kas rada organisma imunitāti pret infekciju. Pētījumu rezultāti rāda, ka bērniem, kuri saņēmuši šo vakcīnu, 96% gadījumu neattīstās smaga vai vidēji smaga slimības gaita, 87% gadījumu pilnībā tiek pasargāti no simptomātiskas rotavīrusa infekcijas attīstības un ārstēšanās slimnīcā.

Pilnai vakcinācijai nepieciešams saņemt divas perorālas (pilieni mutē)  vakcīnas devas, kuru starpā nepieciešams četru nedēļu pārtraukums. Vakcinēt iespējams bērnus jau no divu mēnešu vecuma, bet ne vēlāk kā sešu mēnešu vecumā, jo tad tiek uzrādīti visaugstākie rezultāti. Rotavīrusu vakcīna ir kombinējama ar citām vakcīnām.

Pirms vakcīnas saņemšanas, svarīgi ir pierakstīties uz konsultāciju pie ārsta, zvanot 8866 vai rakstot poliklinika@bkus, lai saprastu vai mazulītis ir vesels. Kad bērns ir apskatīts, tiek izrakstīta īpašā recepte, ar kuru māmiņa jādodas uz aptieku ( Bērnu slimnīcas teritorijā) pēc vakcīnas un tad uz vakcinācijas kabinetu.

Bērnu slimnīcas infektologs Gunta Laizāne: ”Rotavīrusi ir ļoti infekciozi un var dienām ilgi dzīvot uz dažādiem priekšmetiem, piemēram, uz bērna grabuļa, krūzes u.c. lietām, turklāt tie ļoti viegli izplatās sabiedriskās vietās. Šī infekcija īpaši bīstama ir zīdaiņiem, jo pirmo reizi ar to saslimst mazi bērni vecumā no pusgada līdz 3 gadu vecumam. Līdz sešiem mēnešiem saslimstība ir neliela, jo pārsvarā bērniņi ēd mātes pienu, tādejādi ir aizsargāti pret šo infekciju. Samazinot krūts barošanas biežumu, kas pārsvarā notiek ap sešu mēnešu vecumu, un sākot apmeklēt dažādas sabiedriskās vietas, saslimstības risks strauji pieaug. Un mūsu pieredze liecina, ka tieši pirmā saslimšana parasti noris vissmagāk."

Rotavīruss ir akūta vīrusu infekcijas slimība, kurai raksturīgs galvenokārt gremošanas trakta gļotādas iekaisums. Galvenās saslimšanas pazīmes - pēkšņs sākums, vemšana, bieža vēdera izeja ar ūdeņainiem izkārnījumiem, slikta dūša, sāpes vēderā, galvassāpes, vājums, slikta apetīte, paaugstināta ķermeņa temperatūra. Pazīmes parādās 15 stundu līdz nedēļas laikā pēc inficēšanās, parasti vienas divu dienu laikā. Infekcijas avots - slims cilvēks vai infekcijas izraisītāja nēsātājs bez slimības pazīmēm. Inficētā persona vīrusu izdala vidēji septiņas, astoņas dienas, bet personas ar novājinātu imunitāti pat ilgāk.

Vīrusu dzīvotspēja - vīrusi ilgstoši (no 10 līdz 15 un pat 30 dienām) saglabā dzīvotspēju apkārtējā vidē uz dažādiem priekšmetiem. Rotavīrusu infekcijas izraisītājs izdalās no cilvēka organisma ar fekālijām un iespējama infekcijas pārnešana gaisa - pilienu ceļā (runājot, klepojot, šķaudot) vai saskaroties ar slimnieka vai vīrusu nēsātāja piesārņotiem priekšmetiem. Lai pasargātu sevi no rotavīrusu infekcijas un mazinātu infekcijas izplatīšanos, ļoti svarīgi ievērot personīgo higiēnu: bieži mazgāt rokas, it īpaši pēc zīdaiņa kopšanas, tualetes apmeklēšanas, pēc sabiedrisku vietu apmeklēšanas. Vecākiem ir pastiprināti jāuzrauga, lai bērni neliktu mutē pirkstus un dažādus priekšmetus, īpaši sabiedriskās vietās.

Ambera_2012/ Jelgavas MK Ambera_2012/ Jelgavas MK 04. Apr 2013, 09:25

mēs šodien taisam pirmo poti Rota vīrusam pareizāk dzersim pirmo devu😀 Mums 4 mēn.

Vakcinē pēc vakcīnas instrukcijā noteiktās shēmas, kas pieļauj potēšanu līdz 6 mēnešu vecumam.

Sandija Māmiņu Klubs Sandija Māmiņu Klubs 11. Mar 2013, 12:23

tās ir labas ziņas! Turklāt vakcinācija tieši bērnu slimnīcā ir visdrošākā, tā kā tur ir kabinets ar milzīgu pieredzi