Bērnu piedzimšanas un kopšanas pabalstus palielinās, bet ne nākamgad

Bērnu piedzimšanas un kopšanas pabalstus palielinās, bet ne nākamgad

25. Oct 2023, 20:08 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Saeimas deputāti šodien vienojās strādāt pie bērna piedzimšanas un bērna kopšanas pabalsta celšanas, jo pašreizējie pabalstu apmēri nav pārskatīti 10 un pat vairāk gadu, un tie neatbilst esošajai ekonomiskajai situācijai.

Atbalsta pārskatīšanu rosināja iedzīvotāju iniciatīva portālā "Manabalss.lv", kur tā savāca vairāk nekā 14 tūkstošus parakstu. Bērna piedzimšanas pabalsts šobrīd ir 421,17 eiro, bet bērna kopšanas pabalsts – 171 eiro. Iniciatīvas autore Ramona Mālniece aicinājusi palielināt piedzimšanas pabalstu līdz 600 eiro, bet bērnu kopšanas pabalstu – atbilstoši reālajai situācijai valstī.

Trešdien, 25. oktobrī, šo jautājumu izskatīja Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā, kur deputāti bija vienisprātis, ka nepieciešams pabalstus palielināt un arī regulāri pārskatīt, kas līdz šim nav darīts.

Šobrīd pie konkrētiem priekšlikumiem pabalstu palielināšanai strādā Labklājības ministrijā (LM). Ministrija aprēķinājusi, ka bērna piedzimšanas pabalsta pacelšana līdz 600 eiro valstij gadā izmaksātu 2,7 miljonus eiro, taču ministrijā izskata arī lielāku atbalsta palielināšanu. Savukārt par bērna kopšanas pabalstu ministrija veikusi aprēķinu, ņemot vērā tikai patēriņa cenu izmaiņas no 2014. gada. LM lēš, ka tādā gadījumā pabalstu varētu palielināt līdz 248 eiro.

Vienlaikus LM parlamentārais sekretārs Reinis Uzulnieks norādīja, ka pabalstu pieaugumu gan nevarēs paspēt noteikt līdz nākamā gada budžeta apstiprināšanai.