Bēbīšu klubs: Mazuļa vannošana

15. Feb 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Vannošanās mazulim sniedz daudz prieka, vienlaikus bērniņu arī nomierinot un sagatavojot miedziņam. Māmiņu Klubs tikās ar fizioterapeiti Janu Parfjonovu, lai skaidrotu svarīgāko, kas jaunajiem vecākiem būtu jāzina par jaundzimušā vannošanu.

Mazuļa pirmā vannošanas reize visbiežāk sakrīt ar bērniņa 5. – 7. dzīves dienu, taču, kā norāda fizioterapeite Jana Parfjonova, to nav liegts darīt arī agrāk. “Mazuli drīkst mazgāt arī tad, ja nabassaite vēl nav nokritusi, taču tad obligāti ādu ap nabas rajonu ir kārtīgi jānosusina, lai tā būtu sausa,” uzsver fizioterapeite.

Kamēr mazulis vēl nav sasniedzis 2 mēnešu vecumu, vannošana ieteicama 2 – 3 reizes nedēļā, taču pēc divu mēnešu vecuma vannoties var arī katru dienu.

Kā pareizi sagatavoties mazuļa vannošanai

Ūdens temperatūrai vanniņā jābūt 37 grādus siltai, taču svarīgi ūdens temperatūru pārbaudīt ar termometru nevis paļauties uz savu intuīciju. Fizioterapeite uzsver, ka tikpat svarīga, kā ūdens temperatūra, ir arī gaisa temperatūra telpā, kurā notiks vannošana. Tai vajadzētu būt robežās no 20 – 23 grādiem.

Pirms uzsākt vannošanu, ļauj bērniņam brīdi padzīvoties bez apģērba, lai āda atpūstos.

Lai mazulis justos komfortabli, fizioterapeite iesaka vanniņā ieklāt autiņu vai dvieli, un vannošanas procedūras laikā izmantot krūzi, lai bērniņu aplietu ar ūdeni.

Pirmā mazuļa ķermeņa daļa, kas saskaras ar ūdeni, ir mazuļa pēdiņas. 

“Svarīgi komentēt savas darbības un pabrīdināt bērnu, ka viņš tiks vannots. Viss jādara ļoti lēni, jāizbauda mirklis un jārunā ar bērniņu,” atgādina Jana Parfjonova.

Viņa arī uzsver, ka ļoti svarīgi ir rūpīgi izvēlēties pirmo mazgāšanas līdzekli, pievēršot uzmanību tā sastāvam. Tas pats attiecas arī, piemēram, uz mitrajām salvetēm, kuras ir lielisks palīgs mazuļa higiēnai reizēs, kad atrodaties ārpus mājām.

Priekšroku dod kosmētikai ar dabīgām sastāvdaļām:

  • Kliņģerīšu ekstraktu;
  • Alveju;
  •  Vitamīnu;
  • Šī sviestu;
  • Mandeļu eļļu.

Parasti mazuļi pēc vannošanās mazuļi parasti kļūst mierīgāki un aizmieg. Labu miedziņu var veicināt arī masāža jeb glāstu terapija.