Speciālisti mudina vecākus laikus sagatavot bērnu skolas gaitām

Speciālisti mudina vecākus laikus sagatavot bērnu skolas gaitām

29. Aug 2016, 13:55 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Īpaši svarīgs 1.septembris būs tiem bērniem, kuri uz skolu dosies pirmo reizi. Speciālisti mudina vecākus laikus sagatavot savu bērnu jaunajai dzīvei un pienākumiem, lai atvasei 12 skolas gadi neizvērstos par murgu.

Ārsti stāsta, lai skolas laikā bērni mazāk slimotu, ir jārūdās jau vasaras laikā – veselīgi jāēd, jāsporto, jāpeldas.

Liela nozīme bērnu veselībai ir arī psiholoģiskajam stāvoklim. Bērnu ārste psihoterapeite Gunta Andžāne stāsta, ka vissatraucošākais 1. septembris ir tiem, kuri skolas gaitas uzsāk pirmo reizi. Vecākiem vajadzētu parūpēties, lai mācību gada sākums arī bērna turpmākajā dzīvē vienmēr būtu svētki – svarīgs notikums.

"Senos laikos bija tāda skaista dziesmiņa –  skolā iet man patīk, katru dienu draugus satikt, stundās rēķinām un lasām, ko  vien nezinām, to prasām. Ar tādu dziesmu varētu sākt katru jauno mācību gadu, caur to parādot, ka mācīšanās, tas ir ceļš, un tas ir brīnišķīgi izzināt to, ko tu nezini," teica Andžāne 

Tieši vecākiem ir liela loma, lai bērnam skolā veiktos labi un viņš ar prieku dotos uz mācību iestādi.

"Bērnam iešana uz skolu asociatīvi nozīmē to pašu, ko pieaugušajam iet uz darbu.

Mēs katrs esam pieredzējuši pirmo darbadienu un zinām, kādu tas atstāj emocionālu stresu un uztraukumu. Ja vecāki no rīta uz darbu iet dusmīgi, purpinādami, lādēdamies, bet bērnam saka – esi priecīgs, pildi savus pienākumus,  tad  tās bildes neiet kopā," sacīja psihoterapeite.

Ārste aicina vecākus pirmajā skolas dienā iejusties bērna ādā, proti, izprast, kādi vārdi un iedrošinājumi palīdz un kas tieši pretēji – kaitē. Šobrīd ir pats pēdējais brīdis, lai mazos censoņus jau laikus pieradinātu pie jaunā dienas režīma – agri celties un laicīgi iet gulēt. Svarīgi katru rītu paēst kārtīgas brokastis, jo tās dos enerģiju visai dienai. Kad mācību gads ir jau sācies, novārtā nedrīkst atstāt bērna personīgās finanses, kas parasti izpaužas kabatas naudas veidā.

"Mazāka vecuma bērniem būtu labāk naudu dot biežāk, kas nozīmē vairākas reizes nedēļā, tādā veidā viņu pieradinot pie naudas apjoma un pie paradumiem, kā viņš to [naudu] tērē. Savukārt lielāka vecuma bērniem, var jau iedot mēneša naudu, ar kuru viņš ilgākā laika periodā plāno, skatās, izdara lēmumu," stāsta "Swedbank" Finanšu institūta eksperte Evija Kropa.

Vislabāk apieties ar savām finansēm bērns iemācās, pats pieļaujot kļūdas.

To vajag ļaut darīt, bet nedrīkst nosodīt – neveiksmes, nelietderīgos tēriņus vajag kopīgi pārrunāt un izskaidrot, kā bija jārīkojas pareizāk, lai kabatas nauda pietiek visām dienām, nevis tikai pirmajai.

AVOTS: lsm.lv