Piens - vērtīga bērna ikdienas uztura sastāvdaļa

12. May 2021, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Piens ir vērtīga ikdienas uztura sastāvdaļa, kas augošajam bērna organismam nodrošina daudzus vērtīgus vitamīnus. Kāpēc ir tik svarīgi, lai bērns ik dienas dzertu pienu un ēstu piena produktus, vaicājām uztura speciālistei Lizetei Pugai.

Uztura speciāliste norāda, ka pienā ir daudz vērtīgu vitamīnu, kas svarīgi augošajam bērna organismam:

  • D vitamīns ir ļoti būtisks kaulu un balsta sistēmai, palīdzot stiprināt un augt bērnam lielākam un spēcīgākam.
  • A vitamīns – nozīmīgs bērna redzei.
  • B grupas vitamīni – piedalās organisma vielmaiņas procesos.

Lai gan piens ir ļoti vērtīgs kalcija un olbaltumvielu avots, uztura speciāliste norāda, ka svarīgi ir ievērot mērenību. Tas nozīmē, ka bērnam dienā vajadzētu uzņemt līdz 500 ml piena, šajā apjomā ietverot arī citus dienas laikā lietotos piena produktus, piemēram, jogurtu, brokastu putrai pievienoto pienu u.c., priekšroku dodot nesaldinātiem piena produktiem.

Tas nozīmē vien to, ka pienam jābūt bērna ikdienas uzturā, taču to nevajadzētu dzert ūdens vietā, jo nepieciešams sekot līdzi arī citiem olbaltumvielu avotiem bērna uzturā.

Eiropas Savienības līdzfinansētās programmas “Piens un augļi skolai” mērķis ir bērnu vidū veicināt veselīgu ēšanas un uztura paradumu veidošanos, kas būtu noturīgi visu turpmāko dzīvi. Programmas ietvaros piena produktus, augļus un dārzeņus bez maksas trīs reizes mācību nedēļā var saņemt gan pirmsskolnieki, gan 1.-9.klašu skolēni.