Drošība: pusaudzim ir jāpiedāvā legālas izklaides, kas ļauj pārkāpt robežas

18. Aug 2016, 00:28 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Datorspēļu ietekmē bērniem zūd izpratne par to, ka cilvēkam realitātē ir viena dzīvība, raidījumā Ģimenes studija vērtē ārste Arta Bārzdiņa.

Laila Balode atgādina, lai vecāki atceras savus pusaudža gadus, kad arī gribējās pārkāpt robežas, darīt, to, kas ir aizliegts, kur var padižoties un kas ceļ adrenalīnu. Tas nozīmē, ka pusaudža vecumā vajag piedāvāt legālas izklaides, kas dod adrenalīnu - slēpot, braukt ar bmx riteņiem, varbūt skriet. Pusaudzis, ja viņam nedos legālu iespēju realizēt savu uz risku vērsto uzvedību, atradīs nelegālu iespēju to izdarīt. Nelegālais veids bieži rezultējas ar traumatiskām sekām.

12 gadus vecs zēns, lecot ūdenī, ar galvu atsities pret akmeni un guvis mugurkaula kakla skriemeļu lūzumu; 11 gadus veca meitene, staigājot pa pamestu ēku, kritusi no trešā stāva un nonākusi slimnīcā ar ribu lūzumiem – tie ir tikai daži negadījumi, kuros šovasar cietuši bērni. Kas bērniem vēl jāmāca par drošību un kāda bērnu vecāku atbildība, par to diskutējam Ģimenes studijā. Padomus sniedz centra "Dardedze" konsultāciju daļas vadītāja Laila Balode, Bērnu klīniskās Universitātes slimnīcas anestezioloģijas un intensīvās terapijas klīnikas vadītāja Arta Bārzdiņa, Labklājības ministrijas Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktore Inga Krastiņa.

Ģimenes studijas RADIO raidījums ŠEIT>>

Vai arī tavs pusaudzis aizraujas ar datorspēlēm? Kā jūs ģimenē rūpējaties par bērna drošību?

Māmiņu Klubs

lauvinja lauvinja 18. Aug 2016, 08:41

Man gan īsti negribas piekrist, ka tur datorspēles ir galvenās vainīgās.

Vispirms jau arī padomju laikos, kad datorspēles īsti nebija, vismaz ne tādas kā mūsdienās un piejamība bija ierobežota, tāpat pusaudži leca uz galvas nezināmās ūdenstilpnēs, staigāja pa puspamesties graustiem, klaiņoja riņķī, devās ekspetīcijās uz mežu.....

Mūsdienās mēs bieži vien neļaujam bērniem kļūt patstāvīgiem, uzņemties atbildību par lietām un sastrādāto (vadājam pie rociņas bez maz līdz pilngadībai), šis, manuprāt, ir viens no galvenajiem iemesliem kāpēc pusaudži mēģina iergūt brīvības sajūtu nelegālos veidos.

Var jau būt, ka mans skatījums nav pilnīgs, jo mana tīne savu adrenalīnu devu dabū rāpjoties kokos, staigājot pa virvēm un rāpjoties klintīs. Datorspēles nav topā, drīzāk jauniešu seriāli un jauniešu grāmatas (mazliet traka labā nozīmē, lasa daudz un angliski).