5 padomi, lai mācīšanās būtu raitāka un bez asarām

5 padomi, lai mācīšanās būtu raitāka un bez asarām

01. Mar 2021, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Daudzās ģimenēs attālinātās mācības šobrīd ir ikdienas realitāte. Protams, ka mācīšanās, strādāšana no mājām rada lielu spriedzi, tāpēc mēs apkopojām piecus svarīgus nosacījumus, kas jāņem vērā, lai mācīšanās no mājām ritētu raiti un bez asarām.

Mājmācīšanās process ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, tostarp, no bērna prasmēm organizēt savu darbu, zināšanu bāzes un individuālajām īpašībām. Protams, sākumklašu skolēns vēl nespēj pilnībā patstāvīgi organizēt savu mācību procesu, tāpēc vecāku atbalstam ir liela loma.

Izveidojiet ērtu dienas režīmu. Tikai jūs paši vislabāk zināt, kāds ir jūsu bērns, un kādam mācību procesa organizēšanas veidam viņš dod priekšroku – pakāpeniski un pārdomāti izpildīt uzreiz visus viena priekšmeta uzdevumus, vai arī labāk pamīšus paveikt dažādus uzdevumus. Pārliecinies, ka bērns neatliek visus uzdevumus vakaram. Jo tuvāk nāks gulētiešanas laiks, jo lielāks būs nogurums un grūtāk apgūt mācību vielu. Nepieprasi, lai bērns bez pārtraukuma spētu izpildīt visus konkrētajā dienā paredzētos uzdevumus. Paredziet starp uzdevumiem pauzes, kurās parotaļāties, palasīt vai paēst, taču seko līdzi, lai tās netiktu aizpildītas tikai un vienīgi ar viedierīcēm.

Pievieno nopietnajām mācībām izklaides elementu. Vai tavs bērns ir satraukts par sarežģītu matemātikas uzdevumu, kuru neizdodas atrisināt? Varbūt viņu satrauc sarežģītie latviešu valodas gramatikas likumi. Ļauj bērnam ievilkt elpu, piepildot to ar smiekliem. Paņemiet 5 minūšu pauzi, lai izdejotos vai kārtīgi izsmietos. Tas sniegs uzmundrinājumu ne tikai bērnam atkal ķerties pie skolas uzdevumiem, bet arī tev sniegs atslodzi no ilgajām darba stundām.

Izveidojiet atlīdzības sistēmu. Atlīdzība nenozīmē dārgas rotaļlietas! Jebkurš bērns būs priecīgs, ja pēc skolas uzdevumu izpildīšanas varēs kopā ar vecākiem doties pastaigā. Tikpat labi tas var būt izbrauciens nedēļas nogalē visai ģimenei vai arī kopīga multenes skatīšanās ar pašgatavotu popkornu bonusā. 

Izveidojiet uzdevumu sarakstu. Iespējams, arī tu esi no tiem, kuriem patīk savā plānotājā nosvītrot kārtējo paveikto darbu. Ar bērniem ir gluži tāpat! Izveidojiet sarakstu ar mācību uzdevumiem, kuri bērnam jāpaveic, lai pēc katra paveiktā darbiņa viņš varētu uzdevumu no kopējā saraksta izsvītrot. Redzot, cik raiti sarūk veicamo darbu saraksts, prieks darboties būs vēl lielāks.

Parūpējies par mācībām atbilstošu vidi. Atceries, ka nevaram prasīt no bērna, lai viņa rokraksts būtu glīts, ja skolēns sēž neērtā pozā, tāpat arī acīm tiek radīta nevajadzīga slodze, ja apgaismojums nav atbilstošs. Šī iemesla dēļ ir ļoti svarīgi, lai bērnam mācībām būtu nodrošināts viņa augumam atbilstošs galds un krēsls, kā arī apgaismojumam jābūt optimālam.