Nav vienprātības par skolas gaitu uzsākšanu no 6 gadiem

Nav vienprātības par skolas gaitu uzsākšanu no 6 gadiem

29. May 2010, 23:23 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Māmiņu Kluba vadītāja Sandija Salaka šodien pabija Saeimas Bērnu tiesību aizsardzības apakškomisijas sēdē, kur sprieda par 6 gadnieku skolas gaitu uzsākšanu jau nākamajā gadā.

 

Sandija atzīmē, ka viedokļi par šo jautājumu atšķiras gan vecāku, gan deputātu, gan pedagogu vidū. Tomēr galvenais jautājums ir par to, vai skolas sistēma tam ir gatava, vai bērna iemešana skolā nesamazina bērnību. Turklāt, kā atceramies vēl pavisam nesen vasarā tika likvidēta 5 gadīgo un 6 gadīgo obligātā apmācība. Darīt un pēc tam domāt ir deputātu un ministru garā, jo mediji šodien atkal ziņo, ka bērniem no 5 gadu vecuma atrasti līdzekļi un tiek paredzēta obligātā sagatavošanās skolai.

 

Sēdes laikā iezīmējās problēma – vispirms dara un tikai sāk spriest par to, kas gandrīz ir pieņemts. Kā pastāstīja Sandija Salaka, arī gandrīz visi deputāti bija pret šo lēmumu uzsākt skolas gaitas no 6 gadu vecuma.

 

Par un pret- nav vienprātības

 

Viena daļa arī no Māmiņu Kluba aptaujātajiem vecākiem bija pret un viena daļa – „par” šīm reformām. Īpaši „Par” šo reformu iestājas tie, kuri paši savā bērnībā veiksmīgi uzsākuši skolas gaitas no 6 gadiem. PAR skolas gaitu uzsākšanu no 6 gadu vecuma ir arī tie vecāki, kuri savus bērnus uzskata par pietiekami apdāvinātiem un gataviem skolai, nebaidoties, kas tas var radīt papildu neizturamu slodzi.

 

Pretinieki skolas gaitu uzsākšanai no 6 gadiem ir tie, kuriem ir pārliecība, ka tas laupīs bērnību un ka bērni šajā vecumā nav psiholoģiski un emocionāli gatavi. Turklāt, nav arī nekādu pētījumu par to, ka 6 gadīgā apmācība skolā būtu piemērota un nepieciešama. Liela daļa pretinieku ierosina nevis uzsākt skolas gaitas ātrāk, bet gan saīsināt mācību ilgumu par 1 gadu, jo, reformējot visu mācību saturu un izmetot lieko, noteikti mācības varētu notikt 11 gadus.

 

Ja mācības nākamajā gadā uzsāktu arī 6 gadīgie bērni, tad jautājums paliek aktuāls- kur paliks 7 gadīgie bērni? Vai viņi mācīsies kopā ar 6 gadīgajiem bērniem, kas varētu būt kā kritiens atpakaļ attīstībā? Kas notiks vēlāk, kad skolēnu skaits būs dubultojies? Kā atceramies, šajā gadā tika slēgtas daudzas skolas.

 

Sandija Salaka uzskata, ka gan vecākiem, gan pedagogiem, gan psihologiem ir pamats apturēt šīs reformas.

 

Kā Eiropā?

 

Viens no galvenajiem argumentiem, kāpēc ieviest šādu reformu ir tas, ka Eiropas valstīs lielākā daļa bērnu uzsāk skolas gaitas 6 gados. Tomēr, kā uzsver Sandija Salaka, tas nevar kalpot kā pietiekams arguments, jo izglītības saturs, kas ir mūsu un kas ir Eiropas skolās, ir radikāli atšķirīgs. Jā, protams, pirmajās klasītēs Eiropā, gan Latvijā bērnudārza pēdējā grupiņā mācības notiek rotaļu veidā, tomēr tas nav salīdzināms.

 

Kas svarīgāks- bērns vai ietaupījums?

 

Naudai un kādam ietaupījumam nevajadzētu kalpot kā galvenajam argumentam, jo galu galā galvenais ir tas, ko iegūst bērns. Pēc Saeimas apakškomisijas sēdes Sandija Salaka atzina, ka sēdes laikā izskanēja viedoklis, ka šī reforma tiek veikta, lai bērni ātrāk pabeigtu skolā un lai ātrāk iesaistītos darba tirgū, nevis 19 gados, kā nereti notiek pašreiz. Tomēr viņa uzskata, ka pamatīgi būtu jāķeras klāt vispirms visam mācību saturam visās klasēs, nevis sūtīt bērnus ātrāk skolā, jo mācību grāmatas un mācību priekšmetu saturs ir tik pārslogots un dzīvei neatbilstošs, ka pusaudzis, pabeidzot skolu, darba tirgū īsti nemaz nevar iekļauties.

 

Jautājumi seko viens pēc otra, tomēr nav atbilžu, kas radītu pārliecību, ka šīs reformas ir pārdomātas. Lai gan PRET viedokļi ir vairāk kā PAR viedokļu, gala lēmums būs jāpieņem augstākajām instancēm. Mums atliek vien paļauties un ticēt, ka mūsu bērns būs gatavs uzsākt skolas gaitas 6 gadu vecumā.

 

Māmiņu Klubs

13. Oct 2009, 23:48

Nesaprotu. Kas tur daudz ko lauzīt galvas. No 6 gadi jāiet skolā un viss. Esmu no 6 gadi gājusi. Un vēl pie tam, jūlijā palika 6 un septembrī uz skolu. Viss tak normāli, ātrāk pabeidz visas skolas un viss ok.😀

13. Oct 2009, 20:15

Piekrītu Saras domām......
vispār nesaprotu, kapēc tiek lemti tik stulbi likumi,,,,,????
Cerams, kad mana meitiņa sāks iet skolā, tad arī būs izvēles iespējas ar cik gadiem laist bērnu skolā....😀

13. Oct 2009, 17:42

"Ja mācības nākamajā gadā uzsāktu arī 6 gadīgie bērni, tad jautājums paliek aktuāls- kur paliks 7 gadīgie bērni? Vai viņi mācīsies kopā ar 6 gadīgajiem bērniem, kas varētu būt kā kritiens atpakaļ attīstībā? Kas notiks vēlāk, kad skolēnu skaits būs dubultojies? Kā atceramies, šajā gadā tika slēgtas daudzas skolas." <- uzdodiet šos jautājumus mūsu "gudrajiem" deputātiem.. ! Būtu viņi vairāk domājuši kā attīstīt vairāk brīvās vakances uz darba vietām, nevis te gudri spriedelēt par bērniem!

13. Oct 2009, 16:43

Nekad nebūs tā, ka visi būs apmierināti. Domāju, vislabāk būtu ļaut vecākiem pašiem izvēlēties, kad laist bērnu uz skolu.