Ikviena no mums vēlas būt enerģiska, vesela un tāda arī būt pēc 10, 20 un vairāk gadiem, tāpēc, kā norāda endokrinoloģe Maija Gurēviča, nav jāgaida pašsajūtas un veselības pasliktināšanās, lai uzsāktu lietot savam vecumam un slodzei nepieciešamos vitamīnus.
Dažādos vecuma posmos sieviešu vajadzība pēc dažādiem vitamīniem un mikroelementiem ir atšķirīga. “Visām sievietēm būtu jālieto kādi noteikti mikroelementi un vitamīni, jo katram vecumam ir savas īpatnības, kuru ārstēšanai un profilaksei nepieciešami dažādi mikroelementi,” teic ārste, norādot, ka atsevišķos sievietes vecuma posmos kāds no šiem elementiem ir vajadzīgs vairāk, bet kāds – mazāk. Ņemot vērā sievietes vecumu, dzīves periodu un blakus saslimšanas, arī tiek izvērtēts un pieņemts lēmums, kurus elementus būtu nepieciešams lietot. “Ja vēlas veselīgi novecot un būt enerģiska, dažādus mikroelementus nepieciešams lietot visu laiku,” uzsver endokrinoloģe.
“Runājot par gados jaunu sievieti, visbiežāk rekomendējams lietot pietiekamās devās D vitamīnu, kā arī tad, ja ir fiziska pārpūle un fiziskā slodze katru dienu, ieteicams lietot arī magniju. Tāpat svarīgi uzņemt arī selēnu, kas Latvijas augsnē nav lielā daudzumā, tāpēc lielākajai daļai gados jauno sieviešu, jo sevišķi tām, kuras vēlas kļūt par māmiņām, tas būtu jālieto papildus,” saka endokrinoloģe Maija Gurēviča.
Sievietēm vecuma posmā pēc menopauzes ārste akcentē citus elementus, piemēram, koenzīmu Q10, kas nepieciešams, lai šūnas pareizi novecotu, kā arī tas pasargā no daudzām ar vecumu saistītām hroniskām slimībām. Jāteic, ka koenzīma Q10 lietošana būtu svarīga ne tikai pēc menopauzes iestāšanās, bet jau sākot no aptuveni 35 gadu vecuma, jo tas palīdz nodrošināt šūnu labāku un pareizu darbību. Papildus iepriekšminētajam, pēcmenopauzes posmā sievietei svarīgi uzņemt arī kalciju, jo tā zudumu sieviete neizjūt līdz brīdim, kad nākas saskarties ar kaulu lūzumiem.
Endokrinoloģe atgādina, ka vitamīnu lietošanu, ievērojot norādītās diennakts devas, ikviena sieviete var uzsākt arī negaidot izmaiņas pašsajūtā vai veselības pasliktināšanos, jo tas ļaus jau preventīvi parūpēties par savu veselību.