Uzsākta plaša mēroga kustība, lai veicinātu sieviešu informētību par krūts vēzi

Uzsākta plaša mēroga kustība, lai veicinātu sieviešu informētību par krūts vēzi

13. Apr 2015, 12:40 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Piektdien, 10.aprīlī, tika atklāta informatīvā kampaņa „Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!, turpinot jau pērn aizsākto brīvprātīgo reģionālo vēstnešu kustību. Šogad divkāršojies kustības dalībnieču skaits, kuras ir apņēmības pilnas veicināt krūts vēža skrīninga programmā izmeklēto sieviešu skaitu visos Latvijas reģionos, kā arī mazināt ielaistus krūts vēža gadījumus, aci pret aci uzrunājot, ikvienu sievieti pārbaudīties savlaicīgi.

20150413124205-91451.jpg 

Kampaņa šogad  apvieno 42 reģionālās vēstneses no Venstpils, Alsungas, Skrundas, Nīcas, Talsiem, Tukuma, Jaunpils, Saldus, Auces, Dobeles, Jelgavas, Jūrmalas, Ķekavas, Rundāles, Iecavas, Rīgas, Ikšķiles, Ogres, Valmieras, Cēsīm, Smiltenes, Gulbenes, Alūksnes, Balviem, Lubānas, Madonas, Rēzeknes, Jēkabpils, Ilūkstes, Daugavpils un Krāslavas. Šīs sievietes ne tikai izplatīs kampaņas informatīvos materiālus (avīzes par krūts veselību, krūšu pašpārbaudes, informatīvi izglītojošās brošūras „Saki vēzim – nē!” un krūts vēža stadiju plakātus), bet arī personīgi uzrunās sievietes pārbaudīties un rūpēties par savu veselību. Jau pērn, pateicoties vēstnešu iesaistei un aktivitātēm, sievietes tika iedrošinātas rast atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem, rosinātas veikt pašpārbaudi krūšu veselības profilaksei, kā arī iedrošinātas veikt mamogrāfiju. 

Informatīvā kampaņa „Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” 2015, kuras ietvaros sievietēm atgādinās par regulārām ikmēneša krūts pašpārbaudēm un aicinās sievietes vecumā no 50 – 69 gadiem (riska grupa ar paaugstinātu krūts vēža risku) izmantot Valsts sniegto iespēju bez maksas reizi divos gados veikt krūts izmeklējumu ar mamogrāfijas metodi, tika atklāta piektdien, 10.aprīlī.

20150413124217-12271.jpg 

Kampaņu atklāja Latvijas Republikas Veselības ministrs Guntis Belēvičs, Nacionālā veselības dienesta direktore Daina Mūrmane – Umbraško, Latvijas Onkoloģijas centra Krūts ķirurģijas nodaļas vadītājs asoc.prof. Jānis Eglītis, krūts vēža pacienšu atbalsta biedrības VITA dibinātāja, onkoloģe dr. Sarmīte Baltkāje, Latvijas Psihoterapeitu biedrības vadītāja Baiba Purvlīce, Latvijas Basketbola savienības ģenerālsekretārs Edgars Šneps un Latvijas sieviešu basketbola izlases spēlētāja Ieva Krastiņa.

Guntis Belēvičs, Latvijas Republikas Veselības ministrs:„Pēc Pasaules Veselības organizācijas aplēsēm vairāk nekā trešdaļa ļaundabīgo audzēju ir iespējams novērst, ievērojot veselīgu dzīvesveidu, lietojot veselīgu uzturu, samazinot alkohola lietošanu un smēķēšanu, veicot regulāras fiziskās aktivitātes.

Lai novērstu un laicīgi atklātu ļaudabīgu audzēju ir regulāri jāapmeklē ārsts un jāveic veselības pārbaudes. Cīņa ar ļaundabīgiem audzējiem, tēlainiem līdzekļiem izsakoties, norisinās divās frontēs – lai nesaslimtu notiek profilakse, lai priekšlaikusnenomirtu – agrīna atklāšana. Vēža izcelsmes mehānismi nav līdz galam izzināmi, tāpēc neviens nevar dot absolūtas garantijas, ka, pat pedantiski ievērojot visus veselīga dzīvesveida priekšnoteikumus, cilvēks nekad nesaslims ar kādu no vēža formām. Taču, dzīvojot atbildīgi, vismaz tiek izslēgta slimības tīša izprovocēšana un veicināšana. Neeksistē tikai tiesības uz veselību, ir arī pienākumi.Mūsu visu kopīgajam mērķim ir jābūt pēc iespējas veselīgāk un kvalitatīvāk nodzīvots mūžs! Es ticu, ka mums izdosies!”

Daina Mūrmane – Umbraško, Nacionālā veselības dienesta direktore: „Lai ko darītu valsts, ar tiem instrumentiem, kas ir mūsu rokās, ir nepieciešama līdzcilvēku – visas sabiedrības iesaiste. Paldies reģionālajām vēstnesēm, kurs veic ļoti labu darbu, informējot sabiedrību! Valsts nodrošina krūts vēža pārbaudes sievietēm riska grupā ( 50 – 69 gadi) reizi divos gados. Izmeklējumus ir iespējams veikt 33 ārstniecības iestādēs, kā arī mobilajos mamogrāfos. Diemžēl atsaucības rādītāji aizvien ir ļoti zemi, tomēr ik gadu tiepalielinās, pateicoties mūsu visu iesaistei.”

Asoc.prof. Jānis Eglītis, Latvijas Onkoloģijas centra Krūts ķirurģijas nodaļas vadītājs:„Man kā ārstam būt šajā kampaņā ir sociāls pienākums. Krūts vēzis sievietēm darbspējīgā vecumā ir pamata nāves iemesls visā pasaulē, tamdēļ krūts vēža skrīnings mums dod iespēju slimību atklāt agrīni, kā arī sniedz cerības pacientiem izārstēties Man ir patiess prieks, ka reģionālo vēstnešu skaits attiecībā uz pērnā gada kampaņu ir dubultojies. Tas nozīmē, ka tuvākajos gados pieaugs arī atklāto vēža gadījumu skaits, jo šādas aktivitātes ir liels veiksmes piemērs, kuru varam redzēt arī Nīderlandē, kurā sieviešu klubi kolektīvi dodās uz izmeklējumiem, lai pārliecinātos par savu veselības stāvokli.”

Informatīvā kampaņa „Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” noslēgsies 23.maijā ar rozā gājienu „Ejam kopā, lai dzīvotu!” no Brīvības pieminekļa līdz „Arēna Rīga”, kur kopīgi varēsim vērot labdarības basketbola spēli starp Latvijas un Ķīnas sieviešu izlasēm.

Plašāka informācija par kampaņu: www.pārbaudikrūtis.lv