Uzkrājošā dzīvības apdrošināšana - gudra krāšanas metode

Uzkrājošā dzīvības apdrošināšana - gudra krāšanas metode

28. Jan 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Finanšu pratība, ikmēneša ģimenes budžeta plānošana, māka izvērtēt prioritātes - tā ir mūsdienās ļoti nozīmīga dzīves joma, kas būtiski ietekmē ikviena cilvēka labsajūtu un ko vajadzētu mācīt jau skolā. 

Tagad pandēmijas laikā esam spiesti atteikties no ierastā ritma, daudz vairāk laika pavadām telefonos un datoros. Un kurš gan nav reiz pa reizei salīdzinājis savu dzīvi ar skaisto realitāti tur, ekrānā? Taču arī tās aizkulises ir organizējis kāds ar smagu darbu un gudrām izvēlēm.

Krāt, nevis tērēt

Nav noslēpums, ka interneta pasaulē vīd arī neskaitāmas tiešas un slēptas reklāmas, un vizuālajās pasakās ietērptais vēstījums tā vien mudina iegādāties kādu lietu un liek noticēt, ka, esot tās īpašniekam, dzīve kļūs tikpat pasakaina… Pasaule ir pilna piedzīvojumu un skaistu lietu, un kārdinājums to visu nobaudīt ir liels. 

Tomēr tieši šobrīd ir īstais laiks nevis iztērēt, bet uzkrāt, saprotot, cik trausla nenovēršamu globālu kataklizmu priekšā ir ikviena cilvēka ierastā dzīves kārtība un pat dzīvība. Tiklīdz bērns ir iemācījies skaitīt, viņš var sākt krāt naudu krājkasītē saldējumam, sapņu rotaļlietai vai kādam citam prieciņam. Savukārt pieaugušo rīcībā jau ir daudz vairāk instrumentu, ar kuru palīdzību nonākt pie kāroto lietu iegādes un finanšu drošības nākotnē, turklāt vienlaikus parūpējoties arī par tuviniekiem. 

Lai gan Latvijā ik gadu arvien vairāk cilvēku sāk veidot uzkrājumus savas ģimenes drošībai vai kādu kārotu lietu iegādei, tomēr vēl aizvien uzkrājumu veidošanas kultūra nav pietiekami attīstījusies. Piemēram, saskaņā ar apdrošināšanas sabiedrības ERGO datiem, Latvijā dzīvības apdrošināšanas uzkrājumu iemaksas uz vienu valsts iedzīvotāju vidēji veido 75 eiro gadā, turpretī citās Eiropas valstīs šī summa ir vidēji 1189 eiro. Tas parāda, ka Latvijā joprojām salīdzinoši neliels skaits iedzīvotāju izmanto dzīvības apdrošināšanas uzkrājumu veidošanas priekšrocības. 

Ir saprotams, ka finanšu iespējas uzkrājumu veidošanai var būt ierobežotas, tomēr, atvēlot arī minimālu summu mēnesī, ir iespējams veidot drošības spilvenu neparedzētām situācijām nākotnē. 

Uzkrājošā apdrošināšana – izdevīgāka 

Kā krāt - “zeķē”, krājkontā, izmantojot dzīvības apdrošināšanu ar uzkrājumu veidošanu? Izvēle ir katra paša ziņā, tomēr pirms izvēles noteikti ir vērts rūpīgi izvērtēs visu uzkrājumu veidu iespējas un priekšrocības. 

Dzīvības apdrošināšanai ar uzkrājuma veidošanu ir vairāki nozīmīgi plusi: 

  • Papildu aizsardzība ģimenes drošībai

Ja nu ar pašu kaut kas notiek – nāve vai invaliditāte, tad ģimene var saņemt apdrošināšanas atlīdzību dzīvības riska apdrošināšanas ietvaros, kas var būt ievērojams atbalsts, jo sevišķi, ja ģimenei ir kādas kredītsaistības, piemēram, mājokļa iegādei. Šādā gadījumā apdrošināšanas līgumā norādītajam ģimenes loceklim tiek izmaksāta gan uzkrātā summa, gan apdrošināšanas atlīdzība. Vienā apdrošināšanas polisē iespējams apdrošināt līdz pat piecām personām, kas nozīmē, ka ģimene var slēgt vienu apdrošināšanas līgumu un tā ietvaros izvēlēties vēlamo apdrošināšanas aizsardzību gan vecākiem, gan bērniem. 

  • Mērķtiecīga krāšana sava sapņa realizēšanai

Izvēloties uzkrājošo dzīvības apdrošināšanu, ir iespēja mērķtiecīgi uzkrāt līdzekļus kādam vērtīgam pirkumam: pirmajai iemaksai mājokļa iegādei, jaunākai automašīnai, sapņu ceļojumam, vecumdienām, bērnu vai mazbērnu izglītībai utt. Atkarībā no krāšanas mērķa, iespējams izvēlēties atbilstošāko līguma termiņu un ikmēneša iemaksu summu. Atšķirībā no krāšanas “zeķē” vai krājkontā nepieciešamība ik mēnesi uzkrājumiem novirzīt konkrētu summu disciplinē un novērš ļaušanos impulsīviem tēriņiem. Bet, ja palielinās ienākumi un pēc ikdienas vajadzības nodrošināšanas paliek papildu līdzekļi, iespējams uzkrājumam novirzīt arī lielāku summu nekā līgumā paredzētā. 

  • Papildu ieguvums – nodokļu atmaksa 20% apmērā no veiktajām iemaksām

Ja dzīvības apdrošināšanas ar uzkrājumu līgums tiek slēgts vismaz uz 10 gadiem, tā īpašnieks var saņemt iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu 20% apmērā no veiktajām iemaksām, kas gada griezumā nepārsniedz 10% no bruto ienākumiem. Lai saņemtu nodokļu atmaksu, personai ir jābūt iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājam, proti, ir jābūt gūtiem ienākumiem, par kuriem ir veikti iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksājumi valsts budžetā.

Piemēram, izvēloties dzīvības apdrošināšanu ar uzkrājumu veidošanu, noslēdzot līgumu uz 10 gadiem un mēnesī iemaksājot 50 eiro, ieguvums ir ne tikai apdrošināšanas aizsardzība 7000 eiro apmērā, iespēja sakrāt 10 gadu laikā 6380 eiro, bet arī saņemt šo gadu laikā nodokļu atmaksu 1200 eiro apmērā.

Ja katrs no vecākiem ir slēdzis savu apdrošināšanas līgumu, abi vecāki ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāji un regulāri veikuši iemaksas uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā, tad katrs no vecākiem var saņemt nodokļu atmaksu par veiktajām iemaksām. 

Ja tev rodas kādi papildu jautājumi par uzkrājošo dzīvības apdrošināšanu, sazinies ar ERGO apdrošināšanas speciālistiem, zvanot pa tālruni 1887 vai rakstot uz e-pastu info@ergo.lv.

Šobrīd slēgt uzkrājošās dzīvības apdrošināšanas līgumu ir īpaši izdevīgi, jo, to darot līdz 2021. gada 31. janvārim, iespējams saņemt nelaimes gadījumu apdrošināšanu uz vienu gadu bez papildu maksas.