Upursalas dabas taka Aglonā

Upursalas dabas taka Aglonā

10. Aug 2021, 21:38 lauvinja lauvinja

Aglona atrodas Cirīša ezera krastā, bet ezerā atrodas sala, uz kuras ir izviedota dabas taka.

Ciriša ezera Upursalā atrodas 17 m augstais Upurkalns. Leģenda vēstī, ka senos laikos uz salas dzīvojis pareģis jeb krīvs ar palīgiem. Grūtos brīžos vietējie latgaļi te ir upurējuši jaunas meitenes, vēlākos laikos mājlopus. Ja dūmi no  upursārta  nosvērušies uz Voguļu pusi,tad upuris pieņemts, ja uz Aglonas pusi – tad nē. Pat tad, kad Aglonā bija uzcelta baznīca, vakaros vietējie braukuši ar laivām uz salu upurēt dieviem. Pašlaik šo upurkalnu var arī apskatīt.

2008. gadā uz salas izveidota dabas taka (1,8 km). Upursala ir botāniskais liegums ar 264 augu sugām. Uz salu nevar aiziet kājām, tur var nokļūt ar laivām katamarāniem vai sup dēļiem.

Lai nokļūtu līdz Uprsalai, jāmeklē Cirīša ezera publiskā pludmale. Atstājam auto stāvvietā pie skolas un turpat netālu arī pludmale. Pludmale ir labiekārtota un vietējo iecienīta. Ezerā ūdens dzidrs. Peldvietā pieejami katamarāni un supi, ko var izīrēt bez maksas (tiešām bez atlīdzības) katru dienu no pl.12:00-20:00. Tos var arī rezervēt. Darba dienā gan tie bija brīvi pieejami. Turpat var izzīrēt arī laivu nokļūšanai uz dabas taku, vai izbraucieniem pa ezeru. Laivu noma ir 4 eiro stundā.

Kā jau nojaušat taka nav piemērota iziešanai ar bērnu ratiņiem, bet tādi patstāvīgi mazuļi tiks galā.