Slikta gaisa kvalitāte iekštelpās var veicināt nogurumu un dažādas veselības problēmas

01. Jun 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Mūsu TV raidījuma vadītājas Rūtas mājās šajā pavasarī ir jauns palīgs – iekārta, kas palīdz noteikt iekštelpu gaisa kvalitāti. Kā atzīst Rūta, šie mērījumi nesuši daudz pārsteigumu.

Gaisa kvalitāti mājās uzrauga arī citas ģimenes, tostarp arī Edmunds un Lāsma, kuri stāsta, ka viņiem, kā jaunai ģimenei, ļoti svarīgi ir nodrošināt visu nepieciešamo savu bērnu pilnvērtīgai attīstībai , tostarp arī svaigu gaisu.

Lielākā daļa iedzīvotāju līdz pat 90% savas dzīves pavada iekštelpās. Ne vienmēr telpās tiek nodrošināta pietiekama gaisa ventilācija, līdz ar to gaisā uzkrājas tā dēvētais neredzamais ienaidnieks jeb ogļskābā gāze, kas ietekmē mūsu pašsajūtu un veselību.

Ogļskābā gāze jeb CO2 rodas cilvēku dzīvības procesos izelpojot, tā rodas arī oglekli saturošu produktu degšanas procesos. 

Lāsma stāsta, ka ne reizi vien ir pieredzējusi, ka pēc atrašanās laukā, ienākot iekštelpās, rodas sajūta, ka telpās nav patīkami uzturēties un uzreiz pārņem nogurums, un vēlme doties gulēt, lai gan mājām vajadzētu būt tai vietai, kurā ir patīkami uzturēties.

Pediatre Daira Brenča ieskicē, ka nekvalitatīvs gaiss var ietekmēt cilvēka garastāvokli, var izjust pastiprinātu nogurumu, miegainību, kašķīgumu, ir grūtāk uztvert informāciju. “Mazs bērns aug un attīstās. Attīstās arī viņa elpošanas sistēma, plaušas, nervu sistēma, tai skaitā smadzenes, un visiem šiem orgāniem ir ārkārtīgi svarīgs kvalitatīvs gaiss. Ja regulāri elpojamā gaisā ir paaugstināts ogļskābās gāzes saturs, tas var veicināt to, ka bērns ir uzņēmīgāks pret infekciju saslimšanām un var attīstīties alerģiskas saslimšanas. Ietekme uz cilvēka pašsajūtu un veselību ir ārkārtīgi liela,” skaidro pediatre Daira Brenča. Šī iemesla dēļ ārste uzsver, ka ir svarīgi, lai telpā regulāri notiktu gaisa apmaiņa, telpas tiktu vēdinātas. 

Jaunā māmiņa Lāsma atceras, ka laikā, kad ģimene dzīvojusi vēl Rīgā, regulāri vēdinājuši telpas un brīžiem tajās lielās vēdināšanas dēļ bijis ļoti auksti, tāpēc ģimenei radušies jautājumi, ko iespējams darīt lietas labā vēl, ja šķiet, ka tikai ar vēdināšanu vien nepietiek.

Pārceļoties uz jauno dzīvesvietu ģimene uzreiz iegādājusies iekārtu, kas palīdz noteikt gaisa kvalitāti. “Pirmais ieguvums, ko negaidījām, ir tas, ka dzīvojot pat laukos, kur apkārt ir pļavas, iekštelpās var būt slikta kvalitāte, un telpas vēdināt ir svarīgi jebkurā dzīvesvietā,” stāsta Lāsma. Edmunds viņai pievienojas, uzsverot, ka kopš brīža, kad mājoklī tiek monitorēta gaisa kvalitāte, viņš no rīta pamostas daudz labāk izgulējies. Ģimene, pateicoties iekārtai, secinājusi, ka mājoklī telpas jāvēdina daudz biežāk nekā viņi to iepriekš domājuši, un tagad nonākuši arī pie risinājumiem, kā nodrošināt mājoklī labu gaisa kvalitāti, māju “neizsaldējot”.

Iegādājies Aranet4 bezvadu iekštelpu gaisa kvalitātes sensoru

savām mājām ar 15% atlaidi, izmantojot īpašo atlaižu kodu

MK15

www.aranet4.com/lv