Skaistais Dobeles ceriņu dārzs

Skaistais Dobeles ceriņu dārzs

11. Jun 2021, 00:00 Cielavinna Cielavinna

Lai gan ceriņu krūmi šķiet teju ikdienišķa parādība, kas atrodama ne tikai Latvijas auglīgākajās vidienēs, bet arī starp blokmāju betona mūriem, to vēsture nebūt nav tik sena - pirmo reizi ceriņi Latvijā parādījās tikai 200 gadus atpakaļ. Ceriņš Kurzemē tiek dēvēts par pliederi, Latgalē – par beseņu un besakūku.

Ja Tu nezini, ko darīt brīvdienās, tad varu ieteikt doties uz Dobeles ceriņu dārzu, jo ceriņi patreiz tur ir pilnā plaukumā un Dobelē to tiešām ir daudz.

Par Covidu neuztraucies, jo tur ir padomāts gan par dezinfikcijas līdzekļiem, gan tiek atgādināts, ka jāievēro divus metrus.

Tā kā dārzs ir āra pasākums, dārza darbiniece par maskām noteica, ka var bez, bet ja nesanāk tie 2 metri, tad maskai ir jābūt gan, lai gan iekšā dārzā to nekontrolēja neviens jebkurā gadījumā apmeklētājam pašam jāparūpējas ar par savu drošību.

Ceriņu dārzu apmeklējām pirmo reizi un mums patika ļoti. Ja gribi vēl paspēt redzēt šo skaistumu, tad pasteidzies un brīvdienās dodies uz Ceriņu dārzu.

Latvijā ceriņi pirmo reizi parādījās 19.gs. beigās - Dobele ir viena no pirmajām vietām Latvijā, kur aizsākās ceriņu šķirņu stādīšana, kultivēšana un selekcionēšana.

Augusts Bīlenšteins, nopelniem bagāts etnogrāfs un mācītājs, vācu mācītājmuižā izveidoja pirmo parku, kurā varēja sastapt dažādas retas augu sugas, piemēram, zīdkokus, kā arī ceriņus.

Sākotnēji uzskatīja, ka ceriņu dzimtene ir Turcija, lai gan savvaļā augošie parastie ceriņi tur lminēts īdz šim nav atrasti, tomēr Turcija ir pirmā valsts, kurā pirmo reizi ceriņš ir ticis kā kultūraugs.

Īstā, parastā ceriņa dzimtene ir Balkānu - Karpatu rajons, Bulgārija, Rumānija un Maķedonija.

Kopumā Dobeles ceriņu dārzā pašlaik ir ap 240 ceriņu šķirnēm, un tā ir lielākā ceriņu kolekcija Baltijas valstīs un Eiropas Savienībā.

Ceriņu dārzu Jūs atradīsiet: Dārzkopības institūts, Graudu iela 1, Ceriņi, Dobele.

Apmeklējums ir maksas pasākums:

  • 5,00 EUR pieaugušiem
  • 3,00 EUR skolēni, studenti, seniori, 3. grupas invalīdi (uzrādot apliecības)
  • 15,00 EUR gimenes biļete (viens vai divi pieaugušie un bērni, neatkarīgi no skaita).

Ceriņu dārzs ir mierīgi izstaigājams gan ar lieliem bērniem, gan maziem bebjiem ratos.