Sešu gadu laikā Vecāku mājā palīdzība sniegta teju 3000 bērnu vecākiem un tuviniekiem no visas Latvijas

Sešu gadu laikā Vecāku mājā palīdzība sniegta teju 3000 bērnu vecākiem un tuviniekiem no visas Latvijas

30. Mar 2016, 15:40 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Šī gada martā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Vecāku mājai aprit seši pastāvēšanas gadi. Sešu gadu laikā tajā palīdzību saņēmuši teju 3000 bērnu tuvinieku, no tiem pagājušajā gadā atbalsts sniegts 792 cilvēkiem, kuri Vecāku mājā uzturējās, lai būtu tuvāk savām atvasēm ārstēšanās procesā.

2015. gadā lielākā daļa (61%) bērnu vecāku un radinieku Vecāku mājā uzturējušies 1 līdz 2 dienas, savukārt 3 līdz 7 dienas Vecāku mājas sniegtās iespējas izmantojuši 28% bērnu tuvinieku, bet vairāk par 8 dienām – 11%. Aizvadītā gada laikā Vecāku mājā atkārtoti uzturējušies 199 cilvēki jeb viena trešdaļa Vecāku mājas iemītnieku. 

Vecāku māja pagājušajā gadā sniegusi palīdzību kā strādājošiem, tā arī nestrādājošiem vecākiem, cilvēkiem ar invaliditāti, pensionāriem, studentiem, kā arī daudzbērnu ģimeņu piederīgajiem.

Vecāku mājā ir 8 istabas un 21 gultas vieta, taču tās izmanto ne tikai nakšņošanai, bet Vecāku mājā ir iespējams saņemt arī speciālistu konsultācijas un atbalstu. Katru dienu Vecāku mājā strādā kāds no speciālistiem – psihologs, sociālā darbiniece, kā arī kapelāns. Tāpat 2015. gadā Vecāku mājā darbojušies 78 brīvprātīgie, kopā brīvprātīgajam darbam veltot 2860 stundas.

„Vecāku mājas komandas uzdevums ir sniegt atbalstu vecākiem, tādējādi palīdzot nodrošināt arī veiksmīgāku bērna atveseļošanās procesu, jo atpūties, izgulējies, paēdis, emocionāli un garīgi atbalstīts vecāks spēj veiksmīgāk parūpēties un atbalstīt savu bērnu tā atveseļošanās procesā,” stāsta Vecāku mājas vadītāja Ilze Jozēna, piebilstot, ka uzturēšanās Vecāku mājā ģimenēm ļauj ietaupīt arī finansiālos resursus.

20160330154104-71815.jpg

Māmiņa un tētis, kas Vecāku mājā uzturas jau vairāk nekā divus mēnešus, stāsta: „Dzīvojamies šeit jau kādu laiciņu. Mēs domājam, ka Vecāku māja ir ļoti jauka vieta. Tā dod iespēju abiem vecākiem uzturēties bērna tuvumā, kas ir svarīgi. Personālā strādā ļoti atsaucīgi un gaiši cilvēki, kas mēģina uzturēšanās brīdi padarīt pēc iespējas vieglāku.” Tāpat viņi uzsver, ka nozīmīgi ir tas, ka Vecāku māja ir parūpējusies par visu, ja gadās slimnīcā ierasties pēkšņi, nesagatavojoties – ir pieejama virtuve, trauki un pat dažādi produkti, kā arī šeit padomāts par veļas mazgāšanu un gludināšanu, un higiēnas precēm.

„Bērnu slimnīca bez Vecāku mājas vairs nav iedomājama. Tūkstošiem bērnu vecāku un tuvinieku šeit ir saņēmuši mierinājumu un uzmundrinājumu, kopā piedzīvoti gan skumji, gan priecīgi brīži, kuros vienmēr esam centušies sniegt sirsnīgu, cilvēcisku un arī profesionālu atbalstu. Savukārt mēs esam pateicīgi SIA „Maxima Latvija”, kuri jau otro gadu rūpējas, lai mājas durvis vienmēr būtu atvērtas un mēs varētu nodrošināt palīdzību ikvienam vecākam. Ļoti ceru, ka arī turpmāk Vecāku mājai būs draugi un atbalstītāji, kas apzināsies, cik ļoti bērnu vecākiem ir nepieciešams atbalsts grūtā brīdī," stāsta Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa.

„Pagājušajā gadā uzsāktā sadarbība ar Vecāku māju ir daļa no SIA „Maxima Latvija” ģimeņu atbalsta programmas „Augošai Latvijai”, kuras mērķis ir radīt sakārtotu, drošu un labvēlīgu vidi ģimenēm Latvijā. Esam gandarīti, ka pērn varējām sniegt palīdzīgu roku tām ģimenēm, kurās bērniņiem bija radušās veselības problēmas,” stāsta SIA „Maxima Latvija” vadītājs Andris Vilcmeiers.

Šogad, līdzīgi, kā iepriekšējos gados, Vecāku mājā notiks dažādi pasākumi. Jau tradicionāli gada laikā paredzētas vairākas skaistuma dienas, kad Vecāku mājas viesistabā darbojas frizieri, manikīri, masieri u.c. skaistumkopšanas speciālisti. Par tradīciju kļuvuši arī Bērnu slimnīcas dārza svētki, kas tiek rīkoti 1.jūnijā par godu Starptautiskajai bērnu aizsardzības dienai.

Tāpat šogad piešķirts Rīgas domes finansējums brīvprātīgo darbinieku apmācībai darbam Vecāku mājā un divu slimnīcas nodaļu rotaļu istabās. Apmācības tiks uzsāktas aprīlī un tās beigsies oktobrī. Šajā laikā brīvprātīgie darbinieki gūs ieskatu dažādās psiholoģiskās un garīgās tēmās, kuras skar darbošanos slimnīcas vidē. Vecāku māja aicina ikvienu interesentu pievienoties brīvprātīgo darbinieku pulkam.

Vecāku māja tika atklāta 2010. gadā. Tā tika renovēta un izveidota, pateicoties sabiedrības ziedojumiem, mājas rekonstrukcijā un iekārtošanā ieguldot vairāk nekā 550 000 eiro. Kopš 2014. gada novembra Vecāku mājas patrons ir SIA „Maxima Latvija”, kas sedz tās ikmēneša uzturēšanas izmaksas.