Rūdolfs Kalvāns: Bērnam jāsaprot, ka viņš nebūs gudrāks vai viltīgāks par pieaugušo

Rūdolfs Kalvāns: Bērnam jāsaprot, ka viņš nebūs gudrāks vai viltīgāks par pieaugušo

17. May 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Vaicāts par to, kā rīkoties gadījumā, ja bērns, piemēram, sācis smēķēt un cenšas to noslēpt no vecākiem vai skolotājiem, Siguldas Valsts ģimnāzijas direktors Rūdolfs Kalvāns, ir pārliecināts – bērnam nevajag domāt, ka viņš būs gudrāks vai viltīgāks par pieaugušo.

“Bērniem ir jāsaprot, ka viņi nebūs ne gudrāki, ne viltīgāki par vecākiem. Ir skaidri jāliek noprast, ka visi triki, kurus viņi mēģina, neies cauri,” tā Rūdolfs Kalvāns. Viņš uzsver, ka vecākiem jābūt vērīgiem, jāliek lietā arī savs prāts un intuīcija, lai bērns zinātu, ka pieaugušā modrās acis un deguns visu kontrolē.

Šī teorija tiešā veidā tiek transformēta arī uz skolu. “Protams, ar citām metodēm un izpausmēm, jo tie nav mūsu bioloģiskie bērni, tāpēc mums ir zināmas robežas, bet mēs ļoti modri visam sekojam līdzi. Jebkura indikācija tiek risināta,” par to, kā notiek bērnu uzraudzība skolā, stāsta Siguldas Valsts ģimnāzijas direktors, sakot, ka bērni grib būt viltīgāki, bet ir jārāda skaidrs signāls, ka pieaugušais būs gudrāks. Profilaktiskiem nolūkiem skolā tiek piesaistīti arī Valsts policijas kinologi, audzināšanas procesa ietvaros tiek stāstīts par atkarību ietekmi uz veselību, sodiem.

“No saviem kolēģiem zinu, ka ļoti liela nozīme ir skolas lielumam, videi, sociāli ekonomiskais stāvoklis korelē ar ģimenes dzīvesveidu. Ir ļoti cieša saistība bērna uzvedībai ar viņa hobijiem un netikumiem. Skola tur neko nevar mainīt,” tā Rūdolfs Kalvāns. Viņš uzsver, ka ļoti svarīgi pašiem vecākiem ir rādīt piemēru. “Ja ģimenē kāds vecāks smērē, kaut vai tikai brīvdienās, tad tā ir duālā morāle – mēs drīkstam, bet tu nē. Tas neiet cauri! Ja ģimenē nesmēķē neviens, tad neviens!” uzsver viņš.