Pieci pamatprincipi zaļākam dzīvesveidam

Pieci pamatprincipi zaļākam dzīvesveidam

12. May 2021, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Zaļais dzīvesveids, rūpes par apkārtējo dabu un ilgtspējīga domāšana visā pasaulē kļuvusi par tendenci, kas arvien vairāk liek aizdomāties arī par savu artavu tīras un sakoptas apkārtējās vides uzturēšanā. Tomēr atkritumu kalni joprojām kļūst arvien lielāki. Pēdējo desmit gadu laikā atkritumu apjoms, ko rada viens Latvijas iedzīvotājs, ir pieaudzis vairāk nekā par 100 kg – šobrīd tie ir 439 kg uz cilvēku gadā*. Ko darīt, lai atkritumu apjoms nevis augtu, bet gan mazinātos? Latvijas Zaļais punkts aicina pārskatīt savus dzīves principus un piecos vienkāršos soļos mazināt ikdienā radīto atkritumu apjomu. 

Pasaki nē – nepērc, ja vari aizvietot ar esošo. Atsakies no liekā un kaitīgā, nepērc lietas, kas nav pārstrādājamas vai bez kurām vari iztikt! 

Nepirkt jaunas lietas nav gluži saprātīgi no ekonomikas izaugsmes viedokļa, tomēr lietas, ko izmantojam vien pāris reižu gadā, ir vērts aizņemties no kaimiņa vai draugiem, pretī piedāvājot kādu viņiem noderīgu lietu. Dalīšanās ir veids, kā būtiski mazināt nevajadzīgi nopirkto lietu skaitu. Tāpat ir vērts pārdomāt iegādāto lietu kvalitāti – labāk pirkt retāk un varbūt dārgāk, toties lietu, kas kalpos ilgu laiku, nekā ļauties zemas cenas vilinājumam un jau pēc divām lietošanas reizēm lūkoties pēc jaunas preces.

Pārskati – izvēlies to, kas videi draudzīgs. Maini ieradumus par labu zaļākai dzīvei! Izvēlies produktus pārstrādājamā iepakojumā vai ar zīmi “zaļi pakots”, savukārt nevajadzīgo apģērbu ziedo labdarībai vai aiznes uz tekstila konteineru.

Pēdējo desmit gadu laikā katra Latvijas iedzīvotāja radītais atkritumu apjoms ir pieaudzis vidēji par 100 kilogramiem. Viens no būtiskākajiem soļiem šī apjoma mazināšanā ir atbildīga šķirošana un tādu lietu iegāde, kas ir dabai draudzīgas, pārstrādājamas vai lietojamas daudz reižu. Pat neliels solis, izvēloties mazāko ļaunumu – piemēram, papīra, nevis plastmasas maisiņu veikalā, ir vērtīgs un vajadzīgs ilgtspējas veicināšanai. Beziepakojuma veikali, bioloģiski pārstrādājams iepakojums, auduma maisiņš un sava burka, dodoties iepirkties, – tie visi ir salīdzinoši jauni paradumi, kas tomēr jau kļuvuši pašsaprotami mūsu ikdienā. Videi draudzīgu preču izvēle arī atvieglos šķirošanu, un, kas zina, varbūt pat rosinās izmēģināt bezatkritumu dzīvesstilu vai uzsākt bioloģiski noārdāmo atkritumu kompostēšanu piemājas dārzā – vai virtuvē!

Pielieto vēlreiz – ja vari izmantot atkal, izmanto. Esi radošs – dažādus mājsaimniecības līdzekļus tukšajā iepakojumā uzpildi no jauna, izmanto tukšās burkas kā svečturus, bet tukšās pudeles – kā puķu vāzes!

Tie ir paši ikdienišķākie soļi, taču nebūt ne viss, ko vari darīt, lai paildzinātu lietu dzīvi. Te paveras iespēja katra radošumam un spējai saskatīt pierastās lietās jaunus apveidus, domājot “ārpus kastes”. Auduma iepirkumu maisiņi ir spilgtākais daudzkārtējas lietošanas piemērs. Lielisks risinājums ir beziepakojuma veikali, kur ar savu burku var aiziet gan pēc piena vai krējuma, gan veļas mazgāšanas līdzekļa, un šim paraugam nu seko arī degvielas uzpildes stacijas, piedāvājot iegādāties bez iepakojuma, piemēram, logu šķidrumu. 

Tiesa, ne visi atkārtotas lietošanas paradumi ir apsveicami: Latvijas Zaļais punkts iesaka atteikties no prakses iekārtot miskasti veikalā nopirktajā plastmasas iepirkumu maisiņā. Daudz zaļāka izvēle ir specializētie atkritumu maisi, kas izgatavoti no otrreizējiem materiāliem un nodzīvo vismaz vienu papildu dzīves ciklu, kamēr parastie plastmasas maisiņi gadu desmitiem guļ poligonā nesadaloties. 

Pārveido – neizmet, bet atrodi citu mērķi. Tukšajās kafijas kārbās diedzē stādus, no sulu pakām pagatavo putnu barotavu, bet no vecajām džinsa biksēm uzšuj modern auduma somu!

Lietu pārveidošana iet rokrokā ar atkārtotu lietošanu, tikai šoreiz lietas maina savu funkciju un kļūst par kaut ko citu. Arī šajā jomā ikviens var ļaut vaļu radošumam un atrast jaunus pielietojuma veidus vecām, bet varbūt mazliet nobružātām lietām, kuras negribas vienkārši izmest miskastē. Tā ir lieliska iespēja radoši darboties kopā ar bērniem un varbūt pat atrast jaunu vaļasprieku!

Pārstrādā – šķiro un atbrīvo vidi no atkritumiem. Lai gan pārstrāde lielākoties saistās ar specializētajām rūpnīcām, kur dažādi materiāli pārtop otrreizējās izejvielās, arī katram iedzīvotājam ir pa spēkam iesaistīties šajā procesā, atbildīgi šķirojot, nevajadzīgās lietas izmetot pareizajā konteinerā un dodot lietām otru dzīvi. Ikreiz, kad grasies izmest atkritumus, atceries, ka mūsu rīcība būtiski ietekmē to turpmāko dzīvesciklu. Izmetot visu nevajadzīgo vienkopus sadzīves atkritumos, tālāk tie nonāk poligonos, kur arī gulst gadiem ilgi, veidojot atkritumu kalnus. Savukārt šķirojot atkritumus un ievietojot tos speciāli tiem paredzētajos konteineros, tiem ir iespēja sākt otru dzīvi. Tikai visu darbību kopumā mūsu radītais atkritumu kalns var pamazām sarukt.

Kā visās dzīves jomās, arī cīņā pret atkritumiem ir jāatrod līdzsvars. 5P ir zaļu paradumu kopums, kas visefektīvāk darbojas vienotā sistēmā. 

 

Vairāk par to, kā ikviens var veicināt atkritumu apjoma samazināšanu, uzzini šeit: https://pieccina.zalais.lv/