Maija Doveika: Es nekad neesmu redzējusi sevi kā paraugmammu

Maija Doveika: Es nekad neesmu redzējusi sevi kā paraugmammu

20. Feb 2023, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Nesen uz kino ekrāniem piedzīvojām latviešu spēlfilmas “Mātes piens” pirmizrādi. Galveno lomu filmā spēlē Maija Doveika, kuru Māmiņu Klubs aicinājis uz sarunu, lai uzzinātu viņas sajūtas gan par mātes lomu dzīvē, gan arī kino.

Vaicāta, kā jutusies, noskatoties jauno filmu, Maija atzīst, ka, pretēji tam, ko no sevis sagaidījusi, bijusi mierīga: “Tā reize, kad pirmo reizi skaties samontēto materiālu, ir pasākums, kuru vajadzētu filmēt no malas un rādīt dokumentālo filmu festivālā, jo tur ir tik daudz reakciju! Man pašai pārsteigums, ka šoreiz uzvedos adekvātāk, man nebija kauns.” Jauno filmu viņa mudina noskatīties arī citus, jo tajā atainots ne tikai vēsturiskais aspekts, bet arī stāsts par atstumtību, vientulību, sapņiem, salauztiem sapņiem.

Maija Doveika atzīst, ka ir no tiem cilvēkiem, kuri tic, ka lietas ne tikai iemācāmies, bet arī ietekmējamies no modeļiem, kādos dzīvo mūsu mamma un vecmammas. “Es ticu, ka šie modeļi iegūst garīgu spēku, garīgu valdīšanu pār mūsu dzīvi. Tā ir sarežģīti pārraujama saikne un liek mums piedzīvot atkal un atkal vienu to pašu līdz brīdim, kad sakām, ka pietiek,” saka viņa, piebilstot, ka nostāšanās pretī dzimtas sievietēm, lai darītu kaut ko citādāk, reizēm var maksāt visu.

Būt mammai

Vaicāta, kā mainījusies dzīve un kādas sajūtas piedzīvojusi kļūstot par mammu, Maija atzīst, ka nekad sevi nav redzējusi kā paraugmammu. “Es varbūt esmu paškritiska, bet domāju, ka neesmu. Es domāju, ka man ir paveicies ar bērnu un to, kāds viņš ir, nevis to, kāda esmu kā mamma. Esmu vaļsirdīga un atklāta,” teic viņa, piebilstot, ka reizēs, kad neadekvāti bez pamata paceļ uz bērnu balsi, jo konkrētajā brīdī ir nogurusi, galvā ir apziņa, ka viņa nav laba mamma. 

“Ir tā, kā ir. Patiesība ir nemainīga neatkarīgi no tā, kādu izkārtni virs tās uzliekam, jo tas nemaina lietas būtību. Man bieži trūkst gudrības un skaidrības, kā rīkoties, ko darīt. Es bieži nožēloju, kā izpaužos, ko pasaku,” vaļsirdīgi atzīst Maija. Viņa dalās ar kādu Facebook redzētu attēlu, kurā teikts, ka grūti laiki rada stiprus cilvēkus, bet stipri cilvēki rada labus laikus. Labi laiki, savukārt, rada vājus cilvēkus… “Tajā kaut kas ir. Grūtības, lai kā arī tās nemīlētu, negaidītu un censtos izvairīties no tām, reizēm ir mūsu lielā iespēja beidzot sagrupēties un izlemt,” pārliecināta ir Maija Doveika. Vienlaikus viņa apzinās, ka cilvēkiem, kuri piedzīvo grūtus laikus, tā nebūt nešķiet, taču arī pati Maija savulaik piedzīvojusi grūtus laikus, gājusi cauri sāpīgām, nepatīkamām un negaidītām lietām. “Varu teikt, ka tajā brīdī man gribas brēkt un negribas teikt paldies par to, kam eju cauri, tomēr paiet laiks un tas ir neticami, taču saki paldies, jo tajā bijis kaut kas vērtīgs,” atzīst filmas “Mātes piens” galvenās lomas atveidotāja Maija Doveika.

Vīlusies sevī

Atklātajā sarunā ar Māmiņu Klubu Maija Doveika arī atzīst, ka savā dzīvē ir gaužām vīlusies sevī, taču vienlaikus pārliecinājusies, ka Dievs ir viņas palīdzība un uzticība, jo Dievā nevis pašā ir atbildes, spēks un palīdzība. “Paliek tik viegli, kad neesi pats sev dievs, visa rīkotājs, kontrolētājs, bet esi kāda rokās, pie kura vari vērsties,” saka Maija, piebilstot, ka, viņasprāt, vecāku galvenais uzdevums ir palīdzēt bērniem meklēt atbildes vietā, kur ir palīdzība, ne tikai pie vecākiem. “Kad es nomiršu, bērns paliks pie sasistas siles, tāpēc ir svarīgi, ka varu palīdzēt, reizēm norādīt un iet kādu gabaliņu ceļa kopā pie tā, kur ir palīdzība jebkurā situācijā. Mēs nekad nezinām, kur bērns var iekulties, taču varam norādīt, kur rast palīdzību 24/7 x 365,” tā Maija.