Mācāmies paškontroli!

Mācāmies paškontroli!

26. Nov 2017, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Lai izvairītos no nepatīkamām situācijām, nenodarītu pāri sev un citiem, būtiski ir apgūt paškontroli arī pavisam ikdienišķās situācijās. Kas tad ir paškontrole? Kā mēs to mēdzam pielietot un kā to apgūt? To visu pārrunājām ar psiholoģi Diānu Zandi. 

Paškontrole nenozīmē ne to, ka mēs savaldāmies tiktāl, ka vairs neapzināmies, ko darām, ne arī to, ka mēs apzināti reaģējam uz situāciju (mani aizvaino, un es uzkliedzu). Paškontrole nozīmē to, ka mēs atbildam uz situāciju!

Savukārt, lai atbildētu, vispirms ir jāierauga, kas notiek, jāapdomā ko es tagad darīšu, kā reaģēšu (un apdomāšanās notiek pavisam neilgu brīdi), un tikai tad jāatbild otram cilvēkam.

„Mēs to lieliski izmantojam darbā un sarunās ar augstāk stāvošiem cilvēkiem. Viņš mums saka: „Jūsu pārskats ir kļūdains”, bet mēs viņam uz to neatbildam: „Ak, tu idiots”, lai gan tā varbūt gribētu.

Mēs šim cilvēkam neatbildam uzreiz un pirmo, kas ienāk prātā, bet vispirms apdomājamies un pēc brīža atbildam vismaz pieklājīgi, ja ne samelojam un sakām: „Jā, paldies, jūsu ieteikumus es ņemšu vērā!”

Tātad pirms mēs kaut ko sakām, turklāt ne tikai augstākstāvošiem cilvēkiem, bet arī saviem ģimenes locekļiem, radiniekiem, draugiem un citiem līdzcilvēkiem, būtiski ir iemācīties apdomāt, ko grasāmies teikt – paņemt nelielu pauzi starp stimulu un reakciju,” uzsver Diāna Zande. 

Psiholoģe atklāj, ka šī shēma ir ļoti slavena. Ja sunim iesit, viņš kož - tā ir momentāna atbildes reakcija.

Ja mums iesit un mēs neesam spējīgi sevi kontrolēt, darām to pašu ko suns, šajā gadījumā – atbildam ar sitienu. Tomēr cilvēkam ir spēja domāt!

„Mūsu domas traucas milzīgā ātrumā un nepārtraukti, un saņemot sitienu, mums ir mirklis, lai apdomātos. Pēc tam ir jāpieņem lēmums un tikai tad jāreaģē.

Tādēļ ļoti svarīgi ir iemācīties, pirms reaģēt, nomierināties, un tikai tad teikt vai darīt. Protams, ne vienmēr tas sanāk, bet apzināti piedomājot, to ir svarīgi censties savā dzīvē ieviest biežāk,” iesaka Diāna Zande.

Un kā ir Tev – vai pirms kaut ko saki vai dari, vispirms apdomājies? Kādas ir Tavas paškontroles spējas?

Eksperts

Diāna Zande

Kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite, psiholoģe
Diāna Zande Vecāku skolā