Lai jaunā māmiņa justos labi, viņas organismam nepieciešama enerģija

12. Oct 2021, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Jaunās māmiņas statuss sievietei ir jaunums pat tad, ja piedzīvota jau atkārtota grūtniecība, jo katra no šīm pieredzēm ir atšķirīga. Kā nepadoties slodzes priekšā un palīdzēt sev šajā laikā ikdienā justies labāk, vaicājām Veselības centra apvienības “Aura” endokrinoloģei Maijai Gurevičai.

Grūtniecība un dzemdības sievietes organismā rada hormonālas izmaiņas, taču vēl lielāks akcents šajā periodā būtu jāliek uz to, lai sievietei būtu vairāk spēka un enerģijas, jo jānes atbildība ne tikai par sevi, bet arī par mazuli. Tas nozīmē, ka jāparūpējas par to, lai spēka pietiktu gan ikdienas aktivitātēm, gan bērniņam.

Līdz ar mazuļa piedzimšanu sievietes organisms piedzīvo psihoemocionāo stresu, jo mainās ierastais dzīves ritms, rodas fiziskā pārslodze un arī miega trūkums. Ilgstoši dzīvojot stresā un pārslodzē, nereti nemaz vairs nepamanām, ko nozīmē “justies labi”, jo esam pieraduši pie sava stāvokļa, kad visu laiku skrienam, neesam izgulējušās, taču tas ir tikai līdz kādam noteiktam brīdim.

Kā parūpēties, lai pietiktu enerģijas?

Endokrinoloģe Maija Gureviča teic, ka cilvēka šūnas un organisms ir ārkārtīgi gudri, tomēr, lai katra šūna darbotos, tām nepieciešama enerģija. “Nav gan tā, ka cukurs, taukvielas vai olbaltumvielas, kuras apēdam, uzreiz nonāk šūnās! Uzņemtais nonāk tā dēvētajās mazajās elektrostacijās, kur ar uzturu uzņemtās vielas pārveidojas enerģijā,” skaidro endokrinoloģe. Situācijās, kad šūnām ir ļoti daudz jāstrādā, piemēram, pārslodzes brīžos, pēcdzemdību periodā, ir jāpadomā, vai šūnām un mitohondrijiem nav nepieciešama palīdzība. “Nogurst katra šūna, nogurstam arī mēs pašas, tāpēc antioksidanti, kas pārmērīgas slodzes gadījumā sāk samazināties, ir organismam jādod papildus no ārpuses,” saka ārste. Viens no šādiem antioksidantiem, kas ir svarīgs enerģijai un labai pašsajūtai, ir koenzīms Q10. Lai gan to uzņemam arī ar uztura produktiem, lai vajadzīgo koenzīma Q10 daudzumu uzņemtu vajadzīgajā apjomā, atsevišķi produkti būtu jāēd katru dienu, tāpēc vēlams to uzņemt papildus ar uztura bagātinātājiem.

“Ja ir liela pārslodze, šie divi antioksidanti – selēns un koenzīms Q10 – būs labi palīgi,” norāda endikronoloģe Maija Gureviča.

Vēl viens antioksidants, kas var palīdzēt sievietei tikt galā ar nogurumu, ir selēns. Lai arī šis antioksidants ir atrodams pārtikas produktos, būtu svarīgi pārliecināties, ka produkti auguši augsnē, kas bagāti ar selēnu.