Mācītājs Krists Kalniņš savā draudzē novērojis, ka vīrieši krīžu gadījumā pēc palīdzības vēršas retāk nekā sievietes, taču kā vienam, tā otram dzimumam aizvien ir problēmas ar savu emociju atpazīšanu.
Lai gan dzīves, telpas un attiecības katram no mums ir atšķirīgas, ar dažādām krīzēm nākas saskarties katram. Mācītājs Krists Kalniņš sarunā ar Māmiņu Klubu atzīst, ka vīriešiem šādās situācijās runāt nav viegli, ko parāda arī viņa novērojumi, - no visiem, kuri draudzē nāk runāties ar viņu, tikai aptuveni trešdaļa ir vīrieši. “Esmu ievērojis, ka cilvēki nepazīst savas emocijas. Viņi nav iemācīti, tāpēc arī neprot reflektēt par to, kas ar viņiem notiek,” saka mācītājs Krists Kalniņš, piebilstot, ka situācijās, kad nesaproti, kas ar tevi notiek, arī nemācēsi pavaicāt palīdzību. Viņš norāda: “Emocijas cilvēkam dotas, lai pasauli padarītu krāsainu. Ja mēs nejustu emocijas, dzīvotu kā pusmiruši, taču ar emocijām jāprot strādāt.”
Jāprot pateikt otram par savām vajadzībām normālā veidā
Pēc tam, kad pārim piedzimst bērns, mainās sievietes uztvere bioloģiski, jo viņa ir saistīta ar bērnu, līdz ar to arī ļoti izmainās pāra attiecību dinamika. “Iedomājieties, kā jūtas vīrietis, jo attiecību dinamikā, kur līdz šim viņš bija sievietes uzmanības centrā un saņēma visu uzmanību, viņš piepeši atrodas malā!” vērš uzmanību K. Kalniņš, norādot, ka sievietei ir jābūt gudrībai vīrieti iesaistīt, lai arī viņš justos kā daļa no kopības. “Attiecībās ir svarīgi mācēt pateikt savu vajadzību normālā veidā, un saprast, kā to atrisināt,” tā viņš.
Viņaprāt, mēs uzreiz nepiedzimstam par labiem vīriem un sievām, tāpēc bērna ienākšana ģimenē ir ne tikai milzīgs notikums, bet arī liels pārbaudījums attiecībām. “Tas ir jauns pieredzes posms, tāpēc jāmeklē, kā vislabāk varam viens otram palīdzēt, vienlaikus neaizmirstot, ka ir brīnišķīgi, ka piedzimis bērns, taču atceroties, ka viņš piedzimis tāpēc, ka mīlam viens otru,” saka Krists Kalniņš.
Ir jārunā!
Krists Kalniņš, vadoties no savas pieredzes stāsta, ka pāri, kuri atnākuši pie viņa, lai pieteiktos laulībām, atbild, ka savstarpēji var runāt par visiem jautājumiem, taču jau pēc pieciem vai vairāk gadiem tiek novērots, ka cilvēki attiecībās ir pārstājuši runāt un klausīties. “Man šķiet, ka viena no svarīgākajām lietām attiecībās ir spēja saglabāt laiku vienam priekš otra, kā arī sarunāties. Ir jāmēģina runāt,” tā viņš, vienlaikus norādot, ka vīriešiem vajadzētu iemācīties pieņem palīdzību. Krists Kalniņš: “Garīgi nobriedis cilvēks ir tāds, kurš prot paprasīt un arī saņemt palīdzību. Ja nevarat viens ar otru sarunāties, uzrakstiet vēstuli.” Rakstot vēstuli arī pašam ir vieglāk saprast savas vajadzības, bet otram – vieglāk atbildēt.
Mācītājs novēl visām māmiņām un tētiem neaizmirst, ka pirmām kārtām viņi ir vīri un sievas: “Ja starp viņiem viss būs kārtībā, arī ģimenē viss būs labi!”