Krampji un grūtniecība

Krampji un grūtniecība

03. Oct 2020, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Grūtniecība nāk ne tikai ar prieku, bet arī ar smeldzi, dažādām sāpēm. Par laimi lielākā daļa no šīm slimībām un sāpēm ir īslaicīgas un beidzas līdz ar mazuļa piedzimšanu un neatstāj kaitīgu ietekmi uz māmiņu un bērnu. Sāpēs grūtniecības laikā nereti sagādā arī krampji.

Krampji mēdz piemeklēt negaidītākajos brīžos un galvenokārt naktīs, kas var izraisīt sāpes un bezmiegu. Visbiežāk krampji sākas tieši otrajā trimestrī.

Kāju krampji ir ierasta parādība grūtniecības laikā, bet nav konkrētu pierādījumu, kāpēc dažām sievietēm grūtniecības laikā krampji ir, bet citām – nav. Iemesli, kāpēc var rasties krampji ir dažādi:

-    Pārāk maza šķidruma uzņemšana. Dažas grūtnieces, sevišķi tās, kuras strādā samazina ūdens un šķidruma uzņemšanu, lai samazinātu biežo došanos uz tualeti. Mēģinot samazināt došanos uz tualeti nakts laikā, sievietes izvairās dzert šķidrumu, īpaši vēlākās vakara stundās. Tas var novest pie muskuļu problēmām.

-    Vitamīni. Magnija un kālija trūkums organismā var novest pie krampjiem kājās.

-    Svara pieaugums grūtniecības laikā. Pārāk liels svara pieaugums var radīt spiedienu uz kāju muskuļiem, kā rezultātā topošā māmiņa var sākt just kāju krampjus.

-    Vingrinājumu trūkums. Vingrošana padara muskuļus lokanus. Ja muskuļi netiek pietiekami nodarbināti, tas var novest pie krampjiem un sāpēm.

Kā tikt galā ar kāju krampjiem

Ir vairāki paņēmieni, kā mazināt kāju krampjus. Daži no paņēmieniem var nederēt visiem, to vairāk vai mazāk nosaka veselības stāvoklis. Ja ir šaubas par paņēmieniem, kā tikt galā ar krampjiem, izrunā šo jautājumu ar savu ginekoloģi vai vecmāti.

-    Katru dienu dodies pastaigās, ja vien ārsts nav noteicis gultas režīmu vai citus ierobežojumus.

-    Izvairies no pārāk ilgas sēdēšanas vai stāvēšanas vienā pozā.

-    Nesēdi ar sakrustotām kājām pārāk ilgu laiku.

-    Izvingrini potītes. Reizi pa reizei izapļo potītes, šādi izvingrinot arī kājas.

-    Dzer daudz ūdeni.

-    Silta vanna pirms miega var palīdzēt atslābināt kāju muskuļus.

-    Mēģini gulēt uz kreisajiem sāniem, lai atvieglotu asiņu cirkulāciju kājās.

-    Ja iespējams, palūdz savu partneri veikt kāju masāžu pirms gulētiešanas.

-    No siltas vannas, sēdus vai guļus stāvokļa piecelieties ļoti lēni. Pieceļoties no guļus stāvokļa, vispirms pagriezieties uz sāniem.

Labākais veids, kā tikt galā ar kāju krampjiem, ir izstiept kāju. Izvingrini kāju pirkstus it kā izstieptu apakšstilba muskuļus. Sākumā tas var šķist sāpīgi, bet pakāpeniski sāpes izzudīs. Veicot šādu vingrinājumu krampji pazudīs ātrāk nekā vienkārši gaidot, kad tie pazudīs paši.

Ja Tev ir pastāvīgas sāpes no kāju krampjiem, noteikti sazinies ar savu ārstu, iespējams, ka lieta ir daudz nopietnāka. Viens no ticamākajiem iemesliem, kas var izraisīt kāju krampjus, ir asins receklis kājā. Tas var būt nāvējošs un vajadzētu ārstēt, cik ātri vien iespējams.

Vai arī Tevi grūtniecības laikā piemeklēja krampji? Kā Tu tiki ar tiem galā?