Krakovas centrs

Krakovas centrs

29. Jul 2021, 23:21 sandux sandux

Daudzreiz dzirdēts, ka Krakova ir viena no skaistākajām Polijas pilsētām - un kā nu ne, jo tai vienai no retajām Polijas pilsētām palaimējās netiks sabombardētai.

Krakova ir otrā lielākā pilsēta Polijā un ilgus gadus bijusi galvaspilsēta, saukta arī par Karaļu galvaspilsētu. Atrodas pie Vislas upes.

Dodamies uz Vāveles pauguru, kas gadsimtiem ilgi bijis pilsētas politiskais un kultūras centrs. 

Vāveles katedrāle atrodas Vāveles paugurā blakus Krakovas karaļu pilij. Celta pirms vairāk nekā 900 gadiem, katedrāle arī šodien tiek uzskatīta par galveno svētvietu un reliģijas centru pilsētā. Ieeja pieaugušajiem maksā 14 zlotus, bērniem - 8 (http://www.katedra-wawelska.pl/en/katedra-wawelska/zaplanuj-wizyte/).

Tā ir ievērojama ar to, ka tajā kronēti un arī apglabāti visi Polijas karaļi. Katedrāles celšanā tika izmantoti dažādi arhitektūras stili un paņēmieni. Viena no ievērojamākajām katedrāles daļām ir Zigmunda svētvieta, izpildīta renesanses arhitektūras stilā. Vienā no katedrāles torņiem atrodas Zigmunda zvans, kurš ir lielākais baznīcas zvans Polijā – zvans tika uzstādīts 1520. gadā, tā diametrs ir vairāk nekā 2 metri un tas sver aptuveni 11 tonnas.Lai uz to uzkāptu, ātrā tempā (milzīga tūristu straume) jākāpj pa šaurām (un ļoti šaurām) un stāvām kāpnēm. Diezgan pabriesmīgi, ar ratiņiem - nereāli.Skats no augšas.Kad ir izstaigāta arī pati katedrāle,

var doties pazemē, kur ir apglabāta lielākā poļu karaliskās ģimenes daļa, daudzi Polijas varoņi un mākslinieki, tai skaitā Šopēns. Tāpat tur atdusas arī Smoļenskas aviokatastrofā bojā gājušais prezidents Lehs Kačiņskis, kura sarkofāgu var atpazīt pēc svaigajiem ziediem un apsardzes blakus (bildē ir cits).Kad katedrāle izstaigāta, aizgājām arī līdz Vāveles pils pagalmam. Pils ir Polijas kultūras un vēstures piemineklis. Pašos pirmssākumos pils veidota romānikas stilā, tad ieguvusi gotikas vaibstus un vēlāk pārbūvēta renesanses stilā. Neskatoties uz daudzajām pils pārbūvēm, mūsdienās var apskatīt greznu un ainavā organiski iederīgu celtni.

Un tad dodamies uz vienu no pirmajiem UNESCO Pasaules mantojuma objektiem - Krakovas vecpillsētā esošo Tirgus laukumu.Pa ceļam pie vienas strūklaciņas satiekam runīgu numismātu, kas pazīst Latviju un ūdenī lūkojas pēc retām naudiņām.

Tirgus laukumā, protams, var nopirkt arī suvenīrus ar pilsētas simbolu - pūķi.Pēc tirgus laukuma dodamies uz 14. gadsimtā būvētajiem Floriāna vārtiem.Otrpus vārtiem atrodas Barbakans - 15. gadsimta nocietinātie vārti.Vai jau ieplānojāt došanos uz skaisto Krakovu? Tā jau gaida ciemos:)

lauvinja lauvinja 31. Jul 2021, 13:14

Mums ar Krakova ļoti patika!