Kāpēc mammas tik bieži piemeklē stress?

28. Mar 2019, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Brīžiem šķiet, ka sievietes un stress ir divi nedalāmi jēdzieni, jo, kur mēs, tur vienmēr arī mūžīgie uztraukumi, lai visiem viss būtu labi un visi būtu apmierināti. Vai bez tā visa var arī iztikt? Dodamies noskaidrot pie speciālistiem!

Stresojam par lietām, kuras nevaram ietekmēt

Perfekcionisms mūsdienu sabiedrībā ir ļoti attīstīts, jo vēlamies būt perfektas, ideālas sievas, mammas, darbinieces, kas uz mums rada ļoti lielu spiedienu.

Attiecību koučs un trīs bērnu mamma Kristīne Kreile norāda, ka cenšanās atbilst ideālam, kuru nekad tā arī nesasniedzam, dzen mūs katru dienu aizvien lielākos kompleksos, neapmierinātībā, jo neatbilstam tam tēlam, kuru esam savā galvā iztēlojušās. “Visu grūtniecības laiku sievietei ir iespēja iztēloties, kāda viņa būs kā mamma, taču bieži vien lielāka uzmanība tiek pievērsta tam, kādu gultiņu vai ratiņus izvēlēties, daudz mazāku vērību pievēršot šaubām un pārdomām, kas man kā mammai ir svarīgi, atstājot šos jautājumus pašplūsmā un cerot, ka tie nokārtosies paši no sevis,” skaidro speciāliste.

Stresa situācijās ir svarīgi izšķirt trīs pakāpes:

  • Tas, ko varam ietekmēt un kas ir tieši atkarīgs no mums;
  • Tas, kam jāatrod laiks un pašai jānomierinās, lai pēc pāris dienām uz situāciju palūkotos mierīgāk;
  • Lietas, kuras nav atkarīgas no mums un kuras nevaram ietekmēt.

Pēc Kristīnes Kreiles teiktā, ļoti bieži stress saistīts tieši ar trešo kategoriju un jautājumiem, kurus nespējam ietekmēt.

Uz stresa līmeni norāda bērns

Ģimenes ārste Inese Kuģe zina teikt, ka indikators tam, ka stresa līmenis mammai ir par augstu, ir bērns, tāpat arī par stresu var runāt gadījumos, kad māmiņas ilgstoši jūtas apjukušas. Tāpēc ārste dodas mājas vizītēs, lai redzētu apstākļus ģimenē un labāk izprastu situāciju. 

Viens no pirmajiem soļiem, kurus sper sievietes, kuras piedzīvo stresu, ir došanās uz aptieku pēc speciāliem preparātiem. Šeit Inese Kuģe skaidro, ka der atcerēties, ka fitopreparāti nav tikai zālītes, kas saliktas kapsulās, un arī šie līdzekļi uz cilvēku iedarbojas spēcīgi. Īpaši uzmanīgām jābūt māmiņām, kuras savus mazuļus zīda ar krūti, jo ir svarīgi pievērst uzmanību bezrecepšu medikamenta sastāvam, tostarp, vai to sastāvā ir baldriāņi, ar kuriem jābūt īpaši uzmanīgiem, tāpēc pirms medikamentu izvēles ieteicams konsultēties ar savu ārstu.

Speciāli vingrojumi, lai atbrīvotos no stresa

Viens no risinājumiem, kā uzveikt stresu, ir speciāli spriedzes un traumas atbrīvojoši vingrinājumi jeb TRE, kuru mērķis ir radīt neirogēno trīci. Kristīne Brice, kura praktizē TRE, norāda, ka šo trīci ir izbaudījis ikviens no mums brīdī, kad piemeklējis tik liels satraukums vai bailes, ka sāk trīcēt rokas, balss un ļimt kājas. Šo izpausmi ķermenis dabiski piedzīvo ļoti satraucošos brīžos un tā, patiesībā, ir ļoti pozitīvs rādītājs, jo šādā veidā ķermenis sevi pašregulē, tam cenšoties tikt vaļā no lielās spriedzes, kas rodas stresa situācijā, līdzsvarojot nervu sistēmu un saspringtos muskuļus.

Tiesa, ņem vērā, ka gadījumā, ja tev ir veģetatīvā distonija, trauksmes vai panikas lēkmes, šos vingrinājumus nav ieteicams praktizēt bez speciālistu klātbūtnes, jo pretējā gadījumā savai nervu sistēmai vari nevis palīdzēt, bet gan tieši pretēji – kaitēt.