Kāpēc decembra svinību maratonā tavs labākais sabiedrotais būs ūdens?

Kāpēc decembra svinību maratonā tavs labākais sabiedrotais būs ūdens?

30. Dec 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Decembris ir īsts pārbaudījums mūsu vēderiem, jo vieni svētki seko otriem, kas nozīmē arī bagātīgi klātus galdus ar daudziem gardumiem. Tā ir pamatīga slodze, kuru izturēt mūsu organismam, jo bez pārēšanās un diskomforta sajūtas vēderā iztiek vien retais, jo, sākot mieloties, apstāties ir tik grūti!

Ir kāds mazs noslēpums, kas svētkos tev palīdzēs saglabāt mundrumu, nepārēsties un justies labāk. Kāds? Neaizmirsti regulāri padzerties ūdeni!

Klāt svētku diena? Sāc to uzreiz pēc pamošanās ar glāzi ūdens, jo tas iekustinās tavu vielmaiņu.

Svētkos visas vēlamies izskatīties labi, taču stress dara savu, arī satraukums par to, lai svētku maltīte izdotos lieliska. Lai mazinātu svētku radītā stresa ietekmi uz izskatu, neaizmirsti padzerties ūdeni. Ūdens mitrina tavas ādas šūnas, tādējādi noņemot tās saspringumu. Ne velti eksperti norāda, ka regulāra ūdens dzeršana vajadzīgajā daudzumā palīdz ādai izskatīties labāk.

Bez pārēšanās. Svētku galds tiek klāts ar tik kārdinošiem gardumiem, ka ir teju neiespējami atturēties, lai nenogaršotu tos visus pēc kārtas, ignorējot vēdera sūtītos brīdinājumus, ka nu jau ir gana. Lai svētkos nepārēstos un vakarā nebūtu jādodas gulēt ar sāpošu vēderu, atliek vien pirms maltītes un regulāri arī tās laikā padzerties ūdeni. Ūdens ļaus ātrāk sajust sāta sajūtu, līdz ar to arī mazināsies vēlme ēst vēl un vēl. Tas nozīmē, ka vakarā varēsi iet gulēt ar labu noskaņojumu, jo nebūs jāmokās ar pārēšanās radīto diskomfortu.

Svaigāka elpa. Kad svētkos daudz ēsts, var nākties piedzīvot diskomfortu nepatīkamas elpas dēļ. Regulāri padzeroties ūdeni, to dzerot arī maltītes laikā, mutes dobumā tiks saglabāts vajadzīgais mitruma līmenis, kā arī ūdens palīdzēs neitralizēt baktērijas, kas izraisa sliktu elpu.

Bez paģirām. Svētkos tiek patērēti arī alkoholiskie dzērieni, taču tas dehidrē organismu. Lai novērstu paģiras pēc svētkiem, svarīgi svinību laikā dzert pietiekami daudz ūdens. Ja par katru patērēto alkoholiskā dzēriena glāzi izdzersi vienu glāzi ūdens, nākamajā dienā tu jutīsies mundrāka un nevajadzēs mocīties ar paģirām.

Mazāk kaloriju. Uz svētku galda tandēmā ar gardajiem ēdieniem stāv arī saldinātie dzērieni. Tik kārdinoši, taču vienlaikus arī kalorijām bagāti un var veicināt vēdera pūšanos. Priekšroku dod gudrākai izvēlei, proti, saldināto dzērienus, kas tik bagāti ar cukuru un kalorijām, aizstāj ar ūdeni, kas papildināts ar dzērveņogām, citrona vai laima šķēlītēm vai arī izvēlies ūdeni ar pievienotu garšu. Tā tu parūpēsies par savu pašsajūtu un samazināsi uzņemot kaloriju daudzumu.

Kādu ūdeni izvēlēties?

Ieteicams vismaz pusi no diennakts laikā uzņemamā šķidruma daudzuma uzņemt ar tīru, dabīgu ūdeni. Tas nozīmē, ka svarīgi izpētīt uz ūdens iepakojuma etiķetes norādīto informāciju, pievēršot uzmanību nitrātu un nitrītu daudzumam, kā arī ūdens sārmainumam.

Jo mazāk nitrītu (NO ⁻ ₂) un nitrātu (NO ⁻ ₃) jonu, jo tīrāks ir ūdens. Nitrātu un nitrītu saturs litrā augstākās tīrības kategorijas ūdens nedrīkst pārsniegt 1 mg/l. Viens no zināmākajiem dabiskajiem minerālūdeņiem Lietuvā ir „Akvilė”, tas tiek filtrēts caur pazemes iežu un smilšu slāņiem Dzūkijas Nacionālajā parkā. Unikālās izcelsmes dēļ „Akvilė” ir viens no retajiem ūdeņiem pasaulē, kurā nav ne nitrātu, ne nitrītu, līdz ar to tas ir piemērots ne tikai pieaugušajiem, bet arī mazuļiem.

Izvēloties dzeramo ūdeni, jāpievērš uzmanība arī tā sārmainības (pH) indeksam – jo augstāks tas ir, jo ātrāk ķermenis neitralizē skābumu, kas veicina ķermeņa novecošanos. Ūdens tiek saukts par sārmainu, ja tā pH ir 7,8–10. Jau pieminētā „Akvilė” ūdens pH ir 8 – tas ir dabiski sārmains.